Cinema OFF

Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Kulturalne serdecznie zaprasza 8 grudnia o godzinie 17:00 do Klubu FM na pierwszą odsłonę prezentacji filmowych „Cinema Off”.

Będzie to pokaz wybranych filmów nominowanych do pierwszej w historii kina niezależnego nominacji do OFFskarów. Zobaczymy sześć filmów m.in. „Intelekt kollapse”, w reżyserii Jacka Katarzyńskiego i Krzysztofa Gawałkiewicza (nominacja za zdjęcia), „Po cud” w reżyserii Jarosława Sztandera (nominacja za najlepszy film) oraz „Druga Strona Cienia” w reżyserii Marka Cichego (nominacje za najlepszą reżyserię, montaż oraz zdjęcia)…

OFFskary podsumowują roczną produkcję polskiego off’u. Nominacje zostały wręczone podczas czterech imprez filmowych: Festiwalu Młodego Kina „Skoffka” w Warszawie, Toruń Film Festival „Toffi”, krakowskiej „Krakffy” oraz jeleniogórskiego festiwalu „Zoom-Zbliżenia”. Przyznano je w sześciu kategoriach: najciekawsza kreacja aktorska, najlepszy film, reżyser, scenarzysta, autor zdjęć i autor montażu. Ceremonia Wręczenia OFFskarów odbędzie się 3 kwietnia podczas 4 Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych „Oskariada” w Warszawie.

Tarnobrzeskie pokazy „Cinema OFF” organizowane przez Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Kulturalne oraz Klub FM są częścią ogólnopolskiej kampanii, mającej na celu prezentację najbardziej wartościowych twórców, festiwali oraz zjawisk polskiego kina niezależnego.

Intelekt kollapse
reżyseria: Jacek Katarzyński, Krzysztof Gawałkiewicz
(nominacja za zdjęcia)
Film odwołujący się do estetyki wizualnej kina z lat 20-tych, ociera się o klasykę niemieckiego ekspresjonizmu i charakteryzuje niezwykłą dbałością o stronę plastyczną.

Cyrano
reżyseria: Filip Marczewski
(OFFskar za najlepszy scenariusz, nominacje za najlepszy film i główną rolę męską)
Historia grupy młodych aktorów zmuszonych do występowania w tandetnych przedstawieniach dla dzieci. Wszyscy chcą być poważnymi aktorami dramatycznymi, a nie pozostaje im nic innego jak tylko paradowanie w przebraniu muchomorka i recytowanie wierszyków.

Po cud
reżyseria: Jarosław Sztandera
(nominacja za najlepszy film)
Dokument prezentujący pielgrzymkę osób niepełnosprawnych do miejsca cudownych uzdrowień we francuskim Lourdes. Film dosyć kontrowersyjny i bardzo niejednoznaczny.

Załoga G
reżyseria: Paweł Czarzasty
(nominacje za najlepszą reżyserię i główną rolę kobiecą)
Zagraniczna produkcja Pawła Czarzastego, który zasłynął już wśród wielbicieli kina offowego filmami „Was ist los?” i „Licencja na zaliczanie”.

Druga Strona Cienia
reżyseria: Marek Cichy
(nominacje za najlepszą reżyserię, montaż oraz zdjęcia)
Sprawnie zrealizowany thriller metafizyczny. Akcja przebiega powoli, budując odpowiednie napięcie i balansując niemalże na granicy filmowej dłużyzny.

Pan z chrypką
realizacja: Defekt Masy
(nominacja za główną rolę męską)
Film ośmiesza prymitywną konwencję współczesnych reportaży telewizyjnych. Historia człowieka, którego życie załamało się po tym jak dostał ataku nieustającej chrypki.

Organizatorzy: Magazyn Filmowy CINEMA, Filmforum.pl, S.D.T. – FILM, HEYAH