IKS SELTAR-TASK w TLTS

Drużyna Niepełnosprawnych IKS SELTAR-TASK Tarnobrzeg w Tarnobrzeskiej Lidze Tenisa Stołowego (TLTS). 4 marca z inicjatywy Jurka Barana ruszyła Tarnobrzeska Liga Tenisa Stołowego (TLTS). Jest to pierwsza liga amatorska w Polsce, w której grają razem zawodnicy sprawni i niepełnosprawni… Informację nadesłał IKS Tarnobrzeg, szczegóły w rozszerzeniu.


——————–
Występuję w niej 12 drużyn. Integracyjny Klub Sportowy Tarnobrzeg zgłosił zespół składający się z zawodników niepełnosprawnych (grających na wózku i grających stojąc) i sprawnych pod nazwa IKS SELTAR -TASK Tarnobrzeg. W pierwszym swoim meczu niepełnosprawni grając w składzie Wiesław Byczek, Radek Zięba, Marcin Mroszczyk pokonali 3:2 młodzież z UKS Gimnazjum nr 3.

Tenis stołowy jest dyscypliną sportowa, w której mogą rywalizować ze sobą wszyscy, zarówno sprawni jak i osoby z różną niesprawnością ruchową. Mogliśmy to zobaczyć w grudniu ubiegłego roku na I Integracyjnym Turnieju Tenisa Stołowego a teraz widzimy to w lidze.

Stowarzyszenie IKS Tarnobrzeg posiada jedyną na Podkarpaciu sekcje tenisa stołowego, której zawodnicy niepełnosprawni ruchowo uczestniczą w Mistrzostwach Polski oraz turniejach.

W Tarnobrzeskim klubie trenują nie tylko zawodnicy z Tarnobrzega i okolic, ale na treningi (sala gimnastyczna Zespołu Szkół Ogólnokształcących tzw. „Kopernik”) przyjeżdżają osoby ze Stalowej Woli, Sanoka, Medyki czy ościennych województw z Opatowa, Ostrowca Świętokrzyskiego czy nawet Tarnowa min. Maciek Nalepka 3-krotny brązowy medalista MP, Krzysztof Kowalski medalista MP, Krzysztof Żyłka zwycięzca II Międzynarodowego Turnieju na wózkach, 16-letni Tomasz Rusinowski zdobywca I miejsca w Podkarpackiej Olimpiadzie, Andrzej Buczek czy Radek Zięba VI zawodnik MP oraz Wiesław Byczek.

Marzec 1999 rok to początek zaistnienia sekcji tenisa stołowego niepełnosprawnych w naszym mieście.
TLTS- Tarnobrzeska Liga Tenisa Stołowego jest doskonałym miejscem, w którym zawodnicy niepełnosprawni grając, trenują i przygotowują się do udziału w majowych (26-28.05.2006r) Indywidualnych MP, które odbędą się nad morzem w Cetniewie. Na zawody te udaje się silna 10 osobowa drużyną (6 zawodników na wózkach, 4 stojących w tym jedna kobieta).

Współpraca prezesa IKS Tarnobrzeg z Trenerem KTS Elepe-Eltex Tarnobrzeg Zbigniewem Nęckiem w najbliższym czasie (już w maju) zaowocuje wspólnym zaskakującym przedsięwzięciem.
Przypomnijmy, ze IKS Tarnobrzeg (istnieje od 1,5 roku) posiada 6 integracyjnych sekcji sportowych, w których trenują sprawni i niepełnosprawni tj; sporty siłowe, czyli podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy, wyciskanie sztangi leżąc oraz pływanie, wyścigi na wózkach i tenis stołowy. Prowadzimy rehabilitacje poprzez sport dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Trenera Jana Dryka na siłowni OSiR-u prowadzi doskonałą prace z młodzieżą sprawną w wieku 13 – 17 lat na zajęciach sportowych (w sekcjach sportów siłowych).

Oprócz działalności sportowej prowadzimy działania mające na celu promocje aktywności osób niepełnosprawnych, wyrównywanie ich szans w społeczeństwie. Udzielamy pomocy, porad w doborze sprzętu ortopedycznego – wózków, prowadzimy konsultacje w zakresie likwidacji barier architektonicznych. Organizujemy zawody sportowe (podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy, tenis stołowy) i akcje społeczne.

W Tarnobrzeskiej Lidze Tenisa Stołowego występują drużyny;
ROD Tbg, LUKS Tbg, UKS 10 CHŁOPCY, WIARUSY, TELESKOBUD, UKS Gimnazjum nr 3, UKS Gimnazjum nr 2, IKS SELTAR-TASK Tarnobrzeg, AMATORZY, UKS SP 10 DZIEWCZYNY, OLDFRUIT, JANCZAR Tbg.

Radek Zięba