Rozpoczęcie Roku Harcerskiego

27 września 1939, w dniu podpisania kapitulacji Polski pod naporem najeźdźców, Związek Harcerstwa Polskiego, znany później pod kryptonimem Szare Szeregi, rozpoczął działalność podziemną. Na pamiątkę tego wydarzenia każdego roku harcerze rozpoczynają swój Rok Harcerski właśnie w okolicy 27 września.

Szczep 6TDH „Knieja” tradycyjnie rozpoczął tegoroczną działalność obrzędowym ogniskiem na polanie w Zwierzyńcu. Na uroczystość przybyła ponad setka instruktorów, harcerzy i kandydatów zrekrutowanych kilka dni wcześniej…

Już w czwartek, 23 września przeprowadzono kaperację, czyli nabór do drużyn, podczas imprez zorganizowanych w Szkołach Podstawowych nr 4, 9 i 10. Uczniowie mogli zapoznać się z harcerskimi technikami, takimi jak sygnalizacja, terenoznawstwo, musztra, obejrzeć ekwipunek biwakowy a także pobawić się w harcerskie pląsy.

W sobotę, 25 września wszyscy kandydaci i już działający harcerze spotkali się pod bramą lasu, by w drodze na zwierzyniecką polanę wziąć udział w rozrywkowym biegu, mającym na celu zachęcenie „nowych” do harcerskiej przygody. Były więc wyścigi z jabłkiem, strzelanie z procy, symulacja pierwszej pomocy…

Następnie odbył się apel, na którym otworzono próby na stopnie, a także przyznano odznaki za udział w harcerskich imprezach: „100” i „365 dni na obozie”. Kolejnym elementem było obrzędowe ognisko z gawędą i śpiewaniem harcerskich piosenek.

Jeśli powyższa relacja spodobała Ci się, jesteś uczniem Szkoły Podstawowej, Gimnazjum lub Szkoły Ponadgimnazjalnej i również chciałbyś wziąć udział w harcowaniu ze Szczepem „Knieja” – skontaktuj się z nami!
Kuba, tel. 880 12 74 75, gg: 6494106

Zdjęcia z rekrutacji:

Zdjęcia z rozpoczęcia roku: