Szansa na zmniejszenie strefy konserwatorskiej

Opublikowano dnia 12-01-2018

Picture 0 for Szansa na zmniejszenie strefy konserwatorskiej
Deparatament Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował o wszczęciu postępowania w sprawie skreślenia z rejestru zabytków nieruchomych części układu urbanistyczno-krajobrazowego Tarnobrzega.
Mamy zatem szansę, że atrakcyjne obszary miasta uda się wreszcie wyrwać spod opieki konserwatora.
Chodzi o tereny, na których nie tylko nie ma żadnych cennych zabytków, które nawet nie kojarzą się z zabytkami, ale również takie na których już wybudowano bar McDonalds, szkolę, Orlika, stację benzynową Lotos, bloki mieszkalne, PWSZ, hotel, czy przychodnię. Wraca zatem szansa na normalność, dzięki której atrakcyjne działki będzie można wykorzystać inwestycyjnie jak w każdym normalnym mieście.

Mieszkańców Tarnobrzega najbardziej chyba interesuje obszar przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Sienkiewicza, gdzie bujna łąka między halami sklepowymi, wielkim bankiem, wieżowcami i budynkiem sądu wygląda absurdalnie. Właściciele działek z tego obszaru planują budowę galerii handlowej, którą konserwatorska "opieka" skutecznie od lat blokuje.
Tereny o których mowa zaznaczone są na mapie na kolor żółty.

Wniosek do Ministerstwa zapowiadał prezydent miasta po rozmowach z inwestorami planującymi budowę galerii.

Również w ostatnich dniach, miasto wyłożyło do wglądu plany zmian w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego dla osiedli Mokrzyszów, Centrum oraz terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim. We wszystkich przypadkach zaplanowano możliwość budowy obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2.

Oby się udało!
 

Komentarze

Możesz komentować ten wpis także bezpośrednio na forum

 • Cały czas nie rozumiem,po co jest w planie budowa kolejnej,tym razem prawdziwej galerii handlowej,skoro wystarczyłoby tylko przebudować istniejącą na Kwiatkowskiego,dobudować w środku pasaż ,zadaszenie i dodatkowe stoiska sklepowe,zrobić normalną małą galerie jak w Sandomierzu.
  W tej chwili Tarnobrzeg jest JEDYNYM miastem w regionie bez prawdziwej galerii.Zimą jest to szczególnie odczuwalne i zauważalne
 • Nawet nie wiedziałem, że koło Maca jest strefa - normalnie dla mnie jaja. @andriu81 - sprawa wydaje się być prosta, to co jest na Kwiatkowskiego to taka galeria, że... icon_smile właścicielem jej jest wiadomo kto, no to mu powstanie konkurencja. Naturalna sprawa.
 • A ja nie rozumiem co kto może mieć do tego, co ktoś robi ze swoimi pieniędzmi
 • I masz rację.
 • @Admin - skąd to info? Gdzie znajdę oryginał?

  Już mam :)  Edytowany przez td o 15-01-2018 - 20:52.