Dzwonnica z komina

Święto Chrystusa Króla obchodzono szczególnie uroczyście w kościele parafialnym pod tym wezwaniem. Mniej więcej w tym czasie zakończono przebudowę starego komina kotłowni, świadczącego o historii budynku wcześniejszej niż MDK i szkoła muzyczna I-go stopnia. Po recyclingu powstała całkiem ładna dzwonnica z najnowszym w mieście dzwonem, noszącym imię Jana Pawła II.

Dzięki dzwonnicy można już przypuszczać, że w środku jest kościół, sam budynek nadal na to nie wskazuje. Ramonty trwają, w planach jest też powiększenie kościoła o drugą nawę boczną, właśnie w stronę dzwonnicy.

W rozszerzeniu kilka zdjęć, także z wnętrza kościoła. Polecane szczególnie zamiejscowym Tarnobrzeżanom, pamiętającym dawne MDK, czy kotłownię.

Gdzieś słyszałem, że wyposażenie wnętrza pochodzi częściowo z opuszczonego kościoła w Holandii. Poprzez zaokrąglone okna i gipsowe ozdoby starano się przybliżyć wnętrze do powszechnie przyjętego wyobrażenia kościoła. Czy się udało oceńcie sami.

Biskup Andrzej Dzięga powołał nową parafię 12 maja 2003 roku, wydzielając ją spod władzy Dominikanów. Dominikanie dostali działkę ze zniszczonym budynkiem w zamian za utracone tereny, przekazali go jednak diecezji sandomierskiej. Być może ułatwiło to przekazanie sandomierskiego kościoła św. Jakuba w drugą stronę. Do tej bezcennej dla zakonu świątyni Dominikanie wrócili po kilkusetletniej nieobecności.

O temacie pisaliśmy już 21 maja (zdjęcie rozbieranej wieży)


oraz 20 czerwca (zdjęcia kościoła, częściowo rozebranej wieży i nowego dzwonu)


Widok od strony „lasku bulońskiego”


Zdjęcia od strony Skalnej Góry


Nawa główna – ołtarz z figurą Chrystusa Króla


Lewa nawa