Wybory 2019-2020

Wielka polityka niewielkiego miasta. Masz czegoś dość lub coś cię cieszy? Opisz to! Prosimy nie używać wulgaryzmów.
zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Wybory 2019

Post autor: zbyry » 09-09-2019 13:46

Zrobiłem sobie taką małą przerwę w pisaniu tu na forum. I doszedłem do dwóch wniosków. Pierwszy z nich to taki, że Orange nie obraź się, ale rozmowa z wyznawcami Jarosława nie ma absolutnie żadnego sensu, tak również zaczyna być z PO-KO. Pewien kolega na moim profilu fb napisał przed kilkoma mc tak, że Polacy nie mają żadnych podstaw o funkcjonowaniu gospodarki i rozumieniu ekonomii. Niestety miał rację. Kiedy rozmawiam ze znajomymi, to mówią wprost, że ich dziadkowie i ogólnie emeryci idą głosować na PiS, bo dostali 800 zł. Tylko kto to spłaci. PwC już ostrzega, WEI i Centrum im. A. Smitha też biją na alarm. Koszty pracy rosną, podatki z poziomu państwowego rosną, lokalne również, ZUS idzie w górę, prąd idzie w górę, a jak prą idzie, to wszystko idzie, nowy blok energetyczny w Kozienicach powinien zmniejszyć koszty, nie wprowadzono technologii Blue Tail pozyskując czysciutką energię z wody, no to gdzie są pieniądze? W RN, dywidendach i innych ale nie w kieszeniach obywateli. Zobacz koszyk ZUS, dodaj do tego fakt, że Polacy w samym tylko lipcu zaciągnęli 7 mld zł kredytu tłumacząc wszystkimi +. Zerknij ile wisimy krajom zagranicznym. Sądzę, że relatywnie jestes młodą osobą i mówię Ci, zaczniesz to spłacać Ty i Twoje dzieci. Malutkie zadanie, co oznacza, że PKB w budownictwie = 0? Chcesz odpowiesz, nie to nie. Za jakąkolwiek odpowiedź absolutnie Cię nie skrytykuje, lecz postaram się wyjaśnić :-)

Awatar użytkownika
DZIKI
Posty: 182
Rejestracja: 14-04-2019 13:33

Re: Wybory 2019

Post autor: DZIKI » 09-09-2019 13:58

Podniesienie płacy minimalnej do ok. 950 euro, to jest nakaz EU a nie obietnica Kaczyńskiego.

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Re: Wybory 2019

Post autor: kermit » 09-09-2019 15:51

KoalicjaEuropejska pisze:
09-09-2019 13:58
Podniesienie płacy minimalnej do ok. 950 euro, to jest nakaz EU a nie obietnica Kaczyńskiego.
A możesz podać jakieś źródło tej teorii?


Zbyry, nie mogę się z Tobą zgodzić.
Dla mnie 500+ to jest realne obniżenie podatku tak jak i dla większości osób. Nie czuje abym coś dostawał, tylko coś odzyskiwał.
Nie boli mnie tak samo, że emeryci dostaną 800 zł a nawet więcej. Jest to grupa społeczna, która została zostawiona sama sobie po transformacji. Totalnie zapomniana. Niech ktoś spróbuje żyć za to co oni dostają a przecież całe życie pracowali. Okazywanie szacunku i solidarności to nic złego.
Dostaniemy niedługo realną obniżę PITu i też słyszę, że to zło. Podwyższać podatki źle. Obniżać podatki źle.
Czytałem ostatnio wypowiedzi wielu ekonomistów i "autorytetów" w dziedzinie ekonomii sprzed 4 lat. Wg. nich euro dziś powinno kosztować 10 zł, gospodarka powinna być totalnie załamana, giełda upadła etc. Jakoś tego nie widzę. I dalej mam im wierzyć? Nadal mają być moimi autorytetami w dziedzinie ekonomii? Bez jaj.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Wybory 2019

Post autor: admin » 09-09-2019 17:27

A tymczasem zagraniczne źródła donoszą, że w Polsce funkcjonuje Pegasus - izraelski system podsłuchu przy użyciu telefonów komórkowych i komputerów, z dostępem do kamer i mikrofonów urządzeń. Taki rządowy trojan. Niby wiadomo o tym od mniej więcej roku, ale sprawa mocniej wyszła na jaw przed wyborami.

p_atryk
Posty: 137
Rejestracja: 27-03-2016 21:15

Re: Wybory 2019

Post autor: p_atryk » 09-09-2019 17:42

Zbyry, nie mogę się z Tobą zgodzić.
Dla mnie 500+ to jest realne obniżenie podatku tak jak i dla większości osób. Nie czuje abym coś dostawał, tylko coś odzyskiwał.
Nie boli mnie tak samo, że emeryci dostaną 800 zł a nawet więcej. Jest to grupa społeczna, która została zostawiona sama sobie po transformacji. Totalnie zapomniana. Niech ktoś spróbuje żyć za to co oni dostają a przecież całe życie pracowali. Okazywanie szacunku i solidarności to nic złego.
Dostaniemy niedługo realną obniżę PITu i też słyszę, że to zło. Podwyższać podatki źle. Obniżać podatki źle.
Czytałem ostatnio wypowiedzi wielu ekonomistów i "autorytetów" w dziedzinie ekonomii sprzed 4 lat. Wg. nich euro dziś powinno kosztować 10 zł, gospodarka powinna być totalnie załamana, giełda upadła etc. Jakoś tego nie widzę. I dalej mam im wierzyć? Nadal mają być moimi autorytetami w dziedzinie ekonomii? Bez jaj.
Oczywiście to prawda. To jest jakiś zwrot, Bo w końcu to pieniądze nie samego prezesa tylko te, które z nas rząd zebrał wcześniej w podatkach.

Problem w tym, że są ludzie, którzy nie odprowadzają żadnych podatków a dostają 500 + w przeciwieństwie do ludzi, którzy nie mają dzieci a odprowadzają podatki i nie łapią się na 500 +. I co z nimi? Oczywiście to nie jest tak jak to niektórzy mówią, że 500 + pobiera sama niepracująca, dzieciata patologia i że w ten sposób znaleźli sobie sposób na życie. A tak, z ciekawości: ktoś przedstawił dane ile osób niepracujących pobiera 500 + ? To ciekawe nie tylko ze względu, że mogłoby obalić albo potwierdzić przypuszczenia, że ten program hoduje patologie (jak mówił poseł Nitras) ale może dałoby coś rządzącym do myślenia jak zmieniać dalej ten program.

I tak, wracając do osób wykluczonych z programu 500 +, przecież można było zostawić 500 + w tej formie jaka została wprowadzona na początku (ewentualnie pomyśleć co z osobami niepracującymi) a zamiast wprowadzać 500 + również na 1 dziecko zlikwidować podatek PIT, względnie go obniżyć radykalniej niż o 1 % bądź podnieść kwotę wolną od podatku.

Jeżeli słyszymy głosy, że nie jest prawdą, że na program 500 + nie ma pieniędzy (ewentualnie piniędzy) to tym bardziej trzeba było pójść w obniżkę podatku zamiast 500 + na pierwsze dziecko

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Re: Wybory 2019

Post autor: kermit » 09-09-2019 19:18

Nie wiem czy ktoś liczył niepracujących, którzy pobierają 500+, ale stopa bezrobocia w Polsce to 5%. Z czego często jest tak, że np. matka nie pracuje, a ojciec juz tak. Wynika z tego, że tej „patologii” jest niewielki procent. Chociaż w opinii społeczeństwa wiekszosc osób z 500+ to patologia. Co jest cholernie niesprawiedliwe.

Co do osób, które nie mają dzieci, to osoby te korzystana tez z innych programów socjalnych. Podatek 0% dla osób do 26 roku życia, mieszkanie dla młodych itd.

Nigdy nie da sie zrobić sprawiedliwie programów socjalnych aby wszyscy byli zadowoleni. Zgodzę się z tym, ze lepiej byłoby obniżyć PIT do 10%, zwiększyć kwotę wolna do 85 000 zl itd, bo to byloby bardziej sprawiedliwe. Jednoczesnie zapewniajac przy tym transfery socjalne dla grup potrzebujacych tj. osob starszych, niepelnosprawnych. Ale to nie ja rzadze w tym kraju.

Na wielki minus zasługuje za to planowana likwidacja limitu składek ZUS, bo mi osobiście zabierze to tyle ile dostaje z 500+. I ten ruch może spowodowowac problemy z kilkadziesiąt lat kiedy właśnie Ci ludzie przejda na emerytury.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Wybory 2019

Post autor: admin » 10-09-2019 21:29

Do wyborów tylko miesiąc, kampania się rozkręca.

Kamil Kalinka - AMA do czwartku. Tymczasem nie ma zbyt wielu pytań :)

https://www.facebook.com/KamilKalinkaTa ... 46457616:0

Kandydaci Platformy Obywatelskiej na tarnobrzeskim rynku:



Widać więcej doświadczenia niż młodości. Zabawne zapewnienia na początku, że PO na Podkarpaciu nadal istnieje :)
Kandydatka Zych prezentuje się nieźle, koszyk obfitości, nawet jeśli nie miał wiele sensu, to może zostać w pamięci.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Wybory 2019

Post autor: Dzanek » 11-09-2019 08:55

Marcin Palade dość celnie "typuje" od kilku wyborów preferencje wyborcze. Wpis z wczoraj ....


orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Wybory 2019

Post autor: orange » 11-09-2019 10:17

A co takiego PO zrobiło dla rodzin/małżeństw/dzieci?
No chyba, że już zapomnieliście...
Mogę podpowiedzieć: przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej - zrobiła nie wiele.

Jeżeli bogaty człowiek pierwszy pójdzie odebrać 500 + bo zawsze mu mało, to dlaczego ktoś kto ma najniższą krajową ma z tej pomocy nie skorzystać?
Przykład: mój szef zarabia 9 000, ma dziecko, korzysta z 500-tki, ale ciągle narzeka, że PIS jest Bee.. :)

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Wybory 2019

Post autor: zbyry » 11-09-2019 10:53

No to Panowie mają złe informacje. Obsługa 500+ kosztowała 720 zł. Teraz, przy podawanej inflacji 2,9 % a realna wynosi 7-8% to już obsługa wniosku kosztuje 800 zł, czyli magiczny punkt 2,5% został przekroczony. Orłowski bije na alarm, rektor SGH bije na alarm i inne instytucje też. I naprawdę Wam się wydaje, ze 500 + jest formą, dzięki której coś odzyskujecie? Spójrzcie na krzywą Laffera. Zaczyna być coraz gorzej. Premier mówi, że podatek od najmniejszych przedsiębiorców będzie raz od dochodu, raz od przychodu :-) zdecydowanie są to inne definicje. Niech się może zdecyduje. Ponadto, co bardzo ważne, dzień wolności podatkowej przypadł na któregoś tam lipca. Czyli 7 mc robimy na państwo. A z historii wynika, że najbardziej obciążonym fiskalnie państwem były AustroWęgry - 11-13%. I za 1-2 mc czyli styczeń luty obywatel płacił na armię itd, a resztę miał dla siebie. A podejrzewam, że jak po wyborach wygrają Ci co obecne rządzą, to fiskalizm sięgnie zenitu. Nie jest przecież ważne, ile zarabiacie sumarycznie, lecz ile możemy kupić za to dóbr, zaoszczędzić, czy przekazać np. na chore dzieci czy inne cele charytatywne, pomóc dziecku w spłacie mieszkania czy cokolwiek. Znów zwrócę uwagę na demografię - nie ma dzieci, kto zatem będzie pracował na emerytury?

DonBeck
Posty: 245
Rejestracja: 30-05-2019 20:54

Re: Wybory 2019

Post autor: DonBeck » 11-09-2019 11:02

Dżizas, dlaczego jak wchodzę na forum to muszę mieć nad sobą twój wpis? I to taki jak zawsze? Dzisiaj jest dzisiaj, dostałeś instrukcje żeby tak wspominać poprzednie rządy? Trolling? Nerwica natręctw? Normalnie jak Beata Szydło, w realu czy w uchu prezesa: "przez osiekt ostatnich lat, polcy i polaki... " Taki w kraju dobrobyt, a tak boli to, co było dawno temu.

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Re: Wybory 2019

Post autor: kermit » 11-09-2019 11:10

zbyry pisze:
11-09-2019 10:53
Obsługa 500+ kosztowała 720 zł. Teraz, przy podawanej inflacji 2,9 % a realna wynosi 7-8% to już obsługa wniosku kosztuje 800 zł, czyli magiczny punkt 2,5% został przekroczony.
Jakieś źródło tych wyliczeń? Skąd te 720 zł? Kto to policzył? Co to jest realna inflacja na poziomie 7-8%? Kto to wyliczył?
zbyry pisze:
11-09-2019 10:53
Orłowski bije na alarm, rektor SGH bije na alarm i inne instytucje też. I naprawdę Wam się wydaje, ze 500 + jest formą, dzięki której coś odzyskujecie?
Już wcześniej pisałem na temat "ekonomistów", którzy biją na alarm. Bili i 5 lat temu zanim cokolwiek zostało zrobione. Budżet miał się załamać, miały szczury tylko latać po ulicach a miasta płonąć. Sorry, ale ci ludzie i instytucje juz dostatecznie się skompromitowali.

Mam za to pytanie, czy jakakolwiek inna partia ma coś sensownego do zaproponowania? Pamiętam 8 lat rządów PO. Nie przypominam sobie obniżek podatku i spektakularnych sukcesów. Za to w opinii tych "ekonomistów" mieliśmy kraj mlekiem i miodem płynący.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Wybory 2019

Post autor: Dzanek » 11-09-2019 11:23

orange pisze:
11-09-2019 10:17
A co takiego PO zrobiło dla rodzin/małżeństw/dzieci?
No chyba, że już zapomnieliście...
Mogę podpowiedzieć: przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej - zrobiła nie wiele.
Po pierwsze daleko mi do "uwielbienia" PO ale pisanie takich bzdur jest manipulacją, którą @orange posługujesz się biegle. Po drugie co takiego dał PiS oprócz żywej gotówki w postaci 500+, 300+, Emerytura + ? Po trzecie PiS rządzi teraz 4 lata + 2 lata w przeszłości co daje 6 lat ............

Kilka tematów związanych z tym co PO rodzin/małżeństw/dzieci:

1) Rządowy program in vitro - uruchomiony w 2013 roku.
2) Urlop rodzicielski - Od 2013 roku rodzice mogą korzystać z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego (w sumie 52 tygodnie).
3) Wzrost liczby żłobków i przedszkoli
4) Ułatwienia w zatrudnianiu niań
6) Przedszkola za złotówkę
7) Bezpłatny podręcznik
8) Ulgi podatkowe dla rodzin wielodzietnych - Kwota odliczenia na trzecie dziecko wzrosła z 1688 złotych do 2000 złotych. Na czwarte i każde kolejne dziecko z 2224 złotych do 2700 złotych.
9) Złotówka za złotówkę - W 2015 roku rząd zmienił zasady przyznawania świadczeń socjalnych, zwłaszcza rodzicielskich. Od 1 stycznia 2016 roku jeśli rodzice przekroczą próg dochodowy uprawniający ich do świadczeń socjalnych, nie stracą całej kwoty.

.......

Ale oczywiście nic nie przebije gotóweczki spływającej co miesiąc na konto.
Przykład: mój szef zarabia 9 000, ma dziecko, korzysta z 500-tki, ale ciągle narzeka, że PIS jest Bee..
Paradny to przykład. Rozumiem, że Ty nie popierasz PO ale dziecko do przedszkola za złotówkę posyłasz i darmowe podręczniki też pobierasz ??

A jak oceniasz wicedyrektora banku, który na konwencji partyjnej deklaruje, że dopiero dzięki 500+ czuje bezpieczeństwo finansowe ? O ile dobrze zrozumiałem zarabia podobnie jak Twój szef i ma dzieci "za 2500 złotych".

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Wybory 2019

Post autor: zbyry » 11-09-2019 14:17

500 + z MOPR i kolegów z banku, przecież bank nie wypłaca "za nic". Inflacja przedstawiana nam ma sięgnąć w tym roku 3,2% to google i poważne media https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statyst ... bazowa.htm Skąd 7% a no wejdź do sklepu i przelicz podstawowy koszyk GUS rok do roku i Ci prawdziwa wyjdzie.

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Re: Wybory 2019

Post autor: kermit » 11-09-2019 16:04

Czyli te dane jak 720 zł i inflacja 7-8% to dane z twoich wyliczeń i od kolegów :) No nie powiem - rzetelne źródła informacji nam przedstawiasz :)
Ja mimo wszystko będę się trzymał danych GUSu.
PS. Myślisz, że bank za przelew na konto 500+ pobiera prowizji 100 zł? 50 zł? 200 zł? Nie myślałem, że koszty przelewów tak w tym kraju wzrosły.
Owszem wierzę, że obsługa 500+ kosztuje, ale nie wydaje mi się, że 220 zł. A podajesz dość dokładne wyliczenia "kolegów". Wolałbym się jednak opierać na rzetelnych i realnych wyliczeniach oraz poważnych źródłach.

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Re: Wybory 2019

Post autor: kermit » 11-09-2019 16:08

Czyli te dane jak 720 zł i inflacja 7-8% to dane z twoich wyliczeń i od kolegów :) No nie powiem - rzetelne źródła informacji nam przedstawiasz :)
Ja mimo wszystko będę się trzymał danych GUSu.
PS. Myślisz, że bank za przelew na konto 500+ pobiera prowizji 100 zł? 50 zł? 200 zł? Nie myślałem, że koszty przelewów tak w tym kraju wzrosły.
Owszem wierzę, że obsługa 500+ kosztuje, ale nie wydaje mi się, że 220 zł. A podajesz dość dokładne wyliczenia "kolegów". Wolałbym się jednak opierać na rzetelnych i realnych wyliczeniach oraz poważnych źródłach.

zbyry pisze:
11-09-2019 14:17
Skąd 7% a no wejdź do sklepu i przelicz podstawowy koszyk GUS rok do roku i Ci prawdziwa wyjdzie
Mówimy o inflacji ogólnej czy inflacji cen żywności? Bo w sklepie nie bardzo kupię samochód, mieszkanie, gaz i wiele innych produktów i opłat, które każde gospodarstwo domowe opłaca. Żywność to tylko mała część wydatków.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Wybory 2019

Post autor: dino » 11-09-2019 16:33

Czynsz TSM - opłata I 2018 - 575 zł
Czynsz TSM - opłata VII 2019 - 652 zł

Wzrost stałej opłaty o 13 procent - kwotowo o 77 zł
Podwyżka emerytury o 52 zł

Manko na ruchach cen - 25 zł miesięcznie ;-)

Mieszkanie nie zwiększyło metrażu ;-)
mieszkańców nie przybyło ;-)

W przyszłym roku można liczyć na co najmniej 700 zł czynszu
Jak się PiS rozpędzi to może i do 750 zł dojść.
A jak będzie rządził kolejną kadencję to i tysiąca braknie ;-)
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Wybory 2019

Post autor: zbyry » 11-09-2019 18:14

Kermit ja Ci odpowiem tak, na przełomie 2017 i 2018 obsługa wynosiła nas 112 zł wyliczyłem na podstawie tego, co podała Rafalska czyli 392 tys na obsługę/przez 3,5 mln dzieci pobierających świadczenie. Biorąc pod uwagę różne koszty "manipulacyjne" typu dodatkowy wydruk formularza, nadgodziny zakładam ostrożniactwo 150 zł, no sam wiem, jak to w urzędzie wygląda (herbata między czasie, prąd, człowiek przecież nie wielbłąd). Jak spojrzysz na google o ile poszły wszystkie towary w górę w tym papier usługi ksero, i w ogóle, to siłą rzeczy musi mniej więcej tyle wyjść, plus presja płacowa.

Co do inflacji i jej wskaźnika, akurat mamy takie pierniczcca w głowie, że obserwujemy ceny sami robiąc zakupy i np podliczamy to kwartalnie tworząc "domowy koszyk GUS" :-) ani jednemu z nas nie wyszło mniej niż 6,5 %. Weź np dom bo nie wiem czy mieszkasz w domu czy bloku, ja w domu, stan surowy kosztował mnie 205 tys zł w 2016 z tynkami w środki i wylewkami, no rzecz naturalna, dziś musiałbym wydać już za to samo ok 270 tys zł, albo i więcej, tak się stało w przypadku koleżanki, która buduje się niedaleko całkiem mnie.

Ja GUS wierzę najpewniej co do zgonów i urodzeń ;-) Mało tego, jak pisałem tutaj - gdzieś jest wpis na forum tylko nie pamiętam gdzie, wyliczyłem na podstawie danych GUS, min. fin, ile będzie kosztowało 500+ i te dane przy wzroście tej inflacji można już sobie w d... wsadzić. Mówisz również, skąd taka inflacja, tak jak pisałem, Polcy i Polacy dostali 13 emerytury, poszło w świat 300+ i wzięli za to ponad 7 mld kredytów tylko w lipcu. Ciekawe jakie dane spłyną na koniec września. Jeżeli inflacja będzie dalej utrzymywała się na poziomie 2,9-3,2, to mają zdolnych księgowych.
Ostatnio zmieniony 11-09-2019 19:34 przez zbyry, łącznie zmieniany 1 raz.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Wybory 2019

Post autor: zbyry » 11-09-2019 18:19

A czy pieniądze będą, pewnie, tylko ja nie bardzo dalej wiem, kto to spłaci https://www.gov.pl/web/finanse/obligacje-zagraniczne

Tu masz ciekawą odp na interpelację poselską w sprawie 500+, zerknij, ile wydano na promocję :-) w wolnej chwili może też poczytać z czym już borykają się samorządy w związku z + http://n-16-2.dcs.redcdn.pl/file/o2/tvn ... 2f9577.pdf

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Wybory 2019

Post autor: admin » 11-09-2019 21:52

dino pisze:
11-09-2019 16:33
Czynsz TSM - opłata I 2018 - 575 zł
Czynsz TSM - opłata VII 2019 - 652 zł
Wzrost stałej opłaty o 13 procent - kwotowo o 77 zł
Śmieci w tym czasie podrożały o 200%, woda w ciągu 3 lat drożeje o 30%.
To akurat specyfika tarnobrzeska, gdzie indziej nie było aż takich podwyżek.
Nie wiem jak inne składniki czynszu. Na Internecie deflacja. W tej samej cenie co jakiś czas trochę szybciej ;)

ODPOWIEDZ