Miniatury Dzikowskie w Rapperswilu

Opublikowano dnia 12-02-2018

Picture 0 for Miniatury Dzikowskie w Rapperswilu
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wykład Piotra Dumy pt. "Miniatury Dzikowskie w Muzeum Polskim w Rapperswilu" oraz promocję publikacji "Tarnobrzeskie Ślady. Tom 2". Rozpoczęcie 19 lutego (poniedziałek) o godz. 18:00 w sali odczytowej MBP. Wstęp wolny.
 

Komentarze

Możesz komentować ten wpis także bezpośrednio na forum

 • A to coś nowego. Podejrzewam, że fajna sprawa, bo w zamian może być coś ciekawego.
 • Z nimi to jak z Gwiezdnymi Wojnami: to jest tom drugi, więc jak sama nazwa wskazuje jest prezentowany jako czwarty. A wszystkich części ma być sześć.

  Dobra, dobra, Gwiezdnych Wojen też było sześć, ale potem dokręcili więcej. Więc może i Piotry na szóstce nie poprzestaną!
 • Sześć tomów, jak sześć wątków icon_smile Nie wiem czemu, ale mnie zawsze zadziwiają kobiety, które lubią Gwiezdne Wojny. icon_wink Tak samo nie wiem, dlaczego intryguje mnie zawsze ciemna strona mocy. ;-( Ale co z tym mają wspólnego miniatury, oprócz liczby tomów?
 • Cytat

  Z nimi to jak z Gwiezdnymi Wojnam


  Gwiazdne Wojny też już u nas były, więc w czym problem :)

  http://tarnobrzeskie.eu/2…skim-pamietacie-zdjecia/
 • Ostatnio kabriolet poleciał w kosmos. Szykują się kolejne wyprawy może się załapiecie. Będzie trochę spokoju.
 • Gwiezdne Wojny w miniaturze? To ponętna perspektywa! Zwłaszcza te nienapisane jeszcze odcinki...
 • ajax21

  Ale co z tym mają wspólnego miniatury, oprócz liczby tomów?


  O, to bardzo proste - przede wszystkim prezentowanie publiczne kolejnych części nie po kolei.Tak było z Gwiezdnymi, kiedy wydarzenia chronologicznie wcześniejsze pojawiały się w późniejszych filmach. Podobnie tutaj, tom 2 jest prezentowany jako czwarty.
  Zatem tekst mój mógł brzmieć tak:

  "Zdziwiłam się widząc ogłoszenie o pezentacji tomu DRUGIEGO Tarnobrzeskich śladów. Wydawało mi się bowiem, że do tej pory było więcej niż JEDNA prezentacja książki z tej serii. O wyjaśnienie zwróciłam sie do autora, który sprecyował, że dotychczas opublikowano już TRZY tomy, więc tom DRUGI będzie prezentowany jako CZWARTY. Pomyłka? Przypadek? Celowy zabieg? Ta tajemnica ma wkrótce ujrzeć światło dzienne.
  Tymczasem powyższa sytuacja przypomina wiersz Juliana Tuwima "Trudny rachunek":
  Szły raz drogą trzy kaczuszki,
  Grzeczne, że aż miło:
  Pierwsza biała, druga czarna,
  A trzeciej nie było."


  Teraz już wiesz, skąd porównanie do Gwiezdnych Wojen. Wydawało się, że lepiej brzmi skojarzenie z Anakinem niż z kaczką, bo z Anakina zrobił się Vader, a z kaczki - zając cały w buraczkach albo zwykły poseł.
 • [quote=iv]

  ajax21  Teraz już wiesz, skąd porównanie do Gwiezdnych Wojen.

  Tak, teraz już wiem. A Ty kim jesteś w tej bajce?
  Masz rację, to było proste. Podobnie było z "Dziadami" Mickiewicza część II I IV, potem III i I. Jest jeszcze coś, co łączy "Dziady" z "Gwiezdnymi wojnami". Jest to dramat istnienia i przemiana bohatera - z Gustawa robi się Konrad, a Anakin przemienia się w Vadera. W obu przypadkach to tragiczne postaci. Jesteś subtelna i precyzyjna jak chirurg w swoich parabolach, ale zając w buraczkach do nich nie pasuje.