Sukces – 5 medali niepełnosprawnych tenisistów stołowych z IKS Tarnobrzeg!!!

Tego jeszcze nie było!!!. W miniony weekend, podczas rozegranych w Radomiu Indywidualnych Mistrzostwach Polski Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym, zawodnicy Integracyjnego Klubu Sportowego Tarnobrzeg (jedynej sekcji na Podkarpaciu) wywalczyli aż 5 medali – złoto, trzy srebra oraz brąz, stając się najlepszą drużyną na wózkach w Polsce. W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy wysokie 5 miejsce wśród 22 klubów.

W mistrzostwach wzięło udział ponad 160 niepełnosprawnych sportowców z 22 klubów z całej Polski w tym IKS Tarnobrzeg (reprezentanci Tarnobrzega i całego Podkarpacia). Rywalizacja odbywała się w kategorii indywidualnej, deblu i mikście.

Reprezentanci IKS Tarnobrzeg stanowili najliczniejszą 15-osobową ekipę (1 zawodniczka i 14 zawodników), z czego 8 z nich to debiutanci. Były to już trzecie mistrzostwa, w których uczestniczyli tarnobrzescy zawodnicy. Dwa lata temu bez medalu, przed rokiem w Cetniewie jeden medal srebrny zdobyty przez Maćka Nalepkę i IV miejsce Krzysztofa Żyłki. Natomiast tegoroczna impreza z pewnością zostanie zaliczona do bardzo udanych, bo jest dowodem tego, że z roku na rok prezentowany poziom zawodników IKS Tarnobrzeg jest coraz lepszy. – Jadąc do Radomia nie spodziewaliśmy się, że zdobędziemy tyle medali i tyle miejsc punktowanych. Myśleliśmy o dwóch, górą trzech krążkach – odpowiada Radek Zięba, prezes IKS Tarnobrzeg.

Złoty medal w mikście wywalczyli: Emilia Kotarska, która debiutowała na tych mistrzostwach w parze z Krzysztofem Żyłka. Zawodnicy ci wygrali wszystkie mecze, pokonując w walce finałowej reprezentantów „Startu Gdańsk” 3:0. Wspaniała nieoczekiwana niespodzianka tej pary.

Nie zawiódł faworyt mistrzostw Maciej Nalepka, który mimo poważnej kontuzji, choroby (wysoka gorączka) zdobył dwa srebrne medale. Brawo Maciek, szacuneczek dla Ciebie. Jeden indywidualnie w grupie startowej wózki 1, ulegając w walce o złoto podobnie jak rok temu, swojemu odwiecznemu rywalowi Mariuszowi Czerwińskiemu, zawodnikowi „Startu Radom”, przegrywając z nim 3:1 w setach. Żeby nie kontuzja to było by złoto!!. Natomiast drugie srebro Nalepka wywalczył wraz z Krzysztofem Żyłką grając w deblu na wózkach. W półfinale rozgromili oni wicemistrzów Polski reprezentantów „Startu Skierniewice”, ale w walce o złoto po zaciętej i emocjonującej walce musieli uznać wyższość wielokrotnych mistrzów Polski ze „Startu Siedlce” – Rafała Lisa i Dariusza Rzewuskiego przegrywając z nimi 3:1. Nie udało się dziś, uda się za rok! Jesteście bardzo blisko.

Trzeci srebrny medal wywalczył Radek Zięba, w rozgrywanej po raz pierwszy w historii tenisa stołowego w Polsce, kategorii tetra (zawodnicy na wózkach najbardziej poszkodowani sprawnościowo, grający z zabandażowaną rakietą). Po wygraniu trzech meczy w walce o złoto przegrał z Dorotą Bucwał, zawodniczką „Startu Bielsko-Biała” 3:0 w setach. Marzenia Radka się spełniły, walczył jak „lew” by ta kategoria wystartowała w mistrzostwach. Czekał na to i na medal od 1999 roku. Dziękujemy za pomoc i przyjazne spojrzenie na naszą grupę tetra Prezesowi Adamowi Borczuchowi i przedstawicielowi PZPN Start Wojtkowi Markowi.

Bardzo dobrze spisał się debiutujący podczas tych mistrzostw Paweł Szostak, który w tej samej kategorii zdobył brązowy medal. Tyko tak zawsze debiutować Pawle! Mamy mocnych zawodników i w tej grupie.

Prócz medali reprezentanci IKS Tarnobrzeg zajęli także wysokie punktowane miejsca. Michał Zienkiewicz, również debiutant w zawodach, w kategorii tetra uplasował się na miejscu IV..
Krzysztof Żyłka był piąty w grupie II wózki – znalazł się w tak zwanej „grupie śmierci”, z której wyszedł na 2 miejscu. Następnie trafił na najlepszego zawodnika na wózkach w kraju, wielokrotnego Mistrza Polski Rafała Lisa. Pojedynek ten był na światowym poziomie, zapachniało sensacją, 3 piłek zabrakło by Krzysiek z tej walki wyszedł zwycięsko. Przegrał minimalnie 2:3 w setach.

Bardzo dobra gra Krzysia Żyłki, który był blisko półfinału, ale ja byłem, trochę lepszy.. Myślę, że jeśli Krzysiek będzie trenował i robił postępy- to w moim mniemaniu jest jedynym, który może coś osiągnąć. Myślę, że Ci którzy widzieli naszą grę mogą to potwierdzić. Ale jak na razie jestem pierwszy i tak pozostanie do następnych mistrzostw- napisał na jednym z forum Rafał Lis
Miejsce V w grupie kobiet na wózkach w swoim debiucie zajęła Emilia Kotarska oraz miejsce VI w grupie 6 (grający stojąc) zdobył Krzysztof Kowalski.

Pozostali zawodnicy wypadli nieźle jak Wiesiek Byczek, Tomasz Rusinowski, czy pozostali debiutanci Jarek Brzyski, Janusz Tomaszek, Mietek Kańcik, Tomek Surmacz oraz Mirek Abramek.
Pecha miał Andrzej Buczek klasyfikator przeniósł go z grupy V (wózki) do grupy VIII (grających stojąc) – tu też zdarzają się nie obliczalni klasyfikatorzy ze swoimi „głupimi decyzjami” by zawodnika bez jednej nogi i braku połowy stopy u drugiej nogi przenieś by grał na stojąco. Andrzej zagrał i nawet wygrał jeden mecz pokazując charakter. Klub teraz złoży protest na tą bezsensowną decyzję

GRATULACJE!!! To nasz wspólny ogromny sukces. Jesteście Wspaniali.
Podziękowania dla trenera Janusza Damiana za pomoc i wsparcie psychiczne.
Podziękowania dla wolontariuszy Ani, Radka i Marcina.

Odniesione sukcesy nie byłyby możliwe bez finansowego wsparcia sponsorów Firmy SELTAR z Tarnobrzega, Firmy INTOP z Tarnobrzega, dzięki którym reprezentacja IKS Tarnobrzeg w ogóle mogła pojechać do Radomia, bez, których klub by nie istniał.
Podziękowania dla Banku Spółdzielczego w Tarnobrzegu i Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej za wsparcie wyjazdu.
Mam nadzieje, że jeszcze większe sukcesy przed nami i będziemy zdobywać jeszcze więcej medali. Mamy uzdolnionych i fantastycznych zawodników a potrzebujemy tylko wsparcia finansowego, odpowiedniego miejsca do treningów, regularnych treningów z trenerem a sukcesy jeszcze większe przyjdą same. Sport uprawiany przez osoby niepełnosprawne ruchowo to już nie jest tylko rehabilitacja, wypełnienie wolnego czasu ale to już profesjonalizm i profesjonalne podejście do danej dyscypliny. Aby osiągnąć coś w kraju, w Europie czy na świecie trzeba trenować tak jak zawodnicy sprawni a bez wsparcia władz miasta, pomocy sponsorów nic się nie zdziała. Apeluje o pomoc do prezydenta Tarnobrzega Jana Dziubińskiego i Rady Masta Tarnobrzeg. Swoimi sukcesami promujemy Tarnobrzeg i całe Podkarpacie. Jesteśmy ambasadorami Naszego miasta, liczymy, że władze naszego miasta wreszcie zauważą nasze ogromne sukcesy i pomogą klubowi finansowo doceniając tych niepełnosprawnych ruchowo zawodników ich ciężką prace i wysiłek. Prosimy pomóżcie nam by Ci wspaniali ludzie pokrzywdzeni przez los i ich talent nie zostały zmarnowany. – Radek Zięba.

A kolejne medalowe nadzieje pojawią się już w czerwcu, kiedy to w Cetniewie odbędzie się Międzynarodowy Turniej „Polish Open 2007″, na który zjadą najlepsi niepełnosprawni zawodnicy z całego świata. Tarnobrzeski klub reprezentować będą tam Maciej Nalepka i Krzysztof Żyłka. Następnie jesienią czekają naszych zawodników występy w Międzynarodowym Turniej w Puławach na wózkach i w Pucharze Polski.
Natomiast w sierpniu będziemy organizowali po raz pierwszy w Polsce Turnieju Tenisa Stołowego Najlepszych w Polsce Niepełnosprawnych Ruchowo Zawodników na Wózkach „TOP 8 Tarnobrzeg 2007″ i „TETRA TOP Tarnobrzeg 2007″,
medaliści:

tetra-wózki:
1. Dorota Bucław Start Bielsko Biała
2. Zięba Rajmund IKS Tarnobrzeg
3. Szostak Paweł IKS Tarnobrzeg
4. Zienkiewicz Michał IKS Tarnobrzeg

kobiety:

wózki:
1. Barszcz Barbara Start Białystok
2. Rompa Barbara Szansa-Start Gdańsk
3. Wandachowicz Krystyna Start Szczecin
……………………………………………………………………
5. Kotarska Emilia IKS Tarnobrzeg

mężczyźni:

wózki 1:
1. Czerwiński Mariusz Start Radom
2. Nalepka Maciej IKS Tarnobrzeg
3. Matkowski Dariusz Start Zielona Góra

wózki 2:
1. Lis Rafał Start Siedlce
2. Przybysz Sławomir Start Skierniewice
3. Jabłoński Lech Start Poznań
……………………………………
5. Żyłka Krzysztof IKS Tarnobrzeg
gra podwójna:

wózki:
1. Lis Rafał/Rzewuski Dariusz Start Siedlce
2. Żyłka Krzysztof/Nalepka Maciej IKS Tarnobrzeg
3. Rożmiej Mirosława / Wandachowicz Krystyna Start Szczecin

miksty wózki:
1. Żyłka Krzysztof/Kotarska Emilia IKS Tarnobrzeg
2. Krasinkiewicz Jerzy/Rompa Barbara Szansa-Start Gdańsk
3. Habdas Antoni/Bucław Dorota Start Bielsko-Biała
Klasa 6
1. Kowalski Mirosław Start Radom
2. Krzemiński Waldemar SNO Bolesławiec
3. Brak Sławomir Start Bielsko-Biała
………………………………………..
6. Kowalski Krzysztof IKS Tarnobrzeg

Ogólna klasyfikacja:
1. Start Siedlce
2. Start Radom
3. IKS Warszawa
4. Start Bielsko – Biała
5. IKS Tarnobrzeg