Bartoszkowa premiera

Tradycji stanie się zadość i podczas festiwalu tarnobrzeska publika będzie miała okazję obejrzeć kolejną offową premierę. Tym razem będzie to film „Juma”, Wiktora Kiełczykowskiego. W tej komedii będącej hołdującej produkcjom lat sześćdziesiątych wszystko „kręci się” wokół jednego napadu, który jest napadem stulecia.

Do 15 lipca czekamy na filmy, które zostaną zaprezentowane podczas trzech festiwalowych dni w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Do tej pory otrzymaliśmy już sześćdziesiąt produkcji i wciąż czekamy… Lista filmów dopuszczonych do części konkursowej oraz pokazów specjalnych zostanie upubliczniona 1 sierpnia 2008 roku. Honorowymi patronami festiwalu są: Marszałek Województwa Podkarpackiego – Zygmunt Cholewiński, Wojewoda Podkarpacki – Mirosław Karapyta oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega – Jan Dziubiński.

Premierowy pokaz „Juma”
Scenariusz: Wiktor Kiełczykowski, zdjęcia i montaż: Marcin Stankiewicz (kilka słów o Marcinie, źródło: filmweb.pl: Filmowiec niezależny, satyryk. Urodził się w Kanadzie, dokładniej w Toronto, pod koniec 1990 roku, choć gdyby jego mama (Maria S.) się nie pośpieszyła byłby o rok młodszy. W wieku 8 lat nakręcił swój pierwszy film, później nałogowo zaczął kręcić ruchome klipy. Jest założycielem niezależnej grupy filmowej „Standby?”). Występują: Marcin Stankiewicz, Dorota Bierkowska oraz Jerzy Raszkowski.

Prezentacja festiwalowego jury:

Jarosław Banaszek – urodzony 1972 r. w Sochaczewie. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor scenariusza i reżyser filmu krótkometrażowego Telewizja miłość, który otrzymał nagrodę na festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie w 2005 r. Współautor wraz z Tomaszem Szafrańskim scenariuszy: Bez grawitacji, Cudowna melina (na podstawie powieści Kazimierza Orłosia), Stawki większej niż życie oraz Pożegnania z Babcią. Scenariusz Pożegnanie z Babcią otrzymał development z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Trwają przygotowania do realizacji filmu, który będzie debiutem reżyserskim Jarosława Banaszka. Współautor wraz z Tomaszem Szafrańskim i Marcinem Litewką scenariusza Derby , który otrzymał nagrodę na polskiej edycji konkursu Hartley Merril.

Marta Terlecka – dyrektor Festiwalu Młodego Kina SKOFFKA 5 w Warszawie, koordynatorem i współtwórca telewizji festiwalowej na festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu w latach 2005-2006, współorganizatorka Dekaefki, Polówki i innych filmowych wydarzeń kulturalnych. Była studentką reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. W swoim dorobku ma zapisaną pomoc reżyserską i script przy filmie „Wszystko”, pierwszym polskim filmie tworzonym z pomocą internautów.

Bogusław Kudłek – rocznik 78, absolwent PWST w Krakowie. Zagrał w wielu filmach, ale najbardziej jest znany z roli Andrzeja w Egzaminie z życia oraz Jonasza w Fali Zbrodni.