Miasto finansuje szczepienia na grypę dla seniorów

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16898
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Miasto finansuje szczepienia na grypę dla seniorów

Post autor: admin » 29-09-2019 18:45

Obrazek

Prezydent Miasta Tarnobrzega zaprasza mieszkańców Tarnobrzega urodzonych przed 31 grudnia 1959 r. na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Zaszczepić będzie się można od 1 października do 31 października br. w swojej przychodni.

W Tarnobrzegu akcja bezpłatnych szczepień dla seniorów prowadzona jest od 2014 r. Zaszczepiono do końca zeszłego roku 7 592 mieszkańców. Wydatkowano na ten cel 276 653 tys. zł w tym w 2018 r. pozyskano 30 800 zł. refundacji z Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, była to maksymalna wysokość o jaką miasto mogło się ubiegać.

W tym roku miasto zabezpieczyło środki finansowe na szczepienia przeciwko grypie dla seniorów powyżej 60 roku życia w kwocie 80 tys. zł.

Programem bezpłatnych szczepień przeciwko grypie objęte będą osoby w wieku od 60 roku życia (urodzone przed 31 grudnia 1959 r.), na stałe lub czasowo zameldowane na terenie miasta Tarnobrzega.

Sezon 2019/2020 jest wyjątkowy ze względu na to, że WHO po raz pierwszy od 16 lat opóźniło wydanie pełnych rekomendacji dotyczących składu szczepionki. Spowodowane to było trudnościami w ustaleniu szczepów dominujących, w związku z czym pełny skład szczepionki został opublikowany miesiąc później niż zwykle. Opóźnienie ogłoszenia szczepów przez WHO wpłynęło na proces produkcyjny szczepionki, jak i jej późniejsze dostawy.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16898
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Miasto finansuje szczepienia na grypę dla seniorów

Post autor: admin » 04-11-2019 19:43

Prezydent Miasta Tarnobrzega informuje mieszkańców urodzonych przed 31 grudnia 1959 r., że przedłużona zostaje akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Tarnobrzescy seniorzy zaszczepić się będą mogli jeszcze w listopadzie.

Z uwagi na to, że wystąpiły problemy z dostępnością szczepionek przeciw grypie - spowodowane niezależnymi od magistratu ograniczeniami dostaw szczepionek ze strony producentów - prezydent Tarnobrzega zdecydował o przedłużeniu akcji bezpłatnych szczepień osób urodzonych po 31 grudnia 59 r. Ta wstępnie miała trwać do końca października.

Nowa partia szczepionek ma pojawić się w przychodniach w drugiej połowie listopada. Będzie to jeszcze dobry moment, by zabezpieczyć się przed grypą, lub zapobiec jej powikłaniom. Zdaniem ekspertów, szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem, a marcem. Szczepionkę, by była skuteczna, trzeba więc przyjąć najpóźniej do grudnia.

- Urząd monitoruje sytuację na rynku i jest w stałym kontakcie z dostawcą szczepionki. Jeśli będzie taka konieczność szczepienia będziemy kontynuowali jeszcze w grudniu – zapewnia koordynujący akcję Zenobia Juda Inspektor z Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury tarnobrzeskiego Urzędu Miasta.

W poprzednich latach szczepienia przeciw grypie ruszały w Tarnobrzegu końcem września. W tym roku jednak pierwsze dostawy szczepionek pojawiły się z miesięcznym opóźnieniem. Powód? - Sezon 2019/2010 jest wyjątkowy. WHO po raz pierwszy od 16 lat opóźniło wydanie pełnych rekomendacji dotyczących składu szczepionki. Spowodowane to było trudnościami w ustaleniu szczepów dominujących – informuje producent.

ODPOWIEDZ