Harriet Lewis & JBBO w Lapidarium

25 lutego o godz. 20.00 w sandomierskim Klubie Lapidarium wystąpi Harriet Lewis w towarzystwie zespołu Jazz Band Ball. Jako że jazz do Tarnobrzega właściwie nie zaląda, wyjazd za Wisłę polecam wszystkim zainteresowanym – okazja to wyjątkowa.

——————
Coś więcej o występujących artystach:
Harriet Lewis pochodzi z Filadelfii, a jej przodkowie z Jamajki. Zaczęła śpiewać w wieku dwunastu lat w chórze kościoła Baptystów. Chór ten po jakimś czasie zaczęła sama prowadzić i występować z nim w innych świątyniach Filadelfii oraz stanu Pensylwania. Kilka lat później Harriet Lewis, przy pomocy swej matki, założyła własny chór złożony z dzieci w wieku od 5 do 17 lat, dla którego sama aranżowała wykonywane utwory. Z chórem tym odbyła tournee po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Swą edukacje rozpoczęła w Sherwood Recreation Center, gdzie studiowała taniec włączając w to m.in.: balet, współczesny jazz i taniec afrykański. Włączenie różnych stylów tańca jako elementów towarzyszących jej koncertom znacznie wzbogaciło formę wykonywanych utworów wokalnych. Efektem tego były liczne nagrody na konkursach młodych talentów. W roku 1967 Harriet Lewis rozpoczyna współpracę z grupą wokalną „The Forget Me Knots” działającą przy wytwórni fonograficznej Philadelphia International Records. Następne lata przynosiły propozycje współpracy z kolejnymi wytwórniami. Po ukończeniu studiów w zakresie teorii śpiewu i muzyki na Akademii Muzycznej w Filadelfii wokalistka odbyła tourne z Philly Groove Recording Artists „Raw Image”. Wokalistka w roku 1973 założyła swój własny zespół „Posh” i prawie natychmiast została uznana jako gwiazda pierwszej wielkości na jazzowym firmamencie Filadelfii. W roku 1980 Harriet Lewis wstąpiła do U. S. Army i stacjonowała w Akademii West Point, gdzie rozpoczęła karierę jako nauczyciel śpiewu i teatru. Przygotowywane tam pod jej kierunkiem programy zdobywały liczne nagrody. Po osiedleniu się w Sztuttgarcie Harriet Lewis rozpoczęła występy w niemieckich klubach jazzowych i hotelowych salach balowych. Podczas jednego z takich koncertów wystąpiła z orkiestrą kierowana przez Popsa Wilsona. Rezultatem tej współpracy było nagranie wspólnej płyty „A Touch of Elegance”. Wokalistka ma w swoim dorobku 13 płyt. Harriet Lewis jest uznana w Europie jako jedna z najlepszych jazzowych wokalistek soulowo-bluesowych. Jak sama przyznaje, wśród muzyków którzy ją inspirują artystycznie można wymienić Erica Claptona, Raya Charlesa, Georga Bensona. Stałe doskonalenie kunsztu i ciągłe zwracanie uwagi na swoje możliwości głosowe sprawia, że koncerty Harriet Lewis stwarzają atmosferę, w której jej śpiew wydaje się być światłem emanującym z gwiazdy.

Jazz Band Ball Orchestra
Zespół stworzony przez grupę studentów Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie po pierwszych swoich sukcesach w Polsce (między innymi zwycięstwo w pierwszym konkursie Jazz nad Odrą) rozpoczął trasy w krajach sąsiednich.
Od końca lat 60-tych trwa do dziś zespół działa w Niemczech i innych krajach Europy Zachodniej i tam jest bardziej znany niż w swoim własnym kraju. W końcu lat 70-tych JBBO rozpoczął kolejny etap swojej historii. Punktem zaczepienia stał się największy w świecie (około 1000 na każdym) festvial jazzu tradycyjnego Sacramento Jazz Jubilee.
Zespół szybko stał się ulubieńcem publiczności a grupa najbardziej zagorzałych fanów założyła Fan Club JBBO. 25 lecie działalności fetowała między innymi 80 osobowa grupa fanów amerykańskich, którzy specjalnie na tą okazję przylecieli do Polski.
JBBO trudno jest zaszufladkować, co jest ulubionym zajęciem co poniektórych krytyków. Już od dawna jest poza kategorią banja i tuby a mimo to na jego koncertach pojawiają się tradycyjni puryści. Z drugiej strony niektórzy dowcipnisie rozszyfrowują skrót JBBO jako Jazz Be Bop Orchestra …Armstrongowska tradycja, to fundament na którym zbudowana jest muzyczna machina JBBO. Jazz Band Ball Orchestra to Satchmowski tradycjonalizm, Lunefordowsko – Goodmenowsko – Elingtonowski Swing, szczypta Boogie, Latynowska furia echo Rhytym & Bluesa wszystko to wymieszane, uzupełnione showem i twórczą parodią. Taka jest najkrótsza definicja muzyki JBBO, którą fani ze Wschodu i Zachodu oklaskują już czwartą dekadę.

Skład zespołu:
Jan Kudyk – tp., vocal
Marek Michalak – tb.
Jacek Mazur – ts., cl.
Wojtek Groborz – p.
Teofil Lisiecki – b.
Wiesław Jamioł – dr.

Info ze strony Białostockiego Ośrodka Kultury