Harcerskie lato

Harcerze ze Szczepu 6TDH „Knieja” zakończyli w ostatnią sobotę swoją doroczną akcję letnią. Jej elementami były tradycyjnie – organizowane od 20 lat obozy w Siemianach na Mazurach oraz wędrówka – w tym roku po Karkonoszach.

Do Siemian zawitali na początku wakacji „cywile” – 29 czerwca rozpoczął się obóz dla młodzieży. Poza zwiedzaniem ciekawostek przyrodniczych (np. rezerwatu Jeziora Jasne, jednego z najczystszych w Europie), uczestnicy brali udział w dyskotekach, konkursach, zawodach sportowych oraz bawili się na koncertach muzyki żeglarskiej.

Po dwóch tygodniach nastąpiła wymiana turnusów i do Siemian przyjechali harcerze. Dyscyplina i porządek łączyły się z przygodą i zabawą. Biegi na orientację, ogniska, budowanie szałasów, wspólne śpiewanie czy żeglowanie – wszystko to zapełniało czas uczestnikom. Esencją metody harcerskiej były jak co roku biegi na stopnie oraz złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego. Obozowicze odwiedzili także miejsca związane z historią Polski: Westerplatte i Święty Gaj – miejsce męczeńskiej śmierci św. Stanisława.

Jeden z trzech tygodni obozu upłynął pod znakiem stylizacji mitycznej: do obozowiska zawitał Zeus wraz ze swą świtą, zaś harcerki i harcerze zamienili się w antycznych Hellenów. Wystarczy wspomnieć choćby Wojnę Trojańską, wyprawę po Złote Runo, polowanie na Minotaura czy przedstawienia w teatrze greckim by przekonać się, że taka forma zabawy bardzo odpowiadała uczestnikom.

W Siemianach odbyły się także trzy turnusy obozów jeździeckich, organizowanych przez Tarnobrzeski Klub Kawaleryjski.

Po powrocie z Siemian ośmioro wędrowników – czyli harcerzy-licealistów oraz instruktorów – wybrali się na dziesięciodniową wędrówkę po Karkonoszach. Do najważniejszych jej atrakcji należy zaliczyć: wizytę w osadzie Hare Kryszna, zwiedzanie sztolni pouranowej w Kowarach, Szklarskiej Poręby, Karpacza, czy wreszcie wjazd kolejką linową na Szrenicę i zdobywanie Śnieżki, a także wizytę w Jeleniej Górze i Wrocławiu.

Kniejowi wędrownicy cały swój ekwipunek nieśli w plecakach, spali pod namiotami lub w schroniskach, samodzielnie gotowali. Do domów powrócili zmęczeni, ale i szczęśliwi z doznanych wrażeń – wspomnień nikt im już przecież nie odbierze.

Już 27 września rozpoczyna się nowy Rok Harcerski. Wszystkich zainteresowanych harcerstwem uczniów klas 4-6 szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zapraszamy na zbiórki.

Więcej informacji: Kuba Rodzeń, tel. 8237675, 880127475.

Kliknij na podgląd, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej wielkości.