Plaga pewnego owada

Ten owad o którym akurat piszę jest szczególnie krwiożerczy. Budowę ma smukłą i delikatną. Wszyscy jednak wiedzą, nawet małe dzieci, że nie należy do kategorii słodkich zwierzaków? Tak, piszę tu o Culex pipiens, bestii o której likwidacji marzy co drugi mieszkaniec Tarnobrzega, jeśli nie każdy.

Ale żeby dokonać jego eksterminacji, należy najpierw zidentyfikować wroga. Oto on. Jak wygląda każdy widzi, na pewno gdzieś obok lata. Należy on do zwierząt, konkretnie owadów o przeobrażeniu zupełnym, zwanych Holometabolia. Nadrząd Mecopteroidea, rząd Diptera, podrząd Nematocera.

Same nazwy już brzmią groźnie. Skąd się bestia bierze? Ano wyłazi z wody. Tak, wszystko co złe musi mieć swe korzenie w tej ohydnej lepkiej materii zwanej ha dwa o. Najgroźniejsze są ponoć samice. To prawie jak w przypadku człowieka. Prawie, ponieważ tamte wysysają krew nie tylko dla zabawy, ale także dla stworzenia kolejnych pokoleń.

Skąd takie masowe pojawianie się, jeżeli jeszcze ktoś się nie domyślił, komarów? Dojdźmy do źródła problemu, wody. Co się nagle zmieniło? Oczywiście deszcze? ale nie tylko. Spójrzmy prawdzie w oczy. Naturalnym ich wrogiem muszą być przecież ryby! A ich nie tylko z powodu wędkarzy jest coraz mniej. Nie, ich bym bał się o to oskarżać. To wina pewnych firm w otoczeniu naszego kochanego miasta, które zatruwają naturalne zbiorniki wodne ściekami. Ryby nie rozwijają się tak dobrze, a te bestie wręcz przeciwnie: mniej ryb to dla nich raj! Tylko tańczą z radości i kopulują. Totalna swoboda seksualna.

Ach, więc należy zarybiać? Nie tylko koledzy i koleżanki w krucjacie przeciw tej zbrodniczej rodzinie. Znalazły one jeszcze jeden sposób na życie. Małe sztuczne oczka wodne, takie jak zapomniane opony są dla nich wspaniałym gniazdem. Dużo tam ich się rodzi i będzie jeszcze więcej dopóki nie zlikwidujemy wszystkich takich dziur.

Miałem sen. Sen w którym nie ma ani jednego komara. Sen w którym żeby wyjść na zewnątrz nie trzeba szpachlować skóry środkami przeciw tej bestii.

W tym śnie mogłem wyjść z lasu żywo, bez ubytku litra krwi.
Spełnijcie ten sen! Współdziałajmy razem w krucjacie przeciw BESTII!