35 lat Polskich Ciężarów

W dniach 10-11.05.2008 r w Tarnobrzegu odbyły się Jubileuszowe XXXV Indywidualne Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Podnoszeniu Ciężarów – seniorów i III Mistrzostwa Polski juniorów. Celem Mistrzostw było wyłonienie indywidualnych Mistrzów Polski seniorów i juniorów wśród kobiet i mężczyzn, oraz popularyzacja sportów siłowych w środowisku osób niepełnosprawnych. Zawody obejmowały 1 konkurencję – wyciskanie sztangi leżąc.

Patronat honorowy nad imprezą objął Minister Sportu i Turystyki Pan Mirosław Drzewiecki i Prezydent Miasta Tarnobrzeg Pan Jan Dziubiński. Organizatorem Mistrzostw na zlecenie PZSN – Start Warszawa ze środków Ministerstwa Sportu było Stowarzyszenie Integracja Tarnobrzeg i OSIR Wisła w Tarnobrzegu.

Mistrzostwa były ostatnim sprawdzianem formy dla kadry para-olimpijskiej przed wyjazdem na Igrzyska do Pekinu. Wśród uczestników podziwialiśmy medalistów Igrzysk para-olimpijskich, mistrzostw Świata, mistrzostw Europy i Polski. Zaszczycił nas swoją osobą sztangista wszech czasów Ryszard Tomaszewski uczestnik sześciu Igrzysk podczas, których zdobył 4 złote, jeden srebrny medal.

Wielokrotny Mistrz Świata i Europy, przez wiele lat rekordzista Świata w trzech kat. wagowych (85 – 90 – 100 kg). Wśród zawodników zobaczyć można było rywalizację m.in. : Justyny Kozdryk – Mistrzyni Świata i Europy, Rafała Rocha rekordzistę Świata i Europy juniorów w kat. wag. 48 kg. z wynikiem 150 kg. Sławomira Szymańskiego rekordzistę Świata i Europy juniorów w kat. wag. 52 kg. z wynikiem 152,5 kg. Którzy oczywiście zwyciężyli w swoich kategoriach wagowych.

Rywalizacje rozpoczęły kobiety w 3 grupach startowych natomiast mężczyźni startowali w poszczególnych kategoriach wagowych w 2 grupach schorzeń (I,II).W mistrzostwach wzięło udział 111 zawodników w tym: 19 kobiet i 41 juniorów. Na starcie stanęli zawodnicy z 17 klubów między innymi z: Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Ciechanowa, Warszawy, Wrocławia, Tarnowa, Zielonej Góry, Tarnobrzega. Osoby zaangażowane w sport osób niepełnosprawnych i tworzące historię podnoszenia ciężarów stanowiły poczet honorowy który rozpoczął ceremonię otwarcia Mistrzostw, byli to m.in. Maciej Skupniewski – szef wyszkolenia PZSN – Start, Jerzy Mysłakowski – trener kadry podnoszenia ciężarów, Ryszard Tomaszewski – medalista Igrzysk Paraolimpijskich, Ryszard Fornalczyk – również medalista Igrzysk, Zbigniew Merlak – startujący od trzydziestu lat zawodnik, oraz Janusz Zalewski – 25 lat startów. Po czym w asyście tamburetek z Tarnobrzeskiej Orkiestry Górniczej wprowadzony został poczet sztandarowy złożony z zawodników kadry paraolimpijskiej: Justyna Kozdryk, Kamila Rusielewicz, Sławomir Szymański. Następnie wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. W imieniu Ministra Sportu i Turystyki oraz Wojewody Podkarpackiego odczytano listy do uczestników mistrzostw.

Ceremoni otwarcia i dekoracji kobiet dokonał Wiceprezydent Tarnobrzega P. Wiktor Stasiak. Natomiast zakończenia Mistrzostw dokonał Prezydent Tarnobrzega P. Jan Dziubiński który to wcześniej w asyście P. Jerzego Jakimów dyr. OSiR Wisła oraz P. Macieja Skupniewskiego dokonali dekoracji mężczyzn i zwycięzców kategorii open (kobiet i mężczyzn), juniorów jak również najlepszych ekip w punktacji drużynowej. W imieniu Firmy Fitness Authority nagrody rzeczowe wręczał Prezydent miasta Tarnobrzega. Wśród gości honorowych obecny był Przedstawiciel Ministerstwa Sportu i Turystyki Pani Magdalena Klucznik – która również wręczała medale i dyplomy.

Z pośród kadrowiczek dominowała Justyna Kozdryk z Radomia która zwyciężyła z wynikiem 90kg w kat. wag. 44kg i open seniorek uzyskując 104,33pkt.(wg.współczynnika Andrzeja Haleczko). Najlepszą juniorką została Emilia Lipowska z Grudziądza która w kat.wag. 40kg uzyskała wynik 70kg a w open 86,74pkt. Wśród mężczyzn wartościowe wyniki uzyskali: Rafał Roch – Koszalin, w kategorii wag. 48kg.- 137,5kg., Sławomir Szymański- Wrocław w kat.wag. 52kg-140kg., Mariusz Tomczyk- Wrocław, w kat.wag.60kg.-170kg., Damian Kulig-Wrocław w kat. wag. 100kg-220kg. Damian zwyciężył również w kat.open seniorów uzyskując 188,3pkt., natomiast w kat. open juniorów dominował Marek Trykacz-Zielona Góra który uzyskał 163,43pkt. Gospodarze Mistrzostw Stowarzyszenie Integracja wywalczyli 4 medale. Srebrne zdobyli: Janusz Suchojad i Janusz Zalewski, natomiast brązowe: Andrzej Śnieg, Michał Kiljan. 25-lecie startów obchodził Janusz Zalewski, który w swej bogatej karierze może poszczycić się brązowym medalem Mistrzostw Świata, srebrnym Mistrzostw Europy i 24 Mistrzostw Polski.

W klasyfikacji drużynowej kobiet i mężczyzn mistrzostwa zdominowali reprezentanci START-Wrocław. Na zakończenie mistrzostw za całokształt działań na rzecz sportu osób niepełnosprawnych a w szczególności podnoszenia ciężarów zostali uhonorowani pucharami: Jerzy Mysłakowski trener kadry, Maciej Skupniewski – szef wyszkolenia. Których uhonorowali Sławomir Wiatrowski, Marek Koczyjan, Dariusz Dul (przedstawiciele Stowarzyszenia Integracja).

W opinii uczestników przede wszystkim zawodników 35-te jubileuszowe Mistrzostwa Polski można uznać za udane, w dużej mierze dzięki oprawie artystycznej która zapewnili : Studio Tańca i Ruchu „Fram”, klub KYOKUSHIN-karate oraz Tamburetki i Tarnobrzeska Orkiestra Górnicza. Obecni byli i pomagali nam wolontariusze (35 osób) z 11TDH- Wrzosowisko (harcerze), uczniowie z LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu oraz studenci z Zespołu Kolegiów Nauczycielskich w Tarnobrzegu (wydział W-F) Sponsorami mistrzostw byli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Woj.Podkarpackiego, Urząd Miasta Tarnobrzeg, Fitness Authority , PW-Karabela, Bank Spółdzielczy Tarnobrzeg, Zakłady Chemiczne Siarkopol, Toyota Sacar, Skobud. W trakcie mistrzostw prowadzona była prezentacja samochodu marki Toyota przystosowanego dla osób niepełnosprawnych zainteresowanych zakupem samochodu w ramach programu PFRON „SPRAWNY DO JAZDY”.

Uważamy ze Mistrzostwa stały na wysokim poziomie, padło wiele wartościowych wyników w szczególności w kategoriach wagowych mężczyzn. Zawody przebiegły sprawnie i bezpiecznie w czym ogromna zasługa fachowej obsługi technicznej pomostu i sali rozgrzewki. Cieszy fakt ze Mistrzostwa Osób Niepełnosprawnych są właściwie nagłaśniane przez media z należną im chwałą, dzięki m.in.Nasze Sprawy Integracja KIF którzy dostrzegaja prawdziwych sportowców i przyczyniają się do propagowania sportu w naszym środowisku

Trochę historii…
Jedną z najbardziej dostępnych dyscyplin sportowych dla osób niepełnosprawnych jest podnoszenie ciężarów. Program tej dyscypliny sportowej uwzględnia dla osób ze schorzeniami narządu ruchu jedna konkurencję – wyciskanie sztangi leżąc na ławeczce.

Jest to jedna z niewielu dyscyplin sportowych, w których istnieje pełna możliwość rywalizacji z zawodnikami pełnosprawnymi. Wśród osób niepełnosprawnych cieszy się dużą popularnością, a dowodem tego są wyniki sportowe uzyskiwane przez naszych sportowców na najważniejszych imprezach sportowych: Igrzyskach Paraolimpijskich, Mistrzostwach Świata, Europy i innych turniejach. Rozwój tej dyscypliny następował powoli dostosowując się do nowych metod treningowych. Pierwszymi, którzy zaczęli rywalizować w zawodach to osoby poruszające się na wózkach. Opracowano takie zasady, które gwarantowały bezpieczeństwo w tej dyscyplinie.

Ogólne przepisy sportowe zostały oparte na przepisach obowiązujących w podnoszeniu ciężarów pełnosprawnych, dostosowując do możliwości osób niepełnoprawnych. Sport ten posiada wiele walorów zachęcających niepełnosprawnych do jego uprawiania. Ważnym jego elementem jest rywalizacja na zawodach różnej rangi. Zawody stanowią sprawdzian ciężkiej i systematycznej pracy treningowej. Pozwalają zawodnikom i trenerom na dokonanie właściwej oceny swoich możliwości i wykonanej pracy. Polscy ciężarowcy niepełnosprawni zaliczani są do najlepszych w Europie. W rywalizacji światowej należymy również do czołówki.

Polscy sportowcy, startując w Igrzyskach od 1972 do 2004, łącznie zdobyli 24 medale olimpijskie. Startując w mistrzostwach świata w latach 1994 – 2004, zdobyli 17 medali, w tym 5 złotych, 4 srebrne i 8 brązowych. Natomiast w Mistrzostwach Europy w latach 1995 – 2006 zdobyli 68 medali, w tym 27 złote, 24 srebrnych i 17 brązowych. Na listę medalistów wpisało się 15 naszych zawodników.


Sławomir Szymański Wrocław


Rafał Gręźlikowski Gdańsk


Piotr Szymeczek Wrocław


kat.82,5kg gr.1 od lewej: Janusz Zalewski Tarnobrzeg, Piotr Gołebiewski Grudziądz, Rafał Stachowicz Warszawa.


Ceremonia zakończenia


Zwycięzcy kategorii 48kg, grupa 1