Tarnobrzeskie ślady

Pojawił się niedawno na forum wątek przeróżnych, spotykanych po świecie całym śladów Tarnobrzega.

Z mojego wakacyjnego wyjazdu też mam kilka – w okolicy Beskidu Żywieckiego mało kto wie gdzie leży Tarnobrzeg, znany jest za to dobrze obraz Matki Bożej Dzikowskiej…

Poniższe przedstawienie MBD wisi obecnie w refektarzu klasztoru oo.Dominikanów, w leżącym tuż przy słowackiej granicy Korbielowie. Pomimo drobnych różnic (np. obecność św.Jana Chrzciciela z barankiem zamiast stołu z ptactwem i owocami) nie można mieć wątpliwości, że inspiracją malarza był obraz z Tarnobrzega – podpis na dole głosi: Cudowne Objawienie N.Maryi Panny w Dzikowie w Polszcze Cyrkule Sandomierskim Dominikanów 1675r.

Dominikanie pojawili się w Korbielowie w 1958 roku, prawdopodobnie wtedy obraz dotarł do Korbielowa, być może z Jarosławia, możliwe też, że wcześniej znajdował się w którymś z dominikańskich kościołów na terenie obecnej Ukrainy.

Obraz z Korbielowa był często kopiowany – jedną z bardziej „ludowych” kopii, rozprowadzaną w postaci widokówek, zobaczyć możemy w żywieckim Muzeum (zdjęcie poniżej).

Kilka innych śladów tarnobrzeskich również związanych jest z korbielowskimi dominikanami. Na lokalnym cmentarzu spoczywa O. Mieczysław Michalczyk OP, który w latach 1985-1994 był w Korbielowie przeorem, wcześniej zaś urzędował w Tarnobrzegu, gdzie był szeroko znany i lubiany. Pomiędzy Babią Górą, a Pilskiem spotkać można za to niedawnego przeora tarnobrzeskiego konwentu – o.Macieja Złonkiewicza, który z kilkuosobową grupą Tarnobrzeżan przemierza właśnie beskidzkie szlaki.

Zmierzając do zespołu zamkowo-pałacowego w Suchej Beskidzkiej trafiamy na ulicę Juliusza Tarnowskiego – kolejny ślad tarnobrzeski.

Ślady naszych okolic można znaleźć również w sklepie monopolowym. Już za 14 złotych do nabycia jest Wódka Zbożowa Sandomierska (zdjęcie poniżej), której w naszych stronach nie dostrzegłem. Ciekawe, czy producent posiada oficjalną zgodę władz miejskich Sandomierza.