Skazany na Bluesa

Słuchałem sobie dziś Radia Leliwa i nagle wyłapałem ciekawie zapowiadający się news. Miły głos poinformował o zakończeniu zdjęć do filmu „Skazany na Bluesa” (reżyseria Jan Kidawa-Błoński), opowiadającego o życiu Ryszarda Ridla z zespołu Dżem. Już myślałem, że Leliwa wspomni o tym co dla lokalnej społeczności w owym filmie najważniejsze, ale gdzie tam! News niestety skończył się w miejscu, w którym powinien się właściwie zacząć…

Nie wspomniano ani słowem o udziale dwóch Tarnobrzeżan w powstawaniu filmu. Co ciekawe – obydwu można było kilkanaście lat temu usłyszeć właśnie w Radiu Leliwa…

Przemek Angerman (główny autor scenariusza) zagościł w radiu co prawda nie na długo, ale jedna audycja na żywo zdążyła narobić sporo zamieszania. Co innego Alek Darowski (asystent reżysera) – audycja Radio Blaga, którą aktywnie współtworzył pojawiała się w Radiu Leliwa przez szereg niedzielnych wieczorów, zdobywając grono wiernych słuchaczy.

Coś o scenarzyście:
Przygodę z filmem zaczął Przemek od serialu „Taksówka Jedynki”, w którym był asystentem reżysera i czasem scenarzystą. Później za scenariusz do „Przepad story” dostał wyróżnienie na międzynarodowym konkursie dla scenarzystów Hartley-Merrill. Za film „Bajobongo” dostał pierwszą nagrodę za debiut na szczecińskim festowalu filmów dokumentalnych i zdobył pierwsze miejsce na festiwalu Oskariada 98.
Pisał scenariusze do seriali m.in. „M jak miłość”, „Bao-bab, czyli zielono mi”, „Fala zbrodni”. Tworzył teledyski m.in. dla Ich Troje, Lady Pank. Brathanków, Cezarego Pazury, Norbiego, Kasy, Molesta, Mietka Szcześniaka, Ryszarda Rynkowskiego i wielu innych.
Za scenariusz do piosenki „Kuligowcy” dostał nominację do nagrody festiwalu Yach Film 2000. Debiutem fabularnym (scenariusz i reżyseria) była wyświetlana w kinach całej Polski komedia „Jak to się robi z dziewczynami”.

Coś o filmie:
W lecie minie 10 lat od śmierci wokalisty Dżemu – Ryszarda Ridla. Na to właśnie lato zaplanowano premierę zmontowanego materiału.
Ridla gra znany z Camera Cafe Tomasz Kot, jego żonę Jolanta Fraszyńska. Oprócz nich wystąpią m.in. Anna Dymna, Joanna Bartel, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Maciej Balcar.