Internet – „nie dla idiotów”

Ta teza nasuwa się po analizie wyników ankiety „Co najbardziej denerwuje Cię w Internecie?”, przeprowadzonej na łamach serwisu PC World Komputer. Można wysnuć z niej wniosek, że część użytkowników nie potrafi należycie korzystać z Internetu oraz związanych z nim narzędzi.

Uczestnicy ankiety za najbardziej irytujące uznali wyskakujące okienka pop-up, narzekając także na zbyt wielką liczbę reklam w Sieci. Czy jednak internauci nie mylą pojęć, biorąc za reklamę coś, co tak naprawdę nią nie jest?

Tę tezę potwierdza Adam Dyba, przedstawiciel sieci reklamowej IDMnet: „Wielu internautów nie zna funkcji programów do przeglądania Internetu, które pozwalają na blokadę okienek pop-up, a ponieważ pop-up jest zwykle pierwszą rzeczą, z jaką stykają się po wejściu na witrynę, często przypisują mu wszystkie wyskakujące formy reklamowe”. Spośród 1440 uczestników ankiety – http://www.pcworld.pl/miniankieta/467.html, 590 osób (prawie 41%) najbardziej irytują w Internecie okienka pop-up.

Drugą z kolei największą niedogodnością okazała się konieczność rejestracji w serwisach celem uzyskania dostępu do niektórych materiałów – odpowiedzi tej udzieliło 341 osób (ok. 23,6%). Pierwszą trójkę rankingu dopełnia długi czas ładowania się stron, który 12,5% ankietowanych – 180 osób – uznało za najbardziej irytujący.

Wyniki ankiety PC World Komputer są więc w dużym stopniu zbliżone do rezultatów badania przeprowadzonego przez firmę Taylor Nelson Sofres na próbie 2,5 tys. internautów amerykańskich (kompletne wyniki tego badania prezentowaliśmy w artykule „Internauta to 'drażliwa bestia'” – http://www.pcworld.pl/news/81492.html).

Przypomnijmy, że większość (35%) amerykańskich ankietowanych także uznało okienka pop-up za najbardziej drażniące, a konieczność rejestracji – jako drugą w kolejności (16,7%). W porównaniu z naszym badaniem, zmieniła się jedynie pozycja nr 3 – według TNS internautów denerwuje także wymóg doinstalowywania dodatkowego oprogramowania (15,7% głosów).