Potężna siła „Śnieżnej Pantery”

wachlaTakie pokazy nie zdarzają się często! W minioną sobotę w Nowej Dębie miał miejsce wyjątkowy pokaz chińskich sztuk walki. Złożyły się na niego występy adeptów dwóch szkół kung fu z naszego regionu. W pierwszej części zaprezentował się Łukasz Klejnberg wraz z grupą swoich uczniów z działającej w Nowej Dębie i Tarnobrzegu Szkoły Chińskich Sztuk Walki “Nan Bei – Śnieżna Pantera”. W części drugiej mogliśmy zobaczyć podopiecznych Roberta Mrózka z Rzeszowskiego Ośrodka Kung Fu Wu Shu “Nan Bei – Tygrys” działającego na terenie Rzeszowa, Dębicy i Strzyżowa. Łukasz i Robert są instruktorami wushu, wielokrotnymi złotymi medalistami Mistrzostw i Pucharu Polski w tej dyscyplinie oraz należą do wąskiego grona najbliższych uczniów chińskiego mistrza Zhang Feng Juna.

Pokaz „Śnieżnej Pantery” obejmował: podstawową formę tai chi yang 24 i zastosowanie niektórych z jej postaw w samoobronie oraz indywidualny pokaz Łukasza, na który złożyły się – miecz tai chi chen, chi kung i innowacyjna forma tai chi pełna kopnięć, wyskoków i uderzeń. Pokazy wykonywane przez Łukasza zawsze przyciągają uwagę. Odznaczają się ogromną spontanicznością i energią. Jednak tym razem największe wrażenie na wszystkich widzach zrobił pokaz potężnej siły tai chi, która tkwi w przyjęciu określonej postawy ciała. W próbie wzięło udział aż 10 mężczyzn, którzy wspólnie próbowali bezskutecznie przepchnąć i ruszyć z miejsca Łukasza.

W wykonaniu gości z Rzeszowa mogliśmy zobaczyć bardzo wiele ciekawych i dynamicznych form oraz układów shaolin. Spośród nich największe wrażenie na widzach zrobiły układ z wachlarzem, obrona przed uderzeniami kijem oraz bardzo stara forma „kwiat śliwy”, która wywodzi się bezpośrednio z legendarnego klasztoru Shaolin. Charakteryzuje się bardzo szybkimi ruchami, które rozkręcają się stopniowo, niemal automatycznie do tego stopnia, że formę tę kończy się cztery razy szybciej niż się ją zaczyna.

Dla uczniów „Śnieżnej Pantery” to był pierwszy wspólny publiczny pokaz, który stał się jednocześnie podsumowaniem pierwszego roku nauki. Sprawdzian wypadł bardzo dobrze! Aż miło było popatrzeć, bowiem tai chi odznacza się niezwykłą harmonią i płynnością ruchu, z tego też względu utożsamiane czy też kojarzone bywa z pewną formą tańca. Nie każdy ma jednak świadomość, że tai chi jest przede wszystkim sztuką walki. Zastosowane w samoobronie bywa bardzo groźne i skuteczne, co można było zobaczyć na pokazie. Było to zaskoczeniem dla bardzo wielu widzów, którzy ujrzeli tai chi w zupełnie nowym, nie znanym wcześniej świetle.

Pokaz kung fu został w Nowej Dębie zorganizowany po raz pierwszy. Spotkał się z dużym zainteresowaniem i uznaniem widzów. Odbył się w ramach „Popołudnia z bractwem rycerskim”, które stanowiło część obchodów 70 rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Krótki film: http://youtube.com/watch?v=KuGjHk4ZJjc

Materiały nadesłał: Rom “Nan Bei – Śnieżna Pantera”

wachla1

wchla2

wachla4

wachla3