Kultura Żydów Galicyjskich

W dniach od 25 marca do 4 czerwca Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na wystawę poświęconą kulturze Żydów galicyjskich. Ponad 300 prezentowanych judaików pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie. Jako że w Tarnobrzegu o żydowskiej przeszłości miasta (Żydzi stanowili nawet 3/4 mieszkańców Tarnobrzega) właściwie się nie pamięta, na wystawę u wschodnich sąsiadów na pewno warto się wybrać.


—————————-
Jak podaje na swoich stronach Muzeum Regionalne w Stalowej Woli lwowska kolekcja to jeden z najcennieszych zbiorów judaików w Europie, zawierająca eksponaty z czasów od XVII wieku do lat 30-tych XX wieku. Szczególnie cenne eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Maksymiliana Goldsteina, inicjatora utworzenia Muzeum Żydowskiego we Lwowie.

Na wystawie zobaczymy m.in. wyposażenie synagog i przedmioty związane z obrzędami religijnymi, elementy rzemiosła artystycznego, dawne tradycyjne stroje, czy wyroby jubilerskie. Działy wystawy połączone są tematycznie z najważniejszymi żydowskimi świętami, szczególnie ze świętem Paschy i okolicznościową zastawą stołową.

Więcej szczegółów o wystawie można znaleźć na stronie stalowowolskiego muzeum.