Cinema Off – Skoffka 2005

The Best of Skoffka Film Festival 22 czerwca o godzinie 19:00 w KLUBIE FM
Cinema OFF prezentuje filmy nagrodzone podczas trzeciej edycji Festiwalu Młodego Kina „SKOFFKA” w Warszawie…

3. Festiwal Młodego Kina „SKOFFKA” odbył się w dniach 25-26 listopada 2005 r., w Kinie „KINOTEKA”, w jednej z najlepiej usytuowanych sal kinowych w centrum Warszawy. Impreza jest jednym z nielicznych przedsięwzięć promujących amatorską twórczość filmową realizowaną przez najmłodszych filmowców (do 25 roku życia). Festiwal „SKOFFKA” tworzony jest z myślą o najmłodszych filmowcach i, co najważniejsze, robiony przez nich samych.

Przygotowują go młodzi twórcy kina niezależnego zrzeszeni w Stowarzyszeniu „FILMFORUM” i Grupie Artystycznej „KOMPILACJA WARSZAWSKA”. „SKOFFKA” odgrywa niezwykle ważną rolę na mapie polskich festiwali offowych. Wobec postępującej profesjonalizacji kina niezależnego chroni najmłodszych filmowców przed nierówną konkurencją ze starszymi, bardziej doświadczonymi kolegami, pozwala im zaistnieć i zadebiutować, zachęca do tego by, mimo pewnych błędów i ułomności jakie posiadają ich pierwsze filmy, dalej zajmowali się kinem.

Organizatorami „SKOFFKI” są: Stowarzyszenie „FILMFORUM”, Stowarzyszenie „KOMPILACJA WARSZAWSKA” i Warszawska Szkoła Filmowa. Festiwal przygotowywany jest we współpracy z Kinem „KINOTEKA”, XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Warszawie, Magazynem Filmowym CINEMA oraz Stowarzyszeniem „Nowe Horyzonty”.

Program projekcji konkursowych zaprezentował najbardziej interesujące propozycje młodego kina niezależnego wybrane spośród 125 filmów zgłoszonych do udziału w konkursie. Trzecią edycję „SKOFFKI” wygrał kielecki filmowiec Tomasz Porębski filmem „Smutne życie Szymona T.”. Jury w składzie: Marta Siwek – redaktor naczelna portalu FILMFORUM.PL, Jan Komasa – reżyser (twórca nagrodzonego w Gdyni filmu „Ody do radości”), Piotr Głowacki – aktor („Oda do radości”) i Andrzej Wolf – operator filmowy nagrodziło filmy ambitne, koncentrujące się na problemach, które dotyczą wielu młodych ludzi. Niezwykle zadawalający jest fakt, że w dorobku najmłodszych filmowców pojawia się coraz więcej pełnometrażowych produkcji, zrealizowanych na wysokim, profesjonalnym poziomie, np. prezentowane w konkursie niezależnym w Gdyni filmy: „Uciec stąd” Mathiasa Mezlera (I Nagroda na tegorocznej „SKOFFCE”) i „Towar” Abelarda Gizy (nagrodzony na tegorocznej „OSKARIADZIE”).

Dzięki udziałowi w „SKOFFCE” publiczność zyskała szansę zapoznania się z aktualnym dorobkiem młodego kina offowego, zaś młodzi filmowcy skonfrontowali artystyczne dokonania z szeroką publicznością.

Program pokazów:
„STiUDENT” (reż. Hubert Gotkowski) – 18 min.
„Dzień świra” w wersji akademickiej. Marcin to typowy student. Film przedstawia jego nietypowe przygody na jakże typowej wyższej uczelni. II Nagroda 3. Festiwalu Młodego Kina „Skoffka”.

Nie podglądaj (reż. Jacek Piersiala, Grzegorz Kowalczuk) – 2 min
Żart filmowy. Każdy człowiek potrzebuje chwili prywatności, odosobnienia i refleksji. Chwili wewnętrznego wyciszenia, izolacji od otaczającego go chaosu rzeczywistości. Te intymne chwile powinny pozostać jego tajemnicą…

Chłopiec bez latawca (reż. Julia Górniewicz) – 4 min.
Animowana opowiastka z morałem. Nagroda specjalna za wrażliwość i odwagę stawiania prostych pytań.

Korniki (reż. Krzysztof Krzysztof) – 7 min.
Animacja. Opowieść o pewnej wycieczce, na jej uczestników czyha wiele mrożących krew w żyłach niespodzianek…

Saskłacz (reż. Marcin Hędrzak) – 15 min.
Saskłacz atakuje z ukrycia, cienia i zaskoczenia. Nierzadko także od tyłu. Miej się na baczności! Kryj swój tył zanim pokryje go saskłacz! Film akcji utrzymany w duchu produkcji Zespołu Filmowego „Skurcz”. Wyróżnienie 3. Festiwalu Młodego Kina „Skoffka”.

Q2 (reż. Cyprian Demianiuk) – 23 min.
Krytyku filmowy! Poznaj samego siebie! Zobacz swoje skarpetki i usłysz swój bełkot. Poczuj fałszywą aurę, którą promieniujesz. Zobacz się na ekranie… Parodia telewizyjnych programów z misją.

Smutne życie Szymona T. (reż. Tomasz Porębski) – 27 min.
Opowieść o straszliwej samotności i tęsknotach młodego aptekarza. Łyżka na czole, tanie kobiety, przemoc i krew. Grand Prix 3. Festiwalu Młodego Kina „Skoffka”.