Czwarta Edycja Brunonaliów

Brunonalia to festiwal futurystyczny, który odbędzie się w połowie lipca w Klimontowie koło Sandomierza. Ekipa artystów będzie tworzyć na miejscu od poniedziałku, 11 lipca. Główne wydarzenia planowane są na piątek i sobotę (15-16 lipca).

Nazwę festiwalowi dał Bruno Jasieński – rewolucjonista estetyczny, międzywojenny poeta o lewackich poglądach. Jasieński proklamował futuryzm w polskiej literaturze, słynny jest głównie z manifestów nowej sztuki oraz z wierszy, w których żonglował kliszami polskiej poezji. Jasieński to człowiek tragiczny o wielkiej energii twórczej, bezkompromisowo dążący do realizacji wyobrażeń.

Futuryści interesują się przekształcaniem rzeczywistości w sztukę, zacierają granice między sztuką i znaną z codziennych doświadczeń realnością. Futuryści kochają nowe media, są zauroczeni możliwościami jakie daje technika, chętnie zajmują się filmem, lubią komputery. Ich sztuka bywa nietrwała i wpisana w kontekst czasu i przestrzeni

Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem: „NASTĘPNA STACJA: PROWOKACJA”

Program Brunonaliow obejmuje wszystkie dziedziny sztuki:

FILM
Przez kilka dni festiwalu w Klimontowie będzie działał plan najbardziej offowego filmu polskiego, którego jednym z wątków będzie historia o tym, jak kapitan Żbik będąc na tropie kapitana Żbika wpada w pętlę czasową, w której spotyka niesamowitego pana Tomasa.

MUZYKA
Nastąpi sensacyjne ujawnienie nowych mikroprojektów wywodzących się z Mikrowafli. Mikrowafle to awangardowa łódzka grupa muzyczna. W sezonie 2005 Mikrowafle pokazują, jak wyzerować emocje i odnaleźć w sobie jak najbardziej pozytywną ekstazę w postaci rapiku i hiphopku.
www.mikrowafle.com

SZTUKI WIZUALNE:
Powstanie tymczasowa rzeźba futurystyczna Michała Frydrycha, autora muralu „Rozmowy niekontrolowane”; genialne ażurowe dzieło sztuki najnowszej, fantazja na temat przęseł mostu świętokrzyskiego.

Będą miały miejsce sety Dj-skie oraz pokazy video, zaprezentuje je Tomasz MNIAMOS Stępień san, który przyjedzie specjalnie z zachodniej Japonii.

Odbędą się przezabawne performances neofuturystyczne, a przede wszystkim wielka manifestacja poparcia, która raz na zawsze otworzy oczy na zjawiska tego świata. I tamtego.

„Szok”, mówi Pawlos Brylski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Brunonalia to również impreza społeczności lokalnej. Futuryści chętnie włączają do swojej działalności twórczość lokalnych artystów – w ramach festiwalu odbędzie sie więc wieczór autorski miejscowego poety, Mirosława Augustyna. Nie zabraknie również imprez sportowych dla klimontowskich dzieci. Przewidywana jest
także wystawa fotograficzna – rodzaj zbiorowego portretu mieszkańców miasteczka. Słowem, niespodzianek nie zabraknie.

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego oraz Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych, a finansowany przez lokalny samorząd.

STRONA BRUNONALIOW:
www.brunonalia.pl

ZDJECIA Z UBIEGLOROCZNYCH BRUNONALIOW:
www.brunonalia.pl/galerya.html

Informację przesłała Maria Więckowska ze Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego.