Czy Tarnobrzeg się rozwija?

Przez ponad stulecie tarnobrzeski dworzec kolejowy był z dala od miasta. Dopiero w momencie gdy osiedle Serbinów sięgnęło Zwierzyńca podmokły teren otoczony ulicami Kopernika-Sienkiewicza-Sikorskiego-Kolejowa stał się największym w mieście placem budowy.

Kolejno powstawały szkoła podstawowa nr 2, wysokie bloki przy Kopernika, kościół pw. Świętej Barbary (początkowo drewniany, przeniesiony z Serbinowa). Później pojawił się „Bułgar” i charakterystyczne bloki ze skośnymi dachami. Ostatnio wybudowano Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, cztery bloki TTBS (dwa kolejne rosną na ulicy Kopernika), Stację Statoil, na miejscu Tarnolasu szybko rośnie centrum handlowe, mamy Biedronkę, zamiast Tarnobutu już mamy Kaufland, zamiast hałdy węgla Lidl, na miejsce po Polmozbycie szykuje się kolejny supermarket. Z daleka można dostrzec nowoczesne krągłości kolorowego And-Budu, do którego dzieci chodziły przejechać się ruchomymi schodami. Skończył się właśnie remont ulicy Kurasia – nową asfaltową nawierzchnię otaczają estetyczne chodniki z kostki brukowej.

Ktoś jeszcze powie, że Tarnobrzeg się nie rozwija?

A co tu było kiedyś? Część historyczna pochodzi od hellcata, zdjęcia od Kubaska, ronina i Jagona.

Jest w Tarnobrzegu takie miejsce, zajmowane obecnie przez osiedla Wystawa oraz Siarkowiec, rozbrzmiewające swego czasu warkotem gwiazdowych silników rotacyjnych, umożliwiających wzniesienie się w przestworza konstrukcjom z drewna, płótna i drutu fortepianowego, na którym prawie wiek temu armia CK postanowiła wybudowac lotnisko polowe (osuszajac podmokły teren przez zbudowanie systemu drenów).

Nie zachowało sie wiele informacji na ten temat, lecz wiadome jest, że zajmowało ono obszar zamknięty w prostokącie pomiedzy obecną ul. Sienkiewicza, stacją kolejową, lasem i ogródkami działkowymi na Kamionce, a skończywszy na obecnym Lidlu i pawilonie Bartosz. Wiadomo, że było wykorzystywane przez wojska CK w okresie I wojny św. (nie miało ono zapewne znaczenia strategicznego, prawdopodobnie wykorzystywane było do krótkich lotów rozpoznawczych), piloci aeroplanów stacjonowali w zamku Tarnowskich.

Po I wojnie św. lotnisko służyło lotnictwu polskiemu. W latach międzywojennych funkcjonowała tzw. „letnia szkoła ognia”, w ramach której, piloci pułków myśliwskich przylatujący z odległego Poznania lub Krakowa mogli ćwiczyć strzelanie na istniejącycm już wtedy poligonie w Rozalinie koło Nowej Dęby, wykorzystując tarnobrzeskie lotnisko jako bazę wypadową. Nie są mi znane jego losy podczas II wojny św., być może lotnictwo niemieckie próbowało je zbombardować (bombardowanie ul . Kolejowej), ale mogą to być jedynie domysły. Prawdopodobnie było wykorzystywane u schyłku wojny przez armię czerwoną. Po wojnie okoliczni mieszkańcy rozebrali na użytek własny system drenów. Teren dawnego lotniska z powrotem stał sie podmokły, o czym przekonali się budowniczowie nowej siedziby szkoły zawodowej. Obecnie, jak wsponiano na wstępie, na obszarze byłego lotniska wyrosły osiedla mieszkaniowe, powstało osiedle domków jednorodzinnych zwane przez niektórych „złodziejówką” (można spotkać domy mające okna identyczne jak w blokach budowanych w okresie najwiekszego rozwoju miasta), swój czas w historii tego miejsca miał również Zakład Produkcji Drzewnej „Tarnolas”, w miejsce, którego powstaje jak na drożdżach duży kompleks handlowo-usługowy jak i TARNOBUT (jedno z pierwszych przedsiebiorstw z udziałem kapitału zagranicznego na terenia miasta). W jego miejsce budowany jest Kaufland.

W połowie lat 90-tych, mimo panującej w mieście stagnacji związanej z upadkiem przemysłu siarkowego, miasto postanowiło wybudowac przy ul. 11-go listopada blok komunalny z prawdziwego zdarzenia. Wykorzystując wolne jeszcze miejsce w czerwcu 2002 r. oddano do zasiedlenia w ramach TTBS pierwszy blok mieszkalny o ciekawej linni architektonicznej. Jesienią 2003 r. oddane zostały kolejne dwa bloki z nowatorskim w tym rejonie kraju podgrzewaniem wody przez baterie słoneczne. Duże zainteresowanie możliwością przyznania mieszkań w TBS skłoniło władze miasta do rozpoczęcia wiosną 2004 roku budowy kolejnych dwóch bloków przy ulicy Kopernika. Mieszkania są stosunkowo duże (np. 2 pokoje 54m2), oddawane „pod klucz” z tzw. „białym montażem”. Można sobie wybrać kolory wykładzin bądź płytek. Jest to pewna alternatywa dla pracujących młodych ludzi poszukujących w miarę taniego i pewnego lokum. Szkoda jedynie, że nie zadbano o kosze na śmieci, ale może sie to wkrótce zmieni. Jest to wszak najszybciej rozwijająca się część naszego miasta.

Zesp. Szk. Ponadgimn. nr1 Zesp. Szk. Ponadgimn. nr1
Bloki TTBS Bloki TTBS
Bloki TTBS Burzony Tarnolas
Plac po Tarnolasie Budowane centrum handlowe
Budowane centrum handlowe Ulica Kurasia po remoncie
Budowa Lidla Lidl
Zamiast Tarnobutu And-Bud
Statoil TTBS Kopernika