Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: admin » 08-03-2017 09:35

"Ciekawostka z prezydenckiego fejsa.
Podobno LOP, która teraz protestuje przeciw wycince drzew w lesie Zwierzyniec sama zaopiniowała pozytywnie plan wycinki :-)

"
Ostatnio zmieniony 08-03-2017 09:35 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Kotlet
Posty: 897
Rejestracja: 23-08-2006 14:07

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: Kotlet » 08-03-2017 12:15

"Jeżeli ktoś protestuje to robią to mieszkańcy Tarnobrzega a Liga Ochrony Przyrody apeluje w ich imieniu. Zanim LOP napisało apel do nadleśnictwa rok wcześniej wszystkie media pisały o problemie wycinki w Zwierzyńcu a nadleśnictwo tłumaczyło się, że wszystko jest zgodnie z planem podpisanym przez ministra. To nie LOP protestował wtedy najgłośniej a mieszkańcy zwracający uwagę dziennikarzy na wg. nich duży problem wycinki. Obecnie gdy również LOP zabrała głos(uważam, że zbyt późno) w imieniu mieszkańców zaczął się atak na osobę Janusza z LOP. Bardzo nieładnie ataki personalne ale rozumiem, że skoro argumentów brak to trzeba atakować osobowo. Adminie, widziałeś kiedyś przygotowany przez grupę specjalistów dokument o nazwie Plan Urządzania Lasu, który był przygotowywany zapewne przez długie miesiące, liczący ponad 200 stron?"
Ostatnio zmieniony 08-03-2017 12:15 przez Kotlet, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: admin » 08-03-2017 13:08

"Nie, nie widziałem takiego dokumentu. Z tego co pisze prezydent wygląda to jednak dziwnie, bo plan miał być konsultowany z organizacjami ekologicznymi i był. Nie wiem jak wyglądają takie konsultacje, czy to tylko wymagana formalność. Nie znam się też szczególnie na uprawach, ale zakładam że leśnicy się znają i że ich celem nie jest niszczenie tego czym się zajmują.

To trochę jak z rolnictwem. Widzę piękny łan zboża, a zostaje po nim rżysko. Czy jednak rolnik i żniwiarz złośliwie i szkodliwie niszczą zboże i piękno? Na tym polega uprawa, taki jest jej cel, po to wydzielono teren, zasadzono, pielęgnowano i zebrano zbiory. Żeby zasiać znów. Drzewa różnią się perspektywą czasową, ale drewna potrzebujemy. Kilkadziesiąt lat, ale czy to tak długo? Widać przecież jak bardzo zmieniła się Kamionka od naszego dzieciństwa.

Zwierzyniec kojarzy mi się bardzo pozytywnie. Mam jednak wątpliwości co do przedstawiania go jako ostatniego ocalałego fragmentu dawnej puszczy sandomierskiej, jeśli to drzewa sadzone jako uprawa te 80-100 lat temu przez pracowników leśnych.
Jeśli chodzi o "zielone płuca" to tak jak wspominałem na fejsie, jestem przekonany że intensywnie rosnące na tym miejscu nowe sadzonki są w stanie przez kolejne 80 lat zrobić dla nas więcej dobrego niż "dorosłe" drzewa, które nie mają takich przyrostów i rosną dużo rzadziej.

Zostaje temat lasu jako siedliska zwierząt i tu nie mam żadnych argumentów. Dla lasów nie powinno być wyjątków w ochronie zwierząt. Zostaje też temat estetyki.

Prezydent co prawda już wiele razy zmieniał zdanie, ale wydaje się, że nie uda się utworzyć parku działając wbrew niemu. Łatwiej pewnie zmienić prezydenta, szansa na zmianę już w przyszłym roku. Ciekaw jestem czy stosunek do Zwierzyńca może mieć wpływ na wyniki wyborów.

Fajnie że się tym zajmujesz, bo znikąd inąd nie mielibyśmy tylu informacji."
Ostatnio zmieniony 08-03-2017 13:08 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: andriu81 » 08-03-2017 13:46

"Krótko mówiąc w LOP jest rozłam,część osób jest za wycinką ,oraz osoba reprezentująca mieszkańców ,mająca wpływ na prezesa LOP. Urzędowe standardy nie przewidują takiej sytuacji,nie da się zgłosić uwag,nie można zaprotestować oficjalnie,bo to oznaczałoby wycofanie się LOP i inwestycja by stanęła.U nas musi być coś czarne albo białe i stąd dochodzi do absurdalnych sytuacji.
Po prostu za dużo urzędników i przepisów a za mało tradycyjnych rozmów ,zebrań,spotkań. W takich sztywnych ramach nie da się wypracowac niczego mądrego.Cóż,polska rzeczywistość"
Ostatnio zmieniony 08-03-2017 13:46 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

Kotlet
Posty: 897
Rejestracja: 23-08-2006 14:07

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: Kotlet » 08-03-2017 14:15

"
Jeśli chodzi o "zielone płuca" to tak jak wspominałem na fejsie, jestem przekonany że intensywnie rosnące na tym miejscu nowe sadzonki są w stanie przez kolejne 80 lat zrobić dla nas więcej dobrego niż "dorosłe" drzewa, które nie mają takich przyrostów i rosną dużo rzadziej.
Zapytałem o to leśnika z wykształcenia, Marcina Kostrzyńskiego po spotkaniu w Tarnobrzegu i powiedział, że to kompletna bzdura. Dorosłe drzewa pochłaniają dużo więcej CO2 niż sadzonki i młode drzewka.
To trochę jak z rolnictwem. Widzę piękny łan zboża, a zostaje po nim rżysko. Czy jednak rolnik i żniwiarz złośliwie i szkodliwie niszczą zboże i piękno? Na tym polega uprawa, taki jest jej cel, po to wydzielono teren, zasadzono, pielęgnowano i zebrano zbiory. Żeby zasiać znów. Drzewa różnią się perspektywą czasową, ale drewna potrzebujemy. Kilkadziesiąt lat, ale czy to tak długo?
Dla wielu okres odnawiania lasu jest zbyt długi. Szczególnie jeżeli chodzi o las blisko nas. Temat estetyki sam dobrze znasz. Wielu mieszkańców przebywa w nim codziennie. Wielu pewnie nigdy w nim nie było ale powietrzem oddychamy wszyscy przez cały czas. Im będzie ono czystsze tym lepiej będzie się nam mieszkać. Mieszkańcy Tarnobrzega nie protestują, że nadleśnictwo wycina drzewa daleko od miasta. Chcą tylko aby przestały wycinać piękny dość stary Zwierzyniec.
Nie znam się też szczególnie na uprawach, ale zakładam że leśnicy się znają i że ich celem nie jest niszczenie tego czym się zajmują.
Ja jestem pewien, że celem leśników nie jest niszczenie lasu. Nie podoba mi się sposób gospodarowania czyli wycinka do gołej ziemi najpiękniejszych , najstarszych drzewostanów. W Zwierzyńcu robią to dodatkowo pod naszymi oknami. Uparta walka leśników o Puszczę Białowieską pokazała, że nie ma dla nich świętości, nie widzą piękna przyrody pozostawionej samej sobie, która radzi sobie wiele lepiej niż ta zarządzana przez nich. Dla leśników las to plantacja desek w której liczy się tylko ilość pozyskanego drewna. Takie są przykre fakty."
Ostatnio zmieniony 08-03-2017 14:15 przez Kotlet, łącznie zmieniany 1 raz.

kuna
Posty: 132
Rejestracja: 08-03-2017 13:37

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: kuna » 08-03-2017 14:23

"Witajcie,
Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega to nasza inicjatywa społeczna, nasza czyli grupy osób, tarnobrzeżan i tarnobrzeżanek, którym leży na sercu dobro naszego lasu i wszystkiego co z nim związane. Jest profil na fb o tej nazwie i tam na bieżąco monitujemy sytuację. Skoro temat się pojawia na tym zacnym forum, to czuję się w obowiązku włączyć w rozmowę.
Historia zaczęła się prawie rok temu kiedy pojawił się temat drogi przez Zwierzyniec i prowadzonej wycinki lasu. Szukaliśmy, w tym ja osobiście, wsparcia wśród organizacji związanych z ochroną przyrody, bo chodziło o pomoc w firmowaniu tych ważnych spraw. Oczywista ścieżka prowadziła do Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu i tak to LOP z czego bardzo się cieszę włączyła się aktywnie w działania.

Aktualnie mamy na warsztacie temat dalszej wycinki, która wszak jest jak niektórzy twierdzą "usprawiedliwiona" zapisami w PUL. Plan Urządzania Lasu (PUL) to dokument liczący 308 stron, napisany specjalistycznym, hermetycznym dla laika w sprawach leśnych językiem. Konia z rzędem temu, kto nie będąc fachowcem byłby np. teraz w stanie stwierdzić czy to co się odbywa w Zwierzyńcu jest w ogóle zgodne z zapisami tego Planu. Nie twierdzę, że nie jest, ale materia jest nie do uchwycenia bez specjalistycznej wiedzy.
LOP zainicjował apel do Pana Prezydenta o podjęcie działań zmierzających do wypracowania rozwiązań, które uchroniłyby las przed dalszym unicestwieniem, bo pojawiające się wyrżnięte całe połacie lasu tak trzeba nazywać.
I wczoraj spotkanie w Nadleśnictwie się odbyło, ale z wielkim smutkiem i zażenowaniem przeczytałam wpis Pana Prezydenta na fb i pierwsze wrażenia z tego spotkania, bo zamiast skupić się na merytorycznej stronie co udało się ustalić jeżeli już jakiś wpis się pojawił, to zaczęło się od personalnych wycieczek. Po co? Czemu to ma służyć? czy Zwierzyńcowi i dobremu klimatowi do rozmów? No chyba nie....
Tak na marginesie, na tym dokumencie czyli PUL widnieje cała lista podpisów rozmaitych organizacji związanych z ochroną przyrody i osób opiniujących w tym innych oddziałów LOP, RDOŚ itd. Jest też np. tak dla ciekawostki.....podpis ówczesnej pani naczelnik wydziału spraw komunalnych i środowiska urzędu miasta Tarnobrzega.
Teraz kiedy te skomplikowane terminy i zapisy PUL przekładane są na ryk pił i trzaski ścinanych dębów ludzie zaczynają rozumieć "streszczenie w języku niespecjalistycznym". I chcą żeby to zostało zmienione.
Adminie, z całym szacunkiem zawsze w lasach prowadzona była gospodarka leśna i jakieś wycinki, ale jak żyję w Tarnobrzegu kilkadziesiąt dobrych lat nigdy nie widziałam takiej skali w Zwierzyńcu. Nie szkoda Wam będzie widoku wschodu księżyca w pełni na Zwierzyńcem? Będzie wschód nad pobojowiskiem. Pewnie, że młodnik można posadzić, ale zanim od zacznie generować tlen, to dużo wody w Wiśle upłynie. Chodzi o skalę.
Nie mówiąc już o tym, że to dom dla setek gatunków ptaków i zwierzyny. Wyjęcie Lasów Państwowych spod prawa, które pozwala na cięcie w okresie lęgowym po 1 marca, to jest kosmos! W tamtym roku np. dowiedziałam się dzwoniąc do Nadleśnictwa, że "no niestety" będzie przerwa w cięciu od 15 kwietnia do 15 sierpnia z uwagi na występowanie dzięcioła w lesie. Ale od 1 marca do 15 kwietnia i potem do 15 października - hulaj dusza piekła nie ma. Bo .... klienci czekają na drewno - ot i taka prawda. Tak się dowiedziałam.
To tak chronimy przyrodę?
Wracając do wpisu Pana Prezydenta na fb przyjęłam go ze smutkiem i zażenowaniem. Zakładam jednak, że kolejny będzie dotyczył już spraw merytorycznych i ważnych dla lasu, a lokalne animozje zostaną na boku. Lobby leśnicze działa z pozycji siły do czego oczywiście upoważnia herszt nadszyszkownik. Ale to nie znaczy, że my mamy się z tym potulnie zgadzać. Sytuacja jest dynamiczna, można i trzeba się zastanawiać nad rozwiązaniami (park to jedna z opcji, też dyskusyjna), ale trzeba szukać jedności, a nie zaczynać od podziałów. Zwierzyniec powinien mieć w całości status lasu ochronnego jako otulina miasta, a ne gospodarczego z wydzieleniami stref ochronnych.
Sorry, że tak długo, ale dla dobrego zrumienia sprawy czasem warto poczytać od początku co i jak było."
Ostatnio zmieniony 08-03-2017 14:23 przez kuna, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: admin » 08-03-2017 14:29

"
Kotlet pisze:Zapytałem o to leśnika z wykształcenia, Marcina Kostrzyńskiego po spotkaniu w Tarnobrzegu i powiedział, że to kompletna bzdura. Dorosłe drzewa pochłaniają dużo więcej CO2 niż sadzonki i młode drzewka.
Muszę to sprawdzić. Oczywiste jest, że dorosłe drzewo pochłania więcej CO2 niż rosnąca sadzonka :-) ale mówię o zakresie czasowym 80 lat, jeśli wybór jest między ścięciem i pozostawieniem starego drzewa do wieku 160 lat albo zasadzeniem wielu młodych na jego miejscu. Z czegoś też wynika wiek zrębu. Jeśli później przyrost masy (a zatem i wprost proporcjonalnie pochłanianie CO2) byłby większy niż wcześniej, to opłacałoby się leśnikom trzymać drzewo dłużej zamiast sadzić młode drzewka na jego miejscu. Poszukam."
Ostatnio zmieniony 08-03-2017 14:29 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

jazet
Posty: 1269
Rejestracja: 13-10-2006 14:26

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: jazet » 08-03-2017 15:03

"Cejrowski w jednym ze swoich reportaży stwierdził, że nawet wycięcie całej puszczy amazońskiej nie spowoduje żadnych zakłóceń w ekosystemie naszej planety.
Natomiast przyczyn zła, należy szukać w funkcjonowaniu oceanów - ponieważ to one są właśnie źródłem tlenu."
Ostatnio zmieniony 08-03-2017 15:03 przez jazet, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: admin » 08-03-2017 19:56

"Jazet, jestem pewien że mimo to Cejrowski nie jest zwolennikiem wycięcia całej puszczy amazońskiej.

Dzięki kuna, coraz więcej się wyjaśnia.
Mieszkałem parę lat w "białym bloku" i wschody miałem właśnie nad Zwierzyńcem. Las przydatny w tym miejscu również ze względu na największą miejską kotłownię i osiedle Piastów, które zawsze mi się kojarzyło z solidnym zimowym kopceniem.

Kotlet - a propos kopcenia, pomyślałem sobie w czasie któregoś mroźnego węglowego poranka, że warto by było zrobić film z drona nad poszczególnymi osiedlami domków. Czasem leci straszny syf, miasto ma to gdzieś, chociaż w ten sposób można by sobie zidentyfikować trucicieli i jakoś to napiętnować.

Wracając do Zwierzyńca, widziałem na fejsie, że udało się wpłynąć na decyzję odnośnie lokalizacji drogi przez las. Czyli szum zadziaŁAŁ!

Dawno nie byłem na Zwierzyńcu, widzę tylko to co na zdjęciach i estetycznie sprawa nie podlega dyskusji. Nadal próbuję jednak włączyć perspektywę czasową stosowną do życia lasu. Czyli nie tylko nasze tu i teraz. Jeśli dobrze rozumiem, to gdy dziś się zasadzi nowe drzewka, to za 60-70 lat nasze wnuki będą miały taki Zwierzyniec jak my mieliśmy i jak go pamiętamy. Na ile zmieni się przez ten czas Zwierzyniec jeśli go nie ruszymy, nie "odmłodzimy"? Jak starzeje się las? Czy pójdzie w stronę parku dzikowskiego, który ciężko nazwać lasem? Akurat ciąłem dzisiaj grusze i paru grubszych gałęzi było mi naprawdę szkoda, ale wiem że trzeba drzewko czasem odmłodzić."
Ostatnio zmieniony 08-03-2017 19:56 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Kotlet
Posty: 897
Rejestracja: 23-08-2006 14:07

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: Kotlet » 09-03-2017 11:31

"Adminie Zwierzyniec to tylko 0,86% całego nadleśnictwa. Las jest otoczony miastem, które się rozrasta. Można by go wyłączyć z gospodarki leśnej dla dobra żyjących obecnie mieszkańców a nie dla ich wnuków. Jeżeli dziś tego nie zatrzymamy nasz piękny las zamieni się w plantacje drzew :( Wiem dobrze jakie są realia. Wystarczy popatrzeć na działania w Puszczy Białowieskiej. Wpis z 8.03 "W Puszczy Białowieskiej pod pretekstem walki z kornikiem wycięto prawie sto dębów, w tym ok. 100-letnich. Jak widać, dla ministra Szyszki nasze polskie i europejskie dziedzictwo przyrodnicze jest warte tyle co dębowy parkiet - czyi 120 zł z metra kwadratowego" http://puszcza.pracownia.org.pl/aktualn ... a-z-prawem"
Ostatnio zmieniony 09-03-2017 11:31 przez Kotlet, łącznie zmieniany 1 raz.

aghus
Posty: 107
Rejestracja: 02-02-2009 18:19

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: aghus » 09-03-2017 12:15

"Z tego co można wyczytać wycinka w Zwierzyńcu obejmuje 0,8% lasu. Czy to dużo, nie sądzę. Niefortunność polega na tym, że wycinkę widać akurat z alejek. Kilka lat "czekania" z wycięciem drzew w Polsce i teraz mamy kumulację planów lasów państwowych, która kłuje oczy. Największym katalizatorem protestów i oburzenia ekologów są plany rżnięcia Naszej Puszczy, dodam słuszne protesty. Do tego nowa ustawa o wycince na prywatnym terenie (w zamyśle pewnie pozwalająca wyciąć kilka drzewek, troszkę większych z obejścia na podwórzach i w ogrodach, w praktyce zyskali "biznesmeni" cwaniaki i tną na potęgę). To wszystko wywołuje oburzenie.
Polska od zawsze była jednym z największych producentów drzewa na świecie. W Polsce od lat przybywa lasów, jest ich coraz więcej. Może i drzew trochę szkoda ale skąd by był papier, meble? Może chcemy samych plastików? Ja wolę drewniane meble.
A co do przejęcia Zwierzyńca przez miasto. Nierealne i za drogie dla miasta."
Ostatnio zmieniony 09-03-2017 12:15 przez aghus, łącznie zmieniany 1 raz.

Kotlet
Posty: 897
Rejestracja: 23-08-2006 14:07

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: Kotlet » 09-03-2017 15:10

"
Z tego co można wyczytać wycinka w Zwierzyńcu obejmuje 0,8% lasu. Czy to dużo, nie sądzę.
Ja słyszałem bodajże w Leliwie jak nadleśniczy mówił, że w ciągu najbliższych 5 lat wytną jeszcze 15% lasu. Czy to dużo? Sądzę, że bardzo dużo. Patrząc jak wiele już wycieli pięknego najstarszego lasu zamienionego w plantacje. Jeżeli nic z tym nie zrobimy to leśnicy zamienią piękny stary las w deski."
Ostatnio zmieniony 09-03-2017 15:10 przez Kotlet, łącznie zmieniany 1 raz.

rav
Posty: 1072
Rejestracja: 01-04-2015 09:00

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: rav » 09-03-2017 15:29

"Wiadomo, że nie można przesadzać w wycinkach drzew, ale warto sobie zadać pytanie:
Czy las jest dla ludzi, czy ludzie dla lasu?"
Ostatnio zmieniony 09-03-2017 15:29 przez rav, łącznie zmieniany 1 raz.

kuna
Posty: 132
Rejestracja: 08-03-2017 13:37

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: kuna » 09-03-2017 17:06

"We wszystkim trzeba znać umiar.
Gdzie jest powiedziane, że drzewa, które osiągnęły tzw. wiek rębności (skądinąd straszne określenie) trzeba wycinać wszystkie naraz i całymi połaciami w pień? A to ma miejsce w naszym Zwierzyńcu... no ale te drzewa to właśnie super materiał na towar. A kasa państwowa przyjmie wszystko, zwłaszcza teraz.
A nie można przypadkiem odmładzania lasu rozłożyć na kilka dziesięcioleci i kilka planów urządzania lasu, które robi się raz na 10 lat? A nie w jednym naraz?
Na stronie Nadleśnictwa mamy zamieszczoną informację, mającą jak się domyślam wyjaśniać i usprawiedliwiać aktualne wycinki, bo czytamy o tym jak to wiele przedmiotów, z których korzystamy codziennie jest wykonane z drewna i że to lepsze od wszędobylskiego plastiku. Tak, dawno temu też ludzie mieszkali tylko w drewnianych chałupach, korzystali z drewnianych przedmiotów, nawet łyżki mieli drewniane, ale mieli szacunek do lasu i przyrody. To zmienia postać rzeczy.
No ale jak naczelny urządza egzekucję bażantów, to o czym tu mówić...."
Ostatnio zmieniony 09-03-2017 17:06 przez kuna, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: admin » 09-03-2017 19:17

"
kuna pisze:A nie można przypadkiem odmładzania lasu rozłożyć na kilka dziesięcioleci i kilka planów urządzania lasu, które robi się raz na 10 lat? A nie w jednym naraz?
Ze względów estetycznych tak byłoby najlepiej. 15% odnowy w krótkim okresie czasu wydaje się bardzo znaczną powierzchnią. Z drugiej strony pewnie potwierdza to tezę o naszym lesie jako uprawie, a nie dzikiej puszczy, skoro tyle drzew jednocześnie i to w większych skupiskach, osiągnęło odpowiedni wiek."
Ostatnio zmieniony 09-03-2017 19:17 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: admin » 07-04-2017 21:25

"Prezydent reaguje, co najmniej wizerunkowo.
We wtorek 11 kwietnia o godz. 10:00 będzie akcja sadzenia drzew w Lesie Zwierzynieckim z udziałem uczniów tarnobrzeskich szkół i Prezydenta Miasta."
Ostatnio zmieniony 07-04-2017 21:25 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

kuna
Posty: 132
Rejestracja: 08-03-2017 13:37

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: kuna » 08-04-2017 00:43

"Wizerunkowo. To fakt. Nie będę się już tu znęcać nad tym tematem...będzie miło, przyjadą media.....Cudownie.
Sadzenie drzew to dobra rzecz, tylko pamiętajmy, że jeszcze rok temu tam szumiał las...
A co do reszty tej najbardziej istotnej, czyli tych drzew, które jeszcze tworzą nasz las, a które są objęte planem wycinki nie doczekamy się chyba konkretnych działań, trzeba brać sprawy w swoje ręce."
Ostatnio zmieniony 08-04-2017 00:43 przez kuna, łącznie zmieniany 1 raz.

bbts
Posty: 1404
Rejestracja: 01-02-2009 13:13

Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: bbts » 08-04-2017 08:46

"Zwierzyniec powinni przekształcić w duży park miejski, na który można by dostać dofinansowanie, ławeczki, ładne ścieżki i inne atrakcje powinny przyciągać nie tylko mieszkańców Tarnobrzega,"

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: admin » 11-11-2019 19:02

Pojawiło się porównanie sytuacji w Zwierzyńcu do lasu miejskiego w Giżycku.
Tekst o próbie zakwalifikowania lasu miejskiego do obszarów do statusu "kluczowego dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności" ustanowionego przez system FSC, czyli odpowiedzialnego zarządzania lasem, które ma większość dyrekcji LP, w tym nasza, pojawił się na antyrządowym oko.press:
https://oko.press/gizycko-przeciwko-nad ... precedens/

Według Lasów Państwowych ten status może przysługiwać np. niewielkim cmentarzom, ale czyż Zwierzyniec nie jest kluczowy dla tożsamości kulturowej naszej lokalnej społeczności? Szczególnie, że o interpretacji mają decydować w Bonn, a sprawa dotyczy państwowej spółki?

Pewnie już wiadomo jakim wynikiem zakończyły się konsultacje, ale nie znalazłem takiej informacji. Można próbować.
Mamy przy okazji zręczniejszą sytuację niż Giżycko, bo nie pojawią się skojarzenia, że ktoś występuje przeciw polskiej spółce do Niemców, żeby zakazać jej wycinania ich historycznie niemieckiego "Eichenwald" :)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Uratujmy Zwierzyniec dla Tarnobrzega

Post autor: admin » 23-04-2020 23:02

Z interpelacji radnego Szwagierczaka dowiadujemy się, że Nadleśnictwo Nowa Dęba zajęło negatywne stanowisko w sprawie proponowanej certyfikacji Zwierzyńca certyfikatem HCV kategorii 6, jako kluczowego dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności.
http://umtarnobrzeg.home.pl/ideo/uchwal ... /20.63.pdf

Kolejna ścieżka to proponowane już wcześniej utworzenie Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego. Prezydent w odpowiedzi na interpelację obiecał podjąć działania zmierzające do utworzenia w/w powierzchniowej formy ochrony w Zwierzyńcu.
Wspomina przy okazji o podparciu się stosowną analizą kompozycyjno-krajobrazową i przygotowaniu projektu uchwały z precyzyjnie określonymi zasadami ochrony czynnej.
http://umtarnobrzeg.home.pl/ideo/uchwal ... 0.63.1.pdf

ODPOWIEDZ