Rzeczpospolita – ogólnopolski ranking szkół średnich

Spór o to, która szkoła średnia kształci najlepiej, toczy się chyba w każdym mieście, w którym jest ich kilka. Pojawiał się wielokrotnie również i na tutejszym forum. W dzisiejszej „Rzeczypospolitej” opublikowano ogólnopolski ranking szkół średnich, sporządzony na podstawie ilości finalistów i laureatów ogólnopolskich olimpiad.

Sama metoda budzi wątpliwości i ciężko ją wprost odnosić do ogólnego poziomu nauczania. Jak wypadły szkoły z naszej okolicy?

Szczegóły w rozszerzeniu…

Najlepszym reprezentantem Podkarpacia (17 pozycja w rankingu ogólnopolskim) okazało się rzeszowskie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, prowadzone przez siostry Prezentki. Przy okazji – były pogłoski o katolickiej szkole w Tarnobrzegu. Czy ktoś wie jak się sprawa potoczyła?

Kolejne miejsca z naszej bliższej okolicy zajęły następujące szkoły średnie:
66 pozycja – LO im. KEN w ZSO – Stalowa Wola
125 pozycja – I LO Collegium Gostomianum – Sandomierz
214 pozycja – II LO im. Mikołaja Kopernika – Mielec

Z tarnobrzeskich szkół najwyższą 262 pozycję zdobył ZS Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bartosza Głowackiego, awansując z 326 miejsca. Ostatnie klasyfikowane 387 miejsce zajęło LO im. Mikołaja Kopernika, spadając o 25 pozycji względem zeszłorocznego rankingu.

Zdobywcy pierwszego miejsca – XIII LO ze Szczecina – zapewnili sobie sukces kształcąc 21 laureatów i 29 finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych.
Osiągnięcia tarnobrzeskiego ZS Ponadgimnazjalnych nr 2 to jeden finalista i jeden laureat. Drugą w mieście pozycję LO im.Mikołaja Kopernika zawdzięczało dwóm finalistom olimpiad.