Tarnobrzeski PKS sprzedany!

Orbis-Transport Warszawa kupił tarnobrzeski oddział PKS.
Orbis – zdawałoby się dobra polska firma z tradycjami (Polskie Biuro Podróży Orbis powstało w 1920 roku we Lwowie).
W rzeczywistości decydujący udział mają w nim obecnie wielkie zachodnie koncerny. Spółka Orbis S.A. najważniejsza w Grupie Orbis należy w 35,58% do francuskiego Accor, w 8,99% do niemieckiego Deutsche Bank Group, w 5,00% do Globe Trade Centre i w 5,08% do Commercial Union. Resztę stanowią drobni udziałowcy.

Orbis zainteresowany jest również przejęciem od Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej tarnobrzeskich lini miejskich, jednak według stanowiska Urzędu Zamówień Publicznych komunikacja miejska może być nabyta wyłącznie w drodze przetargu (są inni chętni?).

Czy to dobrze?
Może pojawić się nowy tabor, może też poprawić się standard usług.
Wielkokrotnie okazywało się, że w tym samym sektorze, w którym firmy komunalne co roku przynosiły spore straty, nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwa potrafiły wygenerować zysk, przy czym nie rosły ceny usług.

W kłopocie będą zwolennicy korzystania z „polskich” przedsiębiorstw. Na dłuższych trasach można tymczasem jeździć autobusami innych oddziałów PKS, gorzej z transportem lokalnym. Trudno będzie konkurować właścicielom busów z międzynarodowym gigantem, szczególnie jeśli Orbis przejąłby również tarnobrzeską komunikację miejską.