Wybory 2019-2020

Wielka polityka niewielkiego miasta. Masz czegoś dość lub coś cię cieszy? Opisz to! Prosimy nie używać wulgaryzmów.
dink00
Posty: 254
Rejestracja: 20-05-2010 01:21

Re: Wybory 2019

Post autor: dink00 » 28-01-2019 15:53

Po haśle odejścia Polski od węgla pojawiło się trochę więcej konkretów ze środowiska Roberta Biedronia:
https://sejmlog.pl/robert-biedron-obiec ... ywatelska/
https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C3 ... edronia-do
Inaczej sobie to wyobrażałem, jakoś bardziej merytorycznie, mniej populistycznie i emocjonalnie. No może z tym wyobrażałem to przesadziłem, ale przewidywałem, że jeśli podejście do tematu będzie odpowiednio profesjonalne, a sam Ruch Biedronia będzie się wyróżniał na tle reszty lewicy, to będzie szansa na sukces. A jak do tej pory nie widzę tego kompletnie. Ba, co więcej ruch Biedronia może być gwoździem do trumny z napisem SLD, które wg sondaży zaliczało niezłe wyniki poparcia społecznego i zdawało się, że nieźle odnajduje się w obecnej sytuacji politycznej. A tak to na lewicy potworny ścisk się wytwarza. Mamy SLD, Partię Biedronia, Partię Razem i Partię Zieloni, która w wyborach samorządowych w 2018 po raz pierwszy wystawiła listy wyborcze do sejmików wojewódzkich w całym kraju i uzyskała 1,15%. Do tego rządzący PiS opera się w dużej mierze na realizowaniu swych postulatów socjalnych. Oj ciężki okres na lewicy, a na jakieś znaczące zjednoczenie się środowisk chyba się nie zanosi.

Z kolei koalicja tworzona wokół Korwina i Ruchu Narodowego i przygotowująca się do startu w wyborach do europarlamentu stała się bardzo konserwatywna i pro-life. Po Grzegorzu Braunie (który swoją drogą zapowiedział start w wyborach w Gdańsku) do koalicji dołączyła Kaja Godek.
https://sejmlog.pl/kaja-godek-dolacza-d ... arodowcow/
I ciekawi mnie tylko jak (i czy w ogóle?) w tym towarzystwie odnajduje się Liroy.

Natomiast o Gwiazdowskim krążą słuchy, że będzie mocno współpracował z Bezpartyjnymi Samorządowcami.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Wybory 2019

Post autor: admin » 28-01-2019 18:54

Biedroń? Mam wrażenie, że zajmuje się sprawami, które są ważne dla niego, ale na co dzień niezbyt ważne dla milionów Polaków.
Biedroń uważa, że emerytura obywatelska sprawi, iż zmniejszą się kolejki do lekarzy, mniej kosztować będą również leki.
Tego zupełnie nie rozumiem :)

Rzeczywiście SLD poparcie rosło, a najciekawsze, że w tym czasie SLD nic szczególnego nie musiało robić. Najlepiej gdyby się w ogóle nie odzywali, to może rosłoby dalej.
U Korwina robi się niezły mix, ale wokół też robi się ciasno. Z jednej strony mają partię Polexit, z drugiej Gwiazdowskiego. Gwiazdowski rzeczywiście ma współpracować z BS, którzy mieli niezłe wyniki w sejmikach, ale brakowało im ogólnopolskiego lidera. Dobrze się uzupełnią - jedni dadzą struktury i jakieś poparcie w regionach, a Gwiazdowski konkretny program. To może być partia przedsiębiorców.
W tej sytuacji najbardziej interesuje mnie w którą stronę uda się poseł Jakubiak - czy do korwinarodowców, czy też do Gwiazdowskiego.

infoludek
Posty: 84
Rejestracja: 07-01-2019 20:24

Re: Wybory 2019

Post autor: infoludek » 28-01-2019 19:43

Wreszcie zaczyna się robić ciekawie. I mam tu na myśli także kontekst ostatnich działań CBA w przypadku grupy Bartłomieja M.

dink00
Posty: 254
Rejestracja: 20-05-2010 01:21

Re: Wybory 2019

Post autor: dink00 » 28-01-2019 20:04

admin pisze:
28-01-2019 18:54
Biedroń uważa, że emerytura obywatelska sprawi, iż zmniejszą się kolejki do lekarzy, mniej kosztować będą również leki.
Tego zupełnie nie rozumiem :)
Myślałem, że to jakiś niezrozumiały skrót myślowy autora artykułu, ale chyba raczej to skrót myślowy autora wypowiedzi, gdyż dokłanie brzmiała ona:
RobertBiedron pisze: To minimalna emerytura, jaką każda Polka i Polak będą dostawali. Żeby wyrównywać szanse. Sprawi też, że oszczędzimy, bo to będą oszczędności na lepszym życiu, na większym komforcie Polek i Polaków na emeryturze. Mniejsze kolejki do lekarzy, mniej na leki, szczęśliwsi seniorzy. Mamy wyliczenia i źródła finansowania, które będziemy pokazywali. To są realne oszczędności, które przyniosą seniorzy państwu.
Chyba można być gotowym na więcej tego typu skrótów myślowych bez żadnych konkretów...

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Wybory 2019

Post autor: encore » 28-01-2019 20:33

500+ też było bez konkretów. Zostało jednak wcielone w życie.

Mnie ciekawią inne tematy z którymi PiS szło do wyborów w 2004 roku. Na przykład kara śmierci. Teraz, kiedy mają możliwość zmian w kodeksie karnym nie robią w tym temacie za wiele. Zajmują się w temacie sprawiedliwości reorganizacjami, zmianami personalnymi. Systemowo ruchu zbytniego nie widzę.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Wybory 2019

Post autor: admin » 03-02-2019 16:05

No i mamy oficjalnie Wiosnę, zupełnie jak stowarzyszenie ks. Stryczka od Szlachetnej Paczki.

Zupełnie nie jestem targetem tej partii. Nie słuchałem całości, ale chyba sporą część wystąpienia Biedronia i wydaje się, że skupia się na detalach, zupełnie pomijając sprawy zasadnicze. Cała polityka zagraniczna została sprowadzona do renegocjacji porozumienia z Watykanem, jednym z najmniejszych państw na świecie. O podatkach nic, o wydatkach pół godziny, z 500 plus dla wszystkich i minimalną emeryturą 1600 bez podatku.
O armii, o bezpieczeństwie, o euro, o pomyśle na sądownictwo, o rolnikach?
O wolności gospodarczej ani słowa, za to wiele o pensji minimalnej, czy narzucaniu wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć. Nic o ordynacji wyborczej, roli prezydenta i premiera w państwie. Pewnie jest idealnie, tak jak idealna jest Kon-sty-tuc-ja, skoro mamy bronić takiej jaka jest. Ale przecież jednocześnie zapowiada łamanie tej samej kons-ty-tuc-ji, która małżeństwo określa jako związek kobiety i mężczyzny.
Problemy rodzin zredukowane do aborcji i in vitro. Kolejki do lekarzy specjalistów zostaną zmniejszone ustawą, a problemy zwierząt rozwiązane kolejnym urzędem. Rety...

Na taką wizję też jest elektorat, ale polski Zapatero to raczej nie będzie. W sumie nawet mu kibicuję. Ciekaw jestem postawy mediów antyrządowych, czy będą go bardziej promować, czy zwalczać, jako zagrożenie dla POKO i starej lewicy.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Wybory 2019

Post autor: encore » 03-02-2019 17:40

Watykan niby najmniejszy na świecie ale za to z najbardziej rozbudowaną i w naszym kraju bardzo wpływową agenturą sterowaną zdalnie z piotrowego tronu.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

dink00
Posty: 254
Rejestracja: 20-05-2010 01:21

Re: Wybory 2019

Post autor: dink00 » 07-02-2019 02:11

Obrazek
Z chęcią odniósł bym się bardziej konkretnie do "programu", ale to nie ma sensu za bardzo.
Ugrupowanie Roberta Biedronia już bryluje w sondażach z czego jego lider się cieszy. Mnie się od razu przypomniał start Nowoczesnej i wyniki z pierwszych sondaży, które dziwnym trafem nie zostały powtórzone w wyborach. Panu Leszkowi Millerowi przypomniał się inny twór. Twór o którym mało kto pamięta. Europa Plus. Podobno w jednym z pierwszych sondaży dostał nie 14 jak Wiosna w TVNie, ale 17%. I jak tak obserwuję, to podobnego happy endu wyborczego jak w przypadku przytoczonym przez Leszka Millera bym sobie życzył, ale chyba niestety się to tak nie skończy...

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Wybory 2019

Post autor: orange » 07-02-2019 15:41

Trochę przesadził Robert Biedroń.
Wymyślił opodatkowanie Kościoła w Polsce.
Na dodatek chce zlikwidować lekcje religii w szkołach?

Myślę, że powinien wrócić do szkoły on sam ponieważ dzisiaj słyszeliśmy jak powiedział, że Szczecin leży nad morzem :)
Oczywiście wodny charakter miasta sprawia, że można poczuć namiastkę prawdziwej plaży i udać się na jedno z miejskich kąpielisk, ale to nie jest morze :)
Chcąc dojechać ze Szczecina nad morze samochodem, musimy być przygotowani na pokonanie około stu kilometrów:)

Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 720
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

Re: Wybory 2019

Post autor: dominik267 » 07-02-2019 16:30

Biedroń wielki ateista ale Chanukę w sejmie obchodził.
https://natemat.pl/42883,domagaja-sie- ... h-palikota

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Re: Wybory 2019

Post autor: andriu81 » 07-02-2019 19:57

Coś dla was, program wyborczy waszych ulubieńców
Obrazek

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Wybory 2019

Post autor: admin » 07-02-2019 21:27

To już nieaktualne. Z paru punktów, czy opinii się wycofali. Nie planują odbierania 500+, nie bronią już podniesienia minimalnego wieku emerytalnego (mowa jest o zachętach do kontynuacji pracy), z tego co wiem, nie planują przywracać gimnazjów. Trybunał - najpierw trzeba by znaleźć metodę. Poza tym po co dzielić się z nim N., która już praktycznie się nie liczy? Z imigrantami nic nowego - przecież jakichś przyjmujemy? To raczej kwestia przymusowych kwot, ale wydaje się, że tymczasem UE przyjęła stanowisko PiS i odeszła od przymusowych kwot. Reparacje to głównie temat medialny i pistolet do szantażu moralnego, który może być czasem skuteczny.
Co do Caracali mam coraz więcej wątpliwości. Gdyby nie przejęcie władzy przez PiS, to jednak byśmy już mieli nowoczesne śmigłowce, a tak mimo kolejnych ściem Macierewicza, dalej ich nie mamy. Z kolei utworzenie WOT oceniam bardzo pozytywnie i rzeczywiście obawiam się, że po utracie władzy przez PiS, z samej głupiej zemsty ta formacja może być co najmniej bardzo zmarginalizowana.
Twórca memów o sądach zapomniał.

leonardo
Posty: 361
Rejestracja: 11-04-2017 16:06

Re: Wybory 2019

Post autor: leonardo » 07-02-2019 21:47

WOT pozytywnie? Przecież do tego, żeby duzi chłopcy pobawili się w żołnierzy i pobiegali po lesie z kijami krzycząc "jeb, jeb, jeb" nie trzeba tworzyć drogiej formacji pseudowojskowej, która w razie wojny będzie mięsem armatnim dla Specnazu. Powtórzą proporcje strat z Powstania Warszawskiego 1:100.

Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 720
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

Re: Wybory 2019

Post autor: dominik267 » 07-02-2019 22:04

@Leonardo ale tam też sporo płci pięknej jest. To one jak krzyczą? "Pizd, pizd pizd"?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Wybory 2019

Post autor: admin » 07-02-2019 22:51

leonardo pisze:
07-02-2019 21:47
Powtórzą proporcje strat z Powstania Warszawskiego 1:100.
To proporcje z cywilami włącznie. Militarnie było lepiej, mimo ogromnej dysproporcji uzbrojenia, szkolenia, doświadczenia wojennego, zaopatrzenia itd. WOT OK.

Awatar użytkownika
ptasiorrr
Posty: 1653
Rejestracja: 22-08-2011 17:48

Re: Wybory 2019

Post autor: ptasiorrr » 08-02-2019 10:44

Kiedyś na krzyżach wisiały łotry, a dzisiaj na łotrach wiszą krzyże...

Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 720
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

Re: Wybory 2019

Post autor: dominik267 » 08-02-2019 17:32

Petru też był wysoko w sondażach. I Palikot też. Wydmuszka.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Wybory 2019

Post autor: admin » 08-02-2019 19:25

Gdyby sytuacja wyglądała tak jak na tym sondażu, to PO nie potrzebuje żadnej szerszej koalicji, bo po co się dzielić stanowiskami? Po co im "podprogowe" Nowoczesna, PSL, SLD czy Teraz? W przypadku formowania ewentualnego rządu to oni będą stawiać warunki, a nie Wiosna. Bo Wiosna nie ma innego wyboru, przecież nie dogada się z PiSem? Z drugiej strony Wiosna może coś pokazowo wartościowego ugrać, tym bardziej że wydaje się, że głównie zależy im na postulatach związanych z Kościołem, homoseksualizmem i aborcją, a mniej na gospodarce, finansach, polityce zagranicznej, czy resortach bezpieczeństwa. Koalicja to wygodna sytuacja, bo każdy z koalicjantów może się tłumaczyć że czegoś nie zrobił, bo partner się nie zgodził.

Ale do wyborów wszystko może się jeszcze zmienić, choćby za sprawą Donalda Tuska:
https://www.rp.pl/Komentarze/190209442- ... erwca.html

p_atryk
Posty: 137
Rejestracja: 27-03-2016 21:15

Re: Wybory 2019

Post autor: p_atryk » 10-02-2019 19:08

Ciekawe czy jak Tusk wróci do krajowej polityki to kto go będzie bardziej atakował PiS czy PO. PiSowi raczej nie odbierze głosów - on ma swój twardy elektorat, Platforma za to będzie nieźle poszatkowana.

Oczywiście jest możliwe, że PiS wygra wybory a rząd stworzy koalicja PO+Wiosna+Ruch 4 czerwca (chyba tak ma się nazywać partia Tuska)+SLD

Nie za dużo tych koalicjantów? I od razu wojna Tusk-Schetyna. Taka koalicja raczej daje małe możliwości na sprawne rządzenie.

I jeszcze zostaje sprawa samych wyborców. Trzeba pamiętać o tym, że Polacy odsuwając Platformę od władzy nie głosowali na PiS dlatego, że on miał jakiś świetny program oferując np same + (kto wierzy w obietnice wyborcze?). Polacy raczej w tamtych wyborach zagłosowali przeciwko Platformie Obywatelskiej.

I teraz ci skompromitowani politycy ponownie zostaną obdarzeni zaufaniem wyborców? Jakoś mi się to nie widzi

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Wybory 2019

Post autor: admin » 11-02-2019 19:51

Nowy sondaż dla RP wskazuje że Wiośnie rzeczywiście rośnie, ale PiSowi przez to nie spada, co raczej nie zaskakuje.
https://www.rp.pl/Polityka/302109952-So ... ityce.html

Sondaż Rzepy obejmuje dwie opcje - z Wiosną i bez. Różnica dla PiS to raptem 3 mandaty, ale w obydwu konfiguracjach mają nadal samodzielną większość.

ODPOWIEDZ