„Beskidzka Kolęda” Aleksandra Dyla

W galerii TDK można obejrzeć wystawę fotografii Aleksandra Dyla pt. „Beskidzka Kolęda”, która jest fotorejestracją obrzędów ludowych związanych z Nowym Rokiem na Żywiecczyźnie. Zdjęcia zostały wykonane w latach 1997 – 2004 w Milówce, Szarem, Lalikach i Nieledwii. Wystawa jest wyprawą po kolędzie, podróżą po tradycji do dzisiaj niezwykle żywej i troskliwie pielęgnowanej w Beskidzie Żywieckim. Prezentowana była już w Strasburgu, a w lutym eksponowana będzie na Węgrzech.

Aleksander Dyl jest tarnobrzeżaninem, dokumentalistą, operatorem filmowym, absolwentem PWSFTv i T im. L. Schillera w Łodzi, autorem filmów z cyklu „Małe Ojczyzny”. W latach 1982 – 1987 był pracownikiem Wojewódzkiego Domu Kultury w Tarnobrzegu, gdzie prowadził DKF „Signum”, organizował konkursy, wystawy fotograficzne i festiwale filmowe. Od 1987 r. związany jest z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku Białej, a od 1992 r. współpracuje z Telewizją Polską. Z Elżbietą Dzikowską pracował przy programie „Pieprz i wanilia” podróżując z kamerą po Afryce i Ameryce Środkowej. Zafascynowany Czarnym Lądem powrócił tam ponownie i zrealizował film poświęcony polskim archeologom w Sudanie. W 2002 r. powstała wystawa z Jego podróży filmowych pt. „Fotonotatnik z podróży”, która prezentowana była galerii TDK.

Podczas wernisażu 13 stycznia br. o godz. 19.00 Aleksander Dyl zaprezentuje swoje cztery autorskie obrazy: „Siarka” / dokumentujący powstanie kopalni w Machowie i narodziny współczesnego Tarnobrzega /, „Czary mary i uroki” / o zwyczajach i obrzędach regionu lasowiackiego /, „Ludzie martwych pól” / poświęcony poetce pani Marii Kozłowej pochodzącej ze wsi Machów /, „Okruchy pamięci” / opowieść o Witoldzie Gombrowiczu i jego rodzinnym majątku w Małoszycach koło Opatowa / oraz „Trynitarz” / poświęcony duchownemu z Zakonu Przenajświętszej Trójcy, byłemu misjonarzowi z Madagaskaru, władającemu biegle ośmioma językami, w tym chińskim, który powrócił po latach do rodzinnej miejscowości pod Połańcem i prowadzi tam 13 h gospodarstwo /.
Tego samego dnia o godz. 9.00 i 11.00 Aleksander Dyl spotka się z dziećmi i młodzieżą tarnobrzeskich szkół.

Mamy nadzieję, że spotkanie z twórczością filmową Aleksandra Dyla będzie wspólną wycieczką w przeszłość naszej „małej ojczyzny”, poznaniem jej historii i tradycji oraz ludzi, którzy ją tworzyli.
Wystawę można zwiedzać do 22 lutego br.

Informację nadesłał Tarnobrzeski Dom Kultury