Niech się święci…

„Niech się święci…” Tarnobrzeskie pochody
Fotografie Wacława Pintala

Od wtorku czynna będzie w Tarnobrzeskim Domu Kultury wystawa fotografii Wacława Pintala pt. „Niech się święci…”. Pokazuje ona tarnobrzeskie pochody pierwszomajowe z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Oto co pisze sam autor w folderze towarzyszącym ekspozycji:
Ta wystawa to podróż w przeszłość. Nieodległą wprawdzie, ale już zapomnianą. Szybko wyrzuciliśmy z pamięci pochody pierwszomajowe. Czasem wspomnimy z nostalgią ich otoczkę – kiermasze deficytowych dóbr, watę cukrową, spotkania z przyjaciółmi na zielonej trawce. Zdjęcia przypominają i te chwile. Ale głównie pokazują bzdurne maszerowanie, w słońcu i w deszczu, z durnymi transparentami. Aż trudno uwierzyć, że mogliśmy uczestniczyć w czymś tak idiotycznym…

Prezentowane fotografie – blisko 50 – przedstawiają tarnobrzeskie pochody z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, a więc „późnego Gierka” i „wczesnego Jaruzelskiego”. Możemy na nich odnaleźć siebie, krewnych, przyjaciół i znajomych. Uczestnictwo w pochodach dla wielu było obowiązkowe. Odmowa udziału w nich mogła spowodować poważne kłopoty w pracy. Dlatego nie ma powodu, by dzisiaj wstydzić się uczestnictwa w tych propagandowych manifestacjach.
Taka była nasza historia. Takie były czasy.
Dobrze, że już minione…
Zdjęcia można oglądać do 28 maja.