Dziejba – kolejne atrakcje

Zbliża się trzeci weekend IV Letniego Festiwalu Kultury Alternatywnej „Dziejba”. Rozpoczął się on w Sandomierzu 10 czerwca, a potrwa do 10 września. W najbliższy weekend wyjatkowo pokazy filmów kina niezależnego jak i koncert odbędą się w ten sam dzień czyli w niedzielę (2 lipca)…


—————-
O godz. 16.00 na scenie kameralnej pod Ratuszem wystąpi laureat Grand
Prix Festiwalu „Uczta z piosenką nieobojętną SANDłicz 2005” zespół
„Rykoszept”. Ten bardzo oryginalny skład przyjedzie do nas aż ze
Szczecina. Grupę tworzy trójka muzyków – Olek Różanek – wokal, Szymon
Orłowski – bas i Maciej Wróbel – perkusja. Jak widać jedynym
instrumentem trzymającym linię melodyczną jest głos wokalisty zresztą
obdarzonego niezwykłym feelingiem.

Olek Różanek jest również autorem tekstów piosenek wykonywanych przez zespół. Za swą literacką twórczość na wspomnianym wyżej festiwalu otrzymał specjalną nagrodę autorską. Oprócz piosenek autorskich „Rykoszept” zaprezentuje również zapewne kilka znanych standardów z repertuaru Stinga czy Petera Gabriela.

Po godz. 21.00 na ścianie Urzedu Miejskiego przy pl. Poniatowskiego
rozpoczną się projekcje filmowe. Tym razem będzie można obejrzeć:

– „DROGA DO SZCZĘŚCIA”, reż. Tomasz Szafrański (Pan Kowalski, prawdziwy filozof, mieszka samotnie z dwiema ukochanymi roślinkami, wychowując je w zgodzie z prawami człowieka i obywatela. Jednak nadchodzi czas, gdy sam będzie musiał stanąć do walki o te prawa – stawką jest jego życie.)

– „KONIEC WOJNY”, reż. Tomasz Szafrański (Gdzieś na nieokreślonym bliżej pustkowiu rozgrywa się ostatni akt II Wojny Światowej. Na zapomnianej przez świat farmie mieszka stary Ojciec z umysłowo niedorozwiniętym synem, Krzychem. Na gospodarstwo to trafia przez przypadek dwóch Niemców, Schulz i ciężko ranny Frisch. Przekonany, że gospodarstwo jest porzucone, Schulz ukrywa w nim Frischa i idzie ściągnąć pomoc. W ten sposób wojna wkracza w życie tego miejsca, gdzie losy wszystkich bohaterów muszą się spleść)

– „7xMoskwa”, reż. Piotr Stasik (Siedem długich statycznych ujęć pokazujących Moskwę. Punkty, w których ustawiono kamerę, nie zostały bynajmniej wybrane przypadkowo – to charakterystyczne, newralgiczne, a zarazem jakże różnorodne w swym charakterze miejsca rosyjskiej stolicy. Z każdym ujęciem coraz głębiej wchodzimy w materię miasta i odkrywamy jego rzeczywiste oblicze. Film zrealizowany w ramach programu „Nowe spojrzenie. Polska – Rosja”.)

– „PO KOLEI”, reż. Piotr Stasik, (Senne popołudnie w małym miasteczku w Wielkopolsce. Nagle niektórzy z jego mieszkańców – stary krawiec, kobieta, ksiądz, chłopiec – zostawiają swoje zwykłe czynności i wyruszają w drogę.)

Informację nadesłała Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej