Jest dofinansowanie na remont TDK

Opublikowano dnia 05-07-2017

Gmina Tarnobrzeg pozyskała blisko 2,3 mln złotych na remont zabytkowej części Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Prace ruszą jeszcze w tym roku. Zabytkowa część TDK, to, jak czytamy w „Tarnobrzeskim przewodniku” Tadeusza Zycha, jeden z najładniejszych budynków w mieście. Tam też znajdziemy krótki rys historyczny tego obiektu: „Kiedyś znajdowało się tu Towarzystwo Kasynowe Urzędnicze, dziś zaś Tarnobrzeski Dom Kultury...
Towarzystwo powstało w 1902 roku, a jego głównym celem była integracja lokalnej inteligencji. Niespełna dziesięć lat później, kosztem 30 000 koron, wybudowało ono wspomniany gmach, którego projektantem był inż. Nikodemowicz. Pomimo rozbudowy w latach 60 i 70 XX wieku budynek zachował, również wewnątrz, swój piękny, historyczny charakter.”

Także i teraz prace remontowe nie zaburzą zabytkowego charakteru budynku. Czekające zabytkową część TDK roboty budowlane dotyczyć będą architektury pomieszczeń, tj: sala kameralna, foyer, sala ćwiczeń i pomieszczenia administracyjne. Wymieniona zostanie instalacja sanitarna, elektroenergetyczna, wykonana instalacja audio, wideo oraz oświetlenie sceniczne sali kameralnej. Zamontowany zostanie również system wystawienniczy wraz z oświetleniem oraz monitoring. Zakres zadania obejmuje również zagospodarowanie otoczenia (mała architektura, iluminacja i oświetlenie zewnętrzne), a także wykonanie prac drogowych przy budynku TDK, w tym parkingu.

Wartość zadania oszacowano na kwotę 2744956,78 zł, pozyskane przez Gminę dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi dokładnie 2297742,86 zł, co stanowi 85% całości kosztów. Prace ruszą jeszcze w tym roku, po rozstrzygnięciu przetargów, a potrwają do września 2018 r.

Tytuł projektu: „Rozwój instytucji kultury i zasobów dziedzictwa kulturowego miasta Tarnobrzega”
Oś priorytetowa IV. Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego
Działanie 4.4 Kultura Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Info: UM
 

Komentarze

Możesz komentować ten wpis także bezpośrednio na forum

 • Czyli z hucznie zapowiadanego remontu i rozbudowy TDK na kwotę 19 milionów został remont części zabytkowej za 2,7 miliona?
 • alek

  Czyli z hucznie zapowiadanego remontu i rozbudowy TDK na kwotę 19 milionów został remont części zabytkowej za 2,7 miliona?


  Plan z 2 sierpnia 2016: http://nadwisla24.pl/2016…wote-rzedu-19-mln-video/

  Plan kontra rzeczywistość z 6 lipca 2017: http://nadwisla24.pl/2017…usza-jeszcze-w-tym-roku/  Edytowany przez Dzanek o 06-07-2017 - 11:11.
 • Niestety, ale to wynika z tego, jak w całej Polsce, że tną kasę na rzecz innych działów. Nie tylko nam ucieli...oj nie tylko. Po innych województwach jest to samo. Nie szukajcie winnych w Kalince czy Kielbie. To już decyzje odgórnie przyjęte. Przykre lecz prawdziwe. Dlatego zobaczcie na wyniki konkursu jak wiele gmin i podmiotów startowało do tego konkursu. Nie mieli szans gdzie indziej. I tyle. Ale też widzę, że malkontentom tarnobrzeskim wszystko mało...ehh..
 • mariano

  Ale też widzę, że malkontentom tarnobrzeskim wszystko mało...ehh..


  Tu nie chodzi o mało czy dużo. Po co obiecywać , robić konferencje, chwalić się projektami i wizualizacjami? Może lepiej poczekać jak się ma dofinansowanie i wówczas to ogłosić ?
 • Ja pamiętam jak w mojej pracy było obiecane ze dostaniemy dofinansowanie na drogi. I co ? MF wzięło i ucielo 40 proc. środków...powtarzam, nie tylko nas tak umyli z tą kulturą tylko inne miasta, nawet bastiony PiS też..
 • alek

  Po co obiecywać , robić konferencje, chwalić się projektami i wizualizacjami? Może lepiej poczekać jak się ma dofinansowanie i wówczas to ogłosić ?

  Przypomniało mi się Tesco, rondo i lodowisko w ramach offsetu.
  Podobnie może być z galerią w centrum. Można pooglądać kolejne wizualizacje (to już chyba czwarta wizualizacja galerii w Tarnobrzegu), a później dalej oglądać pasące się wielbłądy na łące.
 • A no mamy Komade...Skowronowi pozwolił na hotel ale na pastwisku nic nie można...
 • Nauczka dla władz, że chwalić się trzeba tym, co się ma, a nie tym, co się ma mieć.

  Budynek prosi się o remont bardzo generalny nawet bardziej niż by się mogło wydawać. Za poprzednich władz też jakiś remont był, ale potrzeby są o wiele większe. Szkoda, że i tym razem się nie udało zrobić generalki. No ale dobrze, że cokolwiek się ruszyło.

  Ciekawe, czy wymiana instalacji sanitarnej oznacza także całkowity remont łazienek, bo ich stan jest opłakany, jak na miejsce, które pełni funkcje teatru, sali koncertowej i kina.
 • iv

  Ciekawe, czy wymiana instalacji sanitarnej oznacza także całkowity remont łazienek, bo ich stan jest opłakany, jak na miejsce, które pełni funkcje teatru, sali koncertowej i kina.

  Łazienki - szt. 1, pozostałe są w części nowoczesnej...