Nowy/stary obraz na elewacji klasztoru

Opublikowano dnia 13-07-2017

Picture 0 for Nowy/stary obraz na elewacji klasztoru
Rozmontowane rusztowania pozwalają obejrzeć nową wersję obrazu na frontowej elewacji klasztoru oo. dominikanów. O ile żeby zobaczyć wizerunek Matki Bożej Dzikowskiej trzeba wejść do kościoła, o tyle ten wizerunek już na najstarszych fotografiach góruje nad tarnobrzeskim rynkiem.
Nowy obraz może zaskoczyć, gdyż wyraźnie różni się od wypłowiałego z czasem wizerunku, który pamiętamy z ostatnich lat. Jeśli jednak przyjrzeć się starym zdjęciom, okazuje się, że zarówno układ postaci, jak i ozdobna "rama" to odwzorowanie wcześniejszej wersji. Do dawnej stylizacji brakuje tylko koła od wozu, swoją drogą ciekaw jestem jego symboliki. Ktoś wie skąd się wzięło i co miało oznaczać koło u dołu obrazu?

Na aktualnej wersji obrazu widzimy Matkę Bożą z Dzieciątkiem na rękach, wręczającą świętemu Dominikowi różaniec. Przy nim leży pies z płonącą pochodnią w pysku. O ile jednak niektórzy z nas pamiętają tą wersję obrazu, o tyle za życia współczesnych nie występowała ona w towarzystwie ciemnego różu nowej elewacji.
Picture gallery
 

Komentarze

Możesz komentować ten wpis także bezpośrednio na forum