Obraz wrócił do Tarnobrzega

Dzisiaj na nabożeństwie roratnim uroczyście odsłonięto cudowny obraz Matki Bożej Dzikowskiej, który po przeszło rocznej renowacji wrócił na stałe do Tarnobrzega. Niespodziankę przeor Maciej Złonkiewicz zapowiadał już wczoraj na mszy o godzinie 18-tej.

Prace konserwacyjne trwały dłużej niż pierwotnie zakładano, ale wymagał tego stan obrazu. Jedno jest pewne – obraz wygląda dużo ładniej niż w zeszłych dziesięcioleciach.

Prace konserwatorskie rozpoczęły się w listopadzie 2003 roku. Obraz trafił do krakowskiej pracowni konserwatorskiej pani Małgorzaty Sokołowskiej. Działania miały przygotować cudowny wizerunek do wrześniowych obchodów 100-lecia pierwszej koronacji. Ze względu na stan obrazu nie został dotrzymany termin sierpniowy, a we wrześniu obraz przyjechał do Tarnobrzega tylko na kilka dni.

Najtrudniejszym etapem było odklejenie płótna z deski, do której przymocowano obraz około 100 lat temu. Niestety drewno zależnie od wilgotności „pracowało”, co spowodowało uszkodzenie warstwy malarskiej. Obecnie obraz został przeniesiony na skomplikowaną konstrukcję z aluminium z mechanizmami naprężającymi, wymyśloną przez artystę plastyka Henryka Arendarskiego. Nowa rama ma dostosowywać się do naprężeń płótna.