Dziejba rusza po raz czwarty!

Już w najbliższy weekend (10-11 czerwca 2006r.) wystartuje w Sandomierzu czwarta edycja Letniego Festiwalu Kultury Alternatywnej „DZIEJBA”. W trakcie imprezy, która potrwa do 10 września odbędzie się kilkadziesiąt weekendowych prezentacji filmowych i muzycznych. Koncerty i projekcje będą okazją do obcowania z dziedzinami sztuki rzadko goszczącymi w massmediach. Na najbliższy weekend przewidziano m.in. pokazy filmów niezależnych oraz koncert tarnobrzeskiej grupy Via Rei. Szczegóły w rozszerzeniu…


———————-
Letni Festiwal Kultury Alternatywnej „DZIEJBA” powstał trzy lata temu jako inicjatywa gestorów bazy turystycznej w Sandomierzu. Przez pierwsze dwa lata impreza odbywała się pod inną nazwą – „Spotkania na sandomierskiej starówce DZIEJBA” i finansowana była głównie przez właścicieli kawiarni i restauracji mieszczących się przy sandomierskim Rynku. Promocyjny wydźwięk „DZIEJBY” zauważył w końcu Urząd Miejski, który finansuje festiwal od jego drugiej edycji. W sumie w ciągu dotychczasowych trzech cyklów „DZIEJBY” (2003, 2004 i 2005r.) odbyło się ok. 60 koncertów, projekcji filmowych, występów tanecznych i happeningów. Ideą festiwalu jest pokazywanie mieszkańcom miasta i jego gościom gatunków sztuki, które rzadko goszczą na antenach radiowych i telewizyjnych oraz wartościowych artystów, o których gazety nie piszą na pierwszych stronach.

„DZIEJBA” jest również instrumentem za pomocą, którego Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej promuje laureatów innych festiwali (Festiwal Piosenki Wodniackiej „Szantomierz”, Uczta z piosenką nieobojętną „SANDłicz”) organizowanych przez siebie.

W tegorocznych planach Festiwalu są m.in. koncerty zespołu „Rykoszept” (laureat „Grand Prix” Uczty z piosenką nieobojętną „SANDłicz 2005”), Piotra Bukartyka z zespołem „Sekcja” (legenda polskiej piosenki autorskiej), Moniki Dryl z zespołem (wokalistka jazzowa i aktorka – odtwórczyni roli fryzjerki Patrycji w filmie J. J. Kolskiego „Jasminum”), zespołu „Fortet” (krakowska formacja latin-jazzowa) czy zespołu „Balkan Sevda” (folk bałkański). Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną również najważniejsze polskie filmy kina amatorskiego i niezależnego niejednokrotnie nagradzone na międzynarodowych przeglądach i festiwalach.

Organizatorem IV Festiwalu Kultury Alternatywnej „DZIEJBA” jest Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej. Festiwal finansowany jest przez Urząd Miejski w Sandomierzu.

Co przewidziano na ten weekend?
10 czerwca (sobota), godz. 21.00,

pl. Poniatowskiego (ściana budynku Urzędu Miejskiego)
„Przegląd Filmów Kina Niezależnego”

„DIABEŁ”, reż. Tomasz Szafrański
„Diabeł” był pokazywany w kwietniu na siódmej edycji Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles – największego polskiego wydarzenia filmowego poza granicami naszego kraju. Reżyser „Diabła” otrzymał także honorowe wyróżnienie Jury w kategorii Najlepszy Film Fabularny na „Aarhus Festival of Independent Arts” w Danii. W swoim uzasadnieniu Jury podkreśliło znakomite zdjęcia, montaż, grę aktorską oraz umiejętne dozowanie napięcia – od pierwszej do ostatniej minuty filmu. Film Tomasza Szafrańskiego zdobył również nagrodę REMI na 39. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Houston, w Stanach Zjednoczonych. W styczniu tego roku „Diabeł” został nagrodzony na najważniejszym amerykańskim festiwalu kina niezależnego „Slamdance Film festiwal”. Tomasz Szafrański, rocznik 1977, w przeszłości zajmował się pisaniem jednoaktówek dla teatru, słuchowisk radiowych i filmowych scenariuszy. Po ukończeniu reżyserii filmowej w Katowicach postanowił zrealizować własny autorski film niezależny „Diabeł”, do którego napisał scenariusz oparty na opowiadaniu Guy de Maupassanta. Wystylizowana na kino grozy historia umierającej matki, która nie chce opuścić swojego syna, została zakwalifikowana na jeden z najważniejszych festiwali kina niezależnego na świecie Slamdance 2006.

„ZA PŁOTEM”, reż. Marcin Sauter
Marcin Sauter, absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, zdobył główną nagrodę w kategorii filmu krótkometrażowego podczas festiwalu Cinema Du Reel w Paryżu, za film „Za płotem”. „Za płotem” to dokumentalna impresja – obserwacja grupki wiejskich dzieci i ich fascynującego mini-świata podczas jednego upalnego dnia. Film powstał w ramach kursu dokumentalnego i został wyprodukowany przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Był już wielokrotnie nagradzany: zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych w Londynie.

„CISZA”, reż. Piotr Stasik. Maciej Cuske
Dwie etiudy filmowe zrealizowane w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Autorami etiud są Piotr Stasik i Maciej Cusze.

11 czerwca (niedziela), godz. 17.00,
Rynek (mała scena pod Ratuszem)
Koncert zespołu „VIA REI”

alternator reggae band (Tarnobrzeg)
www.viarei.republika.pl