śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19336
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: admin » 29-11-2018 18:18

"Bardzo mnie zaskoczył wykres z tej strony i linkowanego opracowania. Czy dobrze rozumiem, że gospodarstwo 10-osobowe wytwarza mniej śmieci niż dwuosobowe? Nie potrafię tego normalnie wyjaśnić."
Ostatnio zmieniony 29-11-2018 18:18 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

franko
Posty: 292
Rejestracja: 26-08-2014 16:27

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: franko » 30-11-2018 11:10

"Prezydent będzie mówił na konferencji o śmieciach podaj że dzisiaj. Powiem co uważam że zrobiono nie tak parę lat do tyłu.
Otóż mieliśmy spółkę miejska która odbierała śmieci i było wszystko ok ale ówczesny włodarz wolał pozbyć się problemu i później śmieci odbierała ASA. Wszystko ok ale swoich spółek się nie sprzedaje !!! Bo przychodzi nowy i dyktuje warunki i za tym idzie cena. Nie dziwi mnie fakt że będziemy więcej płacić za wywóz nieczystości. Ogólnie patrząc cena i tak nie jest duża - więcej płacimy za prąd i ponoć będziemy płacić jeszcze wiece od przyszłego roku.
Wracając do tematu to jak mieliśmy swoją spółkę to trzeba było w nią inwestować, pisać projekty (bo jest na to kasa) i wymieniac śmieciarki na nowe i by się to kręciło dalej a tak to jesteśmy skazani na odbiór śmieci przez konkurencję od sąsiadów gdzie oni nam dyktują cenę a do ceny dochodzi diojazd choćby jak to jest w chwili obecnej ze Stalowej Woli.!!!"
Ostatnio zmieniony 30-11-2018 11:10 przez franko, łącznie zmieniany 1 raz.

termometr
Posty: 53
Rejestracja: 16-02-2018 09:02

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: termometr » 30-11-2018 11:13

"A później po tym co sprzedał spółkę miejską śmieciowa przyszedł kolejny włodarz i sprzedał PEC firmie z Opola i już niedługo zapewne i ta firma podniesie ogrzewanie :) Jest wspaniale :) :) ;) Co jeden to lepszy :)"
Ostatnio zmieniony 30-11-2018 11:13 przez termometr, łącznie zmieniany 1 raz.

Padre
Posty: 511
Rejestracja: 16-02-2018 15:34

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: Padre » 30-11-2018 11:37

"
Czy dobrze rozumiem, że gospodarstwo 10-osobowe wytwarza mniej śmieci niż dwuosobowe? Nie potrafię tego normalnie wyjaśnić.
Rozumiem to tak: gospodarstwa 2-5 osobowe są tworzone przez ludzi o najwyższym statusie majątkowym. Generują największą konsumpcję, są bardziej rozrzutni i bardziej skłonni do marnotrawstwa. Im bardziej liczna rodzina tym zazwyczaj mniej pieniędzy przypada na jednego członka i tym mocniej wydanie każdej złotówki musi być uzasadnione i zbadane. Takich gospodarstw nie wiem czy jest w Polsce 1 czy 2%, nieistotne. Istotne to, że w takich rodzinach jedną kurtkę czy buty noszą kolejno po sobie 2 czy 3 dzieci. W gospodarstwach małych takie zjawisko zazwyczaj nie występuje i jak dziecko wyrasta to taka odzież jest po prostu wyrzucana. Większe gospodarstwa generują mniej odpadów nieorganicznych, bo bazują nie na "zupkach z proszku", pokrojonych i zafoliowanych schabowych tylko posiłki przygotowywane są samodzielnie przez gospodynię. Poza tym tak duże gospodarstwa występują zazwyczaj na obszarach wiejskich, gdzie większość odpadków, szczególnie organicznych ląduje w kompostowniku a część nieorganicznych niestety ulatnia się z dymem.

Moim zdaniem nic w tym nie ma niezwykłego."
Ostatnio zmieniony 30-11-2018 11:37 przez Padre, łącznie zmieniany 1 raz.

olekko
Posty: 1762
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: olekko » 30-11-2018 12:48

"
termometr pisze:A później po tym co sprzedał spółkę miejską śmieciowa przyszedł kolejny włodarz i sprzedał PEC firmie z Opola i już niedługo zapewne i ta firma podniesie ogrzewanie :) Jest wspaniale :) :) ;) Co jeden to lepszy :)
Z tego co kojarzę, to już za prezydenta Dziubińskiego (bodaj 2003 rok) sprzedano PEC Elektrociepłowni Kraków (koncern EDF później ją kupił, albo już ją miał). Miasto miało mniejszościowy udział i mniej więcej tyle do powiedzenia co z FCC (ex-ASA). Następnie od EDF nasz PEC kupiło ECOpole.

Zresztą, co się będę rozpisywał, skoro zrobił już to kiedyś Tygodnik Nadwiślański w osobie redaktora Nieckarza:
http://tyna.info.pl/cieplownia-sprzedan ... watyzacja/"
Ostatnio zmieniony 30-11-2018 12:48 przez olekko, łącznie zmieniany 1 raz.

skunaskun
Posty: 132
Rejestracja: 22-02-2018 23:59

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: skunaskun » 30-11-2018 14:50

"Niniejszym... hau, hau, hau :)
Okazuje się, że możliwe iż 3+2>5
Choć ja o swoim gospodarstwie tak bym nie powiedział. Największym problemem są plastiki, inne śmieci mógłbym oddawać raz na 3 tyg, gdybym z tego tytułu płacił mniej.
Padre, coś w tym jest, piszesz przekonywająco.



Edytowany przez skunaskun o 30-11-2018 - 13:52. "
Ostatnio zmieniony 30-11-2018 14:50 przez skunaskun, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: Dzanek » 30-11-2018 14:58

"
skunaskun pisze:Niniejszym... hau, hau, hau :)
Bo dystans do siebie trzeba mieć :) Super ;)

Tymczasem Pan Dariusz Bożek zapowiada wyjaśnienie podwyżek:
- Chcę zrobić w następnym tygodniu konferencje prasową dla mieszkańców, puścić informację wszystkimi możliwymi kanałami, zrobić spotkanie z radnymi i poinformować z czego wynika to, co stało się jeżeli chodzi o ceny śmieci w Tarnobrzegu ? tłumaczy w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl prezydent Dariusz Bożek.
źródło: http://nadwisla24.pl/2018/11/30/podwyzk ... rostu-cen/"
Ostatnio zmieniony 30-11-2018 14:58 przez Dzanek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19336
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: admin » 02-12-2018 19:30

"I takie właśnie zapowiedzi pojawiły się na dzisiejszym spotkaniu osiedlowym.
Generalnie nie ma nadziei na czas trwania obecnej umowy.
Wkrótce ma być publicznie podane do wiadomości z czego sytuacja wynika, co nie zmienia faktu podwyżki do 300% wartości w ciągu 1 roku. Nie bardzo jest opcja wycofania się z rozstrzygniętego przetargu, bo sprawa ciągnie się od 1,5 roku. Poza tym wszystko wskazuje na to, że w przypadku kolejnego postępowania cena byłaby jeszcze wyższa (wspominano o 22 zł/os. jak w ofercie FCC).

Na wątpliwości odnośnie weryfikacji ilości deklaracji, naczelnik przekonująco wyjaśniał, że w tym zakresie raczej nie ma sporych rozbieżności, czyli rzeczywiście realnie mamy obecnie w Tarnobrzegu 36 tysięcy mieszkańców. Zabawnie wyglądają teraz statystyki, jakoby taką liczbę mieszkańców mieliśmy osiągnąć bodajże w 2035 czy 2050 roku, strasznie się wyludniając. Ilu mieszkańców będziemy mieli wówczas?

Jest jeszcze jakaś nadzieja dla mieszkańców domków, bowiem w nadchodzącej zmianie ustawy zaplanowano ulgę dla gospodarstw kompostujących resztki jedzenia i odpady zielone. Wysokość ulgi nie jest jednak jeszcze znana. Pamiętam że opcja kompostowania pojawiała się w deklaracjach.

Kolejna rzecz którą spotkanie potwierdziło, to całkowity zakaz spalania odpadów roślinnych, również na prywatnych posesjach. Można zatem rozpalić grilla czy kominek, ale tradycyjnego ogniska już nie, bo pewnie ciężko udowodnić że wyłącznie rekreacyjnie piecze się kiełbaski czy ziemniaki, bez funkcji pozbywania się drobnych gałązek. Będę sobie musiał sprawić jakiś rozdrabniacz ogrodowy..."
Ostatnio zmieniony 02-12-2018 19:30 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

dino
Posty: 2000
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: dino » 02-12-2018 20:16

"Nie bardzo jest opcja wycofania się z rozstrzygniętego przetargu, bo sprawa ciągnie się od 1,5 roku.

No skoro "sprawa ciągnie się od 1,5 roku", czyli jak wynika wyliczeń od wiosny 2017 roku ;-) a prezydent zapowiada wskazanie przyczyn 300 procentowej podwyżki - REKORD w HISTORII TARNOBRZEGA ;-) - HIP! HIP! HURRRA! - ;-) to mam nadzieję, że w rzetelnym wyjaśnianiu nie oszczędzi swojego koalicjanta miłościwie nam wtedy panującego na tarnobrzeskich włościach a obecnego pracownika TSM ;-)

naczelnik przekonująco wyjaśniał, że w tym zakresie raczej nie ma sporych rozbieżności, czyli rzeczywiście realnie mamy obecnie w Tarnobrzegu 36 tysięcy mieszkańców.

Księża odwiedzający "po kolędzie" od dawna to wiedzą ;-)

całkowity zakaz spalania odpadów roślinnych, również na prywatnych posesjach

Jak rozumiem dotyczy to również gałęzi po wiosennej przecince. Jak w tym kontekście ma się spraw psich kup? Z "salonu" w bloku mam widok na około 40-50 spacerowiczów, którzy dwa razy dziennie a jak i trzeba to i więcej razy od porannych ciemności do nocnych ciemności ładują efekty odżywiania swoich pupilków również pod mój balkon?
Problemem nie jest piesek.
Problemem jest skala problemu, czyli ilość i częstotliwość.



Edytowany przez dino o 02-12-2018 - 19:41. "
Ostatnio zmieniony 02-12-2018 20:16 przez dino, łącznie zmieniany 1 raz.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19336
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: admin » 02-12-2018 21:03

"Dla formalności - podwyżka do 300% stawki z początku tego roku, czyli o 200% względem 6 zł, czyli o 100% od aktualnej stawki podniesionej wiosną."
Ostatnio zmieniony 02-12-2018 21:03 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: kermit » 04-12-2018 10:58

"Odpowiedzialność za problem drogich śmieci nie da się zrzucić na jedną osobę, jedną partię. Odpowiedzialność ponoszą wszyscy po trochę. Problem jest taki, że przez ostatnie lata nikt nic w tym temacie nie zrobił, aż stało się to co się stało. Mówię tutaj o każdym prezydencie, każdym radnym (którym Pan Bożek również był).
Tak samo jeśli chodzi o problem drożejącego prądu. Odpowiedzialność ponosi SLD, PiS, PO i wszyscy którzy rządzili i nie dokonywali żadnych inwestycji aby ten problem rozwiązać. Powinny już dawno u nas stać 2 elektronie atomowe."
Ostatnio zmieniony 04-12-2018 10:58 przez kermit, łącznie zmieniany 1 raz.

Padre
Posty: 511
Rejestracja: 16-02-2018 15:34

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: Padre » 04-12-2018 12:42

"Większym pożytkiem dla całego miasta było by wykorzystanie wyrobiska posiarkowego na cele gromadzenia tam odpadów niż to całe obecne tak zwane jezioro. ;)"
Ostatnio zmieniony 04-12-2018 12:42 przez Padre, łącznie zmieniany 1 raz.

alek
Posty: 1518
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: alek » 04-12-2018 14:33

"
Padre pisze:Większym pożytkiem dla całego miasta było by wykorzystanie wyrobiska posiarkowego na cele gromadzenia tam odpadów niż to całe obecne tak zwane jezioro. ;)
:-) a opłata za wywóz nieczystości wynosiła by tylko ok 90zł od osoby miesięcznie, bo tyle mniej więcej kosztowało pompowanie wody z wyrobiska."
Ostatnio zmieniony 04-12-2018 14:33 przez alek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1349
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: karas » 04-12-2018 16:16

"
kermit pisze:Odpowiedzialność za problem drogich śmieci nie da się zrzucić na jedną osobę, jedną partię. Odpowiedzialność ponoszą wszyscy po trochę. Problem jest taki, że przez ostatnie lata nikt nic w tym temacie nie zrobił, aż stało się to co się stało. Mówię tutaj o każdym prezydencie, każdym radnym (którym Pan Bożek również był).
Tak samo jeśli chodzi o problem drożejącego prądu. Odpowiedzialność ponosi SLD, PiS, PO i wszyscy którzy rządzili i nie dokonywali żadnych inwestycji aby ten problem rozwiązać. Powinny już dawno u nas stać 2 elektronie atomowe.
Łukasz ale wiemy kto nie podpisał ostatniego przetargu i z jakich powodów nie mógł tego podpisać nikt inny skutkiem czego przetarg został unieważniony.
Podwyżka to skutek zaniedbań, ale podwyżka w tym momencie to skutek zaniedbania jednego człowieka. Takie jest moje zdanie.

Jeżeli jestem w błędzie to proszę mnie z niego wyprowadzić."
Ostatnio zmieniony 04-12-2018 16:16 przez karas, łącznie zmieniany 1 raz.
Karaś

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19336
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: admin » 04-12-2018 18:12

"Sam podnosiłem ten temat, ale ktoś już gdzieś przekonująco tłumaczył, że to by wiele nie zmieniło, bo gdyby się okazało że podpisano wiosną umowę, a odwołanie w sprawie wykorzystywania instalacji FCC i tak by przepadło, to za nic nie zmieściliby się w kosztach i w jakiś sposób wycofywali z umowy.

Na spotkaniu osiedlowym prezydent wspominał o różnych opcjach długoterminowych, jak wycofanie się z udziału miasta, wykupienie reszty udziałów. A może jednak trzeba wycofać się i zbudować coś od nowa?


@alek, nie wiedziałem że to kosztowało aż tak wielkie pieniądze!"
Ostatnio zmieniony 04-12-2018 18:12 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

nikanor
Posty: 775
Rejestracja: 31-08-2009 13:02

Re: śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: nikanor » 16-12-2018 16:18

To co w końcu z 6 czy tam 11 zł zatwierdzono teraz 18 zł ? Nie wiem czy to prawda ale jak tak to parodia poprzedniego (pełniącego obowiązki) prezydenta. na spotkaniu z mieszkańcami mówił, że cena śmieci pozostanie na tym samym poziomie....jednym słowem okłamał nas.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19336
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: admin » 16-12-2018 16:53

nikanor pisze:
16-12-2018 16:18
To co w końcu z 6 czy tam 11 zł zatwierdzono teraz 18 zł ? Nie wiem czy to prawda ale jak tak to parodia poprzedniego (pełniącego obowiązki) prezydenta. na spotkaniu z mieszkańcami mówił, że cena śmieci pozostanie na tym samym poziomie....jednym słowem okłamał nas.
Było w tym roku 6 - 9 zł/os teraz będzie 18 zł/os. To już oficjalnie przyjęte przez radnych.
Pamiętam konferencję w trakcie kampanii, na której p.o. mówił wyraźnie że z przetargu wychodzi stawka 18 zł od osoby, ale czekaliśmy na kolejny przetarg, nie mając wielkich nadziei że będzie lepiej. Nie wiem czy i na ile wpłynęły na to protesty na os. Zakrzów, bo planowano żeby przy oczyszczalni była jakaś przeładownia. Ta stawka nie była ukrywana, przy czym Kamil Kalinka był jednym w trakcie kampanii, który ten temat poruszył. Reszta chociaż zdawała sobie sprawę z sytuacji unikała tematu.

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: cenzor » 16-12-2018 17:56

A mnie zastanawia dlaczego poprzedni PGK na tej sesji nie zabrał głosu tylko jak gdyby nic zagłosował za stawką 18 zł, bo tak naprawdę to za jego kadencji chyba było dwa unieważnione przetargi na odbiór śmieci
Ostatnio zmieniony 16-12-2018 19:55 przez cenzor, łącznie zmieniany 1 raz.

robi
Posty: 3
Rejestracja: 15-12-2018 20:00

Re: śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: robi » 16-12-2018 19:48

Segregacja śmieci to żart. Na własne oczy widziałem jak wrzucali do jednej śmieciarki wszystko.Nie wspomnę jak leżą tygodniami łóżka ,szafki ,itp Jak zadzwoniłem do administracji że dzieci skaczą po tych łóżkach to Pani powiedziała że to nie ich sprawa .Jak patrzę przez okno to mam widok jak na wysypisku. Chcieli wybudować nowy skład śmietnikowy to jedna z drugą byłe komunistki nie wyraziły zgody . Na Waryńskiego co parę metrów wybudowany śmietnik a tam opiekunki ptaków które rzucają resztki z obiadów a tam zamiast ptaków wychodzą szczury i mają ucztę . PORAŻKA to miasto

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: encore » 17-12-2018 08:58

Na osiedlach gdzie są budynki wielomieszkaniowe po prostu nie ma segregacji, a jeśli już to robi ją może z 3% mieszkańców. Nie ma się co łudzić i okłamywać. Zupełnie co innego mieszkańcy domków, gdzie każdy ma swoje kubły i własną umowę na odbiór nieczystości. Sam przez ponad rok płaciłem jako niesortujący odpady. Obserwowałem co i jak wrzucają sąsiedzi. Obserwowałem co i jak trafia do śmieciarek. Przestałem płacić za niesortowane, zmieniłem deklarację bo stwierdziłem, że idiotą nie jestem.

Zresztą prawdziwą, zgodną z przepisami segregację zrobić trudno. Nawet tylko ze względów organizacyjnych oraz możliwości technicznych operatora odbiorów. Na blokach nie ma szans, by w jednej altanie czy na jednym terenie stały kontenery na odpady według tego co stoi w rozporządzeniu, czyli:
§ 3. Selektywnie zbiera się:
1) papier;
2) szkło;
3) metale;
4) tworzywa sztuczne;
5) odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.
Najczęściej na osiedlach mamy: "odpady zmieszane" x 3 kontenery, 1 x szkło, 1 x papier. Czasami trafia się pojemnik na plastiki. Na metale jeszcze nigdzie nie widziałem i tych BIO również nie uświadczyłem nigdzie. Nawet jeśli metale zgodnie z rozporządzeniem można wrzucać do plastików to i tak aby to zrobić czasem trzeba przewędrować po osiedlu w poszukiwaniu właściwego kubła.

Ale może za taką cenę, jaką sobie Stalowa Wola zaśpiewała to podstawią nam pojemniki na właściwe odpady i przede wszystkim będą one regularnie czyszczone. Bo w lecie to obok altany przejść się nie da. Nie dlatego, że śmierdzą śmieci tylko że pojemniki tak oblepione syfem, że czyszczenia nie widziały z rok.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

ODPOWIEDZ