Szantomierz 2006

Już w najbliższy weekend miasto Sandomierz zmienia swoją nazwę!!! Od 28 do 30 lipca będzie się nazywał SZANTOMIERZ. Tak się dzieje co roku – w każdy, ostatni weekend lipca. Wtedy to wodniacy z całej Polski celebrują swoje święto w Sandomierzu na Festiwalu Piosenki Wodniackiej SZANTOMIERZ…


—————–
Szantomierz to jednak coś więcej niż tylko festiwal piosenki, aczkolwiek ona jest motywem przewodnim. Szantomierz to festiwal kultury wodniackiej na którym spotykają się ludzie żyjący z wody i na wodach śródlądzia.
Szczegóły tegorocznego festiwalu znajdują się na stronie festiwalu www.szantomierz.art.pl

Najważniejsze wydarzeania SZANTOMIERZA 2006 to:
– jubileusz 10-lecia zespołu „Hambawenah”
– koncert dwóch legedarnych zespołów szantowych „Stare Dzwony” i „Ryczące Dwudziestki”
– prezentacja historycznych jednostek pływających po rzekach: „galar” i „szkuta”
– koncert wszystkich dotychczasowych zwycięzców SZANTOMIERZA
– konkurs o Grand Prix „Błękitną wstęgę Wisły” z udziałem 9 wykonawców z całej Polski
– i jak zwykle mnóstwo atrakcji przygotowanych i improwizowanych.

Do zobaczenia na SZANTOMIERZU.
Tradycyjnym pozdrowieniem flisackim zapraszamy do Sandomierza WARAHA!!!
Informację nadesłała FKZS

Oficjalny program Szantomierza

28 lipca, piątek
godz. 17.30, Rynek
„Wieczór ballad” – Uroczyste otwarcie festiwalu, Dominika Żukowska, Andrzej Korycki, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, Piotr Zadrożny, „Szela”, „Hambawenah”, „Samhain”, „Pchnąć w tę łódź jeża”

29 lipca, sobota
godz. 12.00, Rynek
Koncert Konkursowy
godz. 19.00, Bulwar nad Wisłą im. Piłsudskiego
„Noc nad Wisłą” – „Stare dzwony”, „Ryczące 20-tki”, „Szela”, „Hambawenah”, „V-szerze na bis”, „Koga”, „Samhain”, „Pchnąć w tę łódź jeża”, laureat nagrody specjalnej, Beata Bartelik-Jakubowska i Jacek Jakubowski;

30 lipca, niedziela
godz. 16.00, Rynek
Koncert Galowy
„V-szerze na bis”, prezentacja laureatów, odczytanie werdyktu Jury, wręczenie nagród

Festiwal został sfinansowany ze środków budżetowych Miasta Sandomierz
Mecenasi: Bank BPH, „MediaExpert”, Związek Miast Nadwiślańskich, „Novision”, „PrimaBud”
Patroni Medialni: Radio „Leliwa”, www.szanty.art.pl, www.szantymaniak.pl

Festiwal wspierają: Hurtownia D&D – Dorota Paś, Drukarnia „JAP” – Janusz Poński, Port Rzeczny Sandomierz – Jerzy Strząska, Hotel „Pod Ciżemką”, „Kompland”, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Przyrodnicza, „Ogród Centrum” – Halina i Maciej Skorupa, Pracownia złotnicza Krzesimowscy, „ESEM Graf”, Piekarnia „Pod Telegrafem”, Komenda Hufca ZHP, PTTK, MOSiR, Zakład Szklarski – Robert Rycombel, Cafe Kordegarda, Biuro Reklamy i Promocji „Koncept”, Szkutnictwo i Stocznia Ulanów, Wydawnictwo DANTE

Autorzy nagród: Janusz Chałupczak, Andrzej Karwat, Ryszard Gancarz, Jerzy Cebula
Organizatorzy: Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej, Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży

Więcej o Szantomierzu
Dlaczego „SZANTOMIERZ” to festiwal wyjątkowy i jedyny w Polsce? Przede wszystkim, dlatego, że łączy dwa nurty – piosenkę żeglarską (szanty, pieśń kubryku) z muzyką folkową i etnicznąi. Wspólnym mianownikiem dla muzykowania jest woda – od oceanów przez morza, rzeki po górskie strumyki. Po drugie, dlatego że w odróżnieniu od festiwali żeglarskich, kultywuje piękne tradycje wodniactwa rzecznego w Polsce przypominając, że główne miasta Polski zakładane były właśnie nad rzekami. Sandomierz przed wiekami był jednym z głównych portów rzecznych skąd spławiano Wisłą z Puszczy Sandomierskiej drewno i inne towary do Gdańska. SZANTOMIERZ integruje środowiska zajmujące się żeglugą rzeczną obecnie (przewoźnicy, armatorzy statków spacerowych, WOPRowcy) z tymi, dla których kultura wodna i pielęgnowanie historii to pasja (flisacy, kozacy, etnografowie).

Na SZANTOMIERZU królować będzie oczywiście dobra zabawa przy koncertach wielu zaproszonych gwiazd. Większość wydarzeń SZANTOMIERZA odbędzie się w cieniu średniowiecznego ratusza na sandomierskim Rynku, ale największy koncert festiwalu będzie miał miejsce na bulwarze Wiślanym u stóp Zamku. Tegoroczna edycja festiwalu będzie okazją do świętowania 10-lecia istnienia sandomierskiego zespołu „Hambawenah”, który jako jedyny w Polsce pielęgnuje kulturę flisacką w piosence. Grupa, jak co roku wystąpi w roli gospodarza festiwalu, a przez scenę przewiną się muzycy współpracujący z „Hambawenah” przez ostatnie dziesięć lat. Największymi gwiazdami SZANTOMIERZA 2006 będą dwie legendy polskiej szanty – zespoły „Stare Dzwony” oraz „Ryczące Dwudziestki”. Ci pierwsi wystąpią w pełnym składzie, co nie często się zdarza, dodatkowo poszczególni muzycy „Dzwonów” zaprezentują się w solowych recitalach. Nurt folkowy oprócz „Hambawenah” reprezentować będzie, trójmieska formacja „Szela” z nową wokalistką Beatą Bartelik-Jakubowską. Wśród występujących zespołów znajdą się również wszyscy dotychczasowi zdobywcy nagrody „Grand Prix” SZANTOMIERZA, czyli „Koga”, „Samhain” i „Pchnąć w tę łódź jeża”.

Jak co roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji pozamuzycznych. Po Kozakach na Czajce i flisakach na tratwach SZANTOMIERZ będzie gościł kolejne rzeczne jednostki pływające – tym razem będą to płaskodenne „Galary”. Swój udział zapowiadają również goście z Solca nad Wisłą, którzy przypłyną ożaglowaną łodzią typu „Szkuta”. Podczas festiwalu odbędzie się również spotkanie z uczestnikami „Królewskiego regatowego flisu na Wiśle”, który odbył się w maju tego roku na odcinku Kraków – Gdańsk.

„SZANTOMIERZ” to jedyny w Polsce festiwal gdzie nagrody są prawdziwymi dziełami sztuki. Ich autorami są Jerzy Cebula, Jan Chałupczak oraz sandomierscy artyści plastycy: Ryszard Gancarz i Andrzej Karwat. Z roku na rok do konkursu o Grand Prix SZANTOMIERZA „Błękitną Wstęgę Wisły” zgłasza się coraz więcej wykonawców. W tym roku dziewięciu wykonawców konkursowych (m.in. Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Chorzów, Tychy, Kielce, Ostrowiec Św.) będzie walczyć jak zwykle o:
– Grand Prix – „Błękitną Wstęgę Wisły” (wzbogaconą o 2500 zł);
– Złoty Maszt – za najlepszą szantę klasyczną lub pieśń kubryku;
– Śnieżnobiałe Gęsie Pióro – za najlepszą piosenkę autorską;
– Dębową Tratwę – za najlepsze wykonanie pieśni folkowej;
– Srebrny Kran – w kategorii Open;
– Sosnowe Wiosło – nagroda publiczności;
– Niezatapialny Ponton – za „Cóś”;
– Wyróżnienia – dla tych co zasłużą.
przyznawane jak co roku przez bezstronną i nieprzekupną Brygadę Posejdona w składzie: Katarzyna Pytel, Ryszard Muzaj, Maciej Skorupa, Robert Wiórkiewicz, Piotr Zadrożny.