Oskariada 2005

9 lutego 2006 r. o godzinie 17:00 w Klubie FM odbędzie się trzecia już odsłona Cinema Off w Tarnobrzegu. Tym razem obejrzymy filmy z Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych OSKARIADA. Jest to festiwal, o którym śmiało można powiedzieć, że wyznacza kierunki w polskim kinie offowym…

Jest jedną z największych imprez promujących filmy fabularne realizowane przez młodych, polskich i zagranicznych filmowców działających w nurcie kultury niezależnej. W tym roku impreza ta po raz pierwszy przyznała trofea, które mają stać się marką w polskim kinie niezależnym – OFFskary.

To pierwsze nagrody, które nie są tylko dodatkiem, do jakiegoś dużego festiwalu filmowego, lecz wyjątkowym wyróżnieniem stworzonym wyłącznie po to by uhonorować właśnie twórców niezależnych. Tegoroczny festiwal zaprezentował kilkadziesiąt wyselekcjonowanych prac filmowców offowych. Do konkursu zgłoszono aż 300 filmów m. in. z Polski, Węgier, Niemiec, Francji, Holandii, Szwecji, Norwegii, Armenii, Słowacji, Czech, Wielkiej Brytanii, USA i Hong-Kongu. Okariada zaprezentowała festiwalowej publiczności interesującą kompilację najnowszych osiągnięć twórców kina niezależnego z ostatniego roku. W programie znalazły się zarówno etiudy studenckie, profesjonalne produkcje realizowane poza systemem telewizyjnym i kinowym oraz filmy w pełni amatorskie.

Tegorocznej edycji Oskariady, poza projekcjami konkursowymi, towarzyszyło kilka ważnych dla filmu niezależnego wydarzeń: pokazy specjalne z cyklu Cinema OFF, finał drugiej edycji Konkursu Scenariuszowego AKSON STUDIO & FILMFORUM.PL (inicjatywa promująca młodych scenarzystów), międzynarodowe warsztaty filmowe EUROPE THROUGH FILM oraz prezentacja filmów ze Światowego Festiwalu Kina Niezależnego UNICA. Szczególną atrakcją MFNFF „Oskariada” był OFFskarowy Wieczór Filmowy prezentujący filmy nominowane do OFFskarów, nagród podsumowujących roczne dokonania polskiego kina niezależnego.

Program filmów :

„Tylko jedna noc”, reż. Darek Błaszczyk
Laureat III Nagrody MFNFF „Oskariada”. Noc. Warszawa. Para młodych ludzi wychodzi z klubowej imprezy. Są lekko wstawieni. Dziewczyna prowokuje i kokietuje chłopaka. On podejmuje tę grę. Kiedy wszystko zdaje się prowadzić do zbliżenia okazuje się, że to tylko zabawa. Oboje przybierają różne maski, nikt nie chce odkryć się pierwszy. Spotkanie miało się skończyć łatwym seksem. Nic z tego. Nastrój wieczoru sprawi, że maski opadną i okaże się, że oboje pragną prostego, szczerego uczucia. Niestety czeka ich nieprzyjemny finał…

„Krok wstecz”, reż. Marcin Mikulski, Maciej Twardowski, Maciej Nowak
Budzisz się i coś jest nie tak… radio gra, ale jakoś inaczej… najgorsze jednak dopiero przed Tobą… Krótka etiudka filmowa zrealizowana w trakcie Międzynarodowych Warsztatów Filmowych „Jedno ujęcie” w Łebie.

„Romance”, reż. Douglas Boswell
Film uzyskał wyróżnienie na 4. MFNFF „Oskariada”. Wzruszająca historia o trzech umierających w hospicjum kobietach.
„Egzemplarz”, reż. Paweł Jaworski
Sprawnie zrealizowany thriller utrzymany w stylistyce „Dziewiątych wrót” Romana Polańskiego. Opowieść o antykwariuszu skupującym bardzo nietypowy towar…

„Wejście kciuka”, reż. Paweł Galiński, Blerim Ukici
Zabawna miniaturka filmowa niekonwencjonalnie parodiująca filmy o niekonwencjonalnych sztukach walki.

„And the Procession Was Making Its Way To the Hell…”, reż. Roman Musheghyan
Etiuda filmowa rodem z dalekiej Armenii. Film jest przykładem dosyć egzotycznej i rzadko spotykanej w Europie filmowej stylistyki.

„Marco P. i złodzieje rowerów”, reż. Bodo Kox
Grand Prix Oskariady 2005. Błyskotliwa komedia kryminalna. Film opowiada o młodym fanatyku rowerów, któremu pewnego dnia ktoś kradnie ukochany pojazd sprzed drzwi jego domu. Tytułowy Marco rusza na bój z mafią by odzyskać swój rower.

Organizatorzy : Magazyn Filmowy Cinema, SDT-Film, Heyah-Klaps, Warszawska
Szkola Filmowa, Filmforum.pl
Organizatorzy Tarnobrzeskich Pokazów: Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Kulturalne,
Klub FM
Patronat Medialny: Radio Leliwa oraz Miejska Telewizja Tarnobrzeg