o.Józef Puciłowski OP w MBP

We wtorek 15 marca o godzinie 17.00 odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkanie z Dominikaninem, ojcem Józefem Puciłowskim, pod tytułem „Polacy – kim byli, kim są, kim będą”. Spotkanie dotyczące kształtowania się świadomości narodu zorganizował tarnobrzeski Klasztor Ojców Dominikanów oraz MBP.

Osoba wykładowcy oraz jego częściowo zewnętrzne spojrzenie na temat (urodził się na Węgrzech i jest w połowie Węgrem) zachęca do wybrania się we wtorkowe popołudnie na ul.Szeroką. Nie będzie to czas zmarnowany…


Józef Puciłowski OP, urodził się w 1939 roku na Węgrzech. Studiował historię we Wrocławiu, a następnie pracował w Bibliotece Uniwersyteckiej. Przez szereg lat kierował Biblioteką Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. W roku 1977 obronił pracę doktorską „Partia Niemiecko-Konserwatywna na Śląsku w latach 1890-1914”. W latach 70. związany z opozycja, był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. We współpracy z Maciejem Ziębą (obecnym prowincjałem polskich dominikanów) organizował pierwsze Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej we Wrocławiu.

W 1981 roku wstapił do Zakonu Dominikanów, święcenia przyjął w 1987 r., pracował w Polsce jako duszpasterz m.in. w Gdańsku i w Szczecinie. Autor książek: „Myśląc głośno…” (1987), „Między martwym a żywym. Hungarica.” (1999) oraz przekładu Janosa Piliuszky’ego „Medytacje” (1994). Opublikował łącznie ponad 250 artykułów o tematyce politycznej, historycznej i religijnej.

Obecnie pełni funkcję Wikariusza Generalnego Dominikanów w Budapeszcie, jednocześnie wykłada historię Kościoła w Kolegium Ojców Dominikanów w Krakowie. Jest także wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Węgierskim Piliscsaba koło Budapesztu.