Stop Bezmyślnym Skokom na Głowę!

Już po raz V rusza akcja społeczna, która ma uświadamiać młodym ludziom niebezpieczeństwo, jakie niosą ze sobą nieprzemyślane skoki na głowę do wody. Pomysłodawcą i organizatorem jest Radek Zięba, prezes tarnobrzeskiego IKS-u, który po raz pierwszy zainicjował tę akcję w 1999 roku. Akcja społeczna “Bezpieczne Wakacje – Stop Bezmyślnym Skokom na Głowę do Wody” rusza zawsze przed wakacjami i trwa do końca sierpnia…


———————-
„Zanim skoczysz pomyśl!!
Zanim skoczysz sprawdź głębokość wody!!
To Ty decydujesz o swoim dalszym życiu,
Czy chcesz być sprawnym?
Czy żyć na wózku?!!! „

– Każdego roku zwłaszcza w okresie wakacji setki młodych ludzi w wieku 13-25 lat, głównie chłopcy i młodzi mężczyźni, trafiają na wózki inwalidzkie z powodu nierozważnego skoku do wody. Przez lekkomyślność i brawurę dochodzi do uszkodzenia kręgosłupa szyjnego oraz rdzenia kręgowego. Następuje paraliż nóg i częściowy rąk a w wielu przypadkach nawet całkowite porażenie czterech kończyn.

Jest to życiowa tragedia tego młodego człowieka i jego rodziny. Osoby po tego rodzaju wypadkach często wypadają poza nawias życia społecznego – mają trudności z kontynuowaniem edukacji, zdobyciem zawodu, pracy. Wymagają stałej opieki innych osób gdyż medycyna nie znalazła lekarstwa by te uszkodzenia wyleczyć. Nie ma żadnej innej metody by taka osobę przywrócić z powrotem do pełnej sprawności. Ta osoba resztę życia spędzi na wózku inwalidzkim. Akcja powinna być kontynuowana co roku by zapobiegać kalectwu i tragedią życiowym młodych ludzi – mówi Radek Zięba.

Wiem, że ludzie skakali, skaczą i skakać będą, ale należy wyeliminować ryzyko „bezmyślnego skoku”. Czyli przed skokiem sprawdzać zawsze głębokość wody. Jest jeszcze jedno wyjście – nie skakać – po co ryzykować, sprawność, zdrowie i życie. W tym roku przygotowano już specjalny spot radiowy, przez Pawła Lukacza z Radia Leliwa, który będzie tam emitowany oraz zostanie stworzony spot telewizyjny, który będzie chodził w MTV Tarnobrzeg, przestrzegając przed bezmyślnymi skokami do wody.
Rok temu organizator – Radek odwiedził kilka tarnobrzeskich szkół, by w ten sposób uświadamiać młodym ludziom skutki nieprzemyślanych skoków do wody. W tym roku akcja oprze się na spotach (radiowym i telewizyjnym) oraz artykułach w lokalnej prasie.

Spot w postaci pliku MP3 można pobrać kilkając TUTAJ

Plakat promujący akcję poniżej.