Tai chi i kung fu z legendarnego Shaolin

W przyszłym tygodniu dla początkujących oraz wszystkich zainteresowanych uprawianiem tai chi i kung fu odbędą się dwa specjalne pokazy przygotowane przez Łukasza Klejnberga – instruktora wushu, ucznia chińskiego mistrza i wielokrotnego medalisty w tej dyscyplinie sportu. Pierwszy z nich odbędzie się w środę, 19 września w Nowej Dębie, drugi zaś we czwartek 20 września w Tarnobrzegu.

Z nastaniem nowego roku szkolnego w Tarnobrzegu i Nowej Dębie rozpoczął się drugi etap nauki w Szkole Chińskich Sztuk Walki „Nan Bei – Śnieżna Pantera”. Od tego roku zajęcia tai chi prowadzone są już na dwóch poziomach – dla początkujących i średniozaawansowanych. Oprócz tego, w Nowej Dębie po raz pierwszy w tym roku zostały wprowadzone zajęcia kung fu dla początkujących. Program tych zajęć obejmuje naukę shaolin. Jest to jeden z chińskich stylów walki o najstarszym rodowodzie. Wywodzi się bezpośrednio z legendarnego klasztoru Shaolin. Stanowi pierwowzór wielu chińskich, tajwańskich, koreańskich i japońskich sztuk walki. Jego uprawianie wzmacnia postawę, wyrabia zręczność, gibkość i koordynację ruchową całego ciała. Z tego względu polecany jest głównie dla młodzieży.

Program zajęć obejmuje naukę tradycyjnych i sportowych form ręcznych oraz z bronią – kij, miecz, szabla, łańcuch, włócznia. Oprócz tego w programie jest również chi – na, czyli sztuka obezwładniania przeciwnika przy pomocy dźwigni i chwytów oraz san da, techniki kung fu wykorzystywane w walce na arenie sportowej.

Tai chi /tai ji/, podobnie jak shaolin, jest jednym ze stylów chińskich sztuk walki wushu. Odznacza się powolnymi i niezwykle płynnymi ruchami. Tai chi mogą uprawiać wszyscy bez względu na wiek. Z uwagi na swoje szczególne walory rekreacyjne i zdrowotne cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Tai chi można ćwiczyć jako sztukę walki i skuteczną samoobronę albo rekreacyjnie – jako gimnastykę zdrowotną lub medytację w ruchu.

Pierwsze zajęcia tai chi dla grupy początkującej zaczęły się od prezentacji przez grupę bardziej zaawansowaną podstawowej formy stylu tai chi jang 24. Z kolei zajęcia dla grupy zaawansowanej zaczęły się od gruntownego powtórzenia i utrwalenia dotychczas zdobytej wiedzy oraz od nauki umiejętności posługiwania się bronią. Pierwszą jest wachlarz. Dla grupy zaawansowanej jest to bardzo ważny rok nauki, bowiem najlepsi będą mogli brać udział wspólnie ze swoim trenerem w specjalnych pokazach tai chi oraz startować w zawodach.

Dla wszystkich ćwiczących przewidziane są dodatkowe obozy treningowe. Pierwszy z nich odbył się na wakacjach w Myczkowcach. Ze szkoły „Śnieżnej pantery” wzięło w nim udział 13 osób. Program zajęć obejmował naukę dwóch form tai chi stylu jang, formy styl chen oraz dwóch form z wykorzystaniem broni. Był to miecz oraz kij.

Tekst nadesłał /Rom/

Zapisy na tai chi In shaolin prowadzone są do końca października. Dodatkowe informacje na temat szkoły, zajęć, tai chi i shaolin można uzyskać bezpośrednio u Łukasza Klejnberga – tel. kom. 601 689n 091 lub 509 253 760, biuro@wushu.com.pl

oraz na prowadzonej przez niego stronie internetowej Szkoły Chińskich Sztuk Walki „Nan Bei – Śnieżna Pantera” – www.wushu.com.pl


Wachlarz – postawa Śnieżna Pantera Wychodzi z Ukrycia.


Myczkowce – forma ręczna stylu jang