Sebastian Kudas „Lektura Istnienia”

sebastianGaleria Tarnobrzeskiego Domu Kultury zaprasza na wystawę:  SEBASTIAN L. KUDAS “Lektura Istnienia” 02-25 stycznia 2009r.

Autor od 1995 roku związany jest z krakowską  „Piwnicą pod Baranami, Zrealizował kilkadziesiąt scenografii do programów „Piwnicy”.

Jako ilustrator współpracował głównie z Jackiem Kaczmarskim, Ewą Lipską, Janem Nowickim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Januszem Radkiem. Autor ilustracji unikatowych tomików (m.in . „Epitafia” autorstwa W. Szymborskiej, E. Lipskiej, B. Maja, M. Rusinka oraz „Apologia Balceroviciana” i „Balceroviciana varia”) wydawanych przez kawiarnię Nowa Prowincja.

W 1999 r. wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Grzegorzem Turnauem założył „Chwilową Grupę Artystyczną TRIO” (wystawy w Gliwicach, Bytomiu, Jeleniej Górze i Krakowie), a w 2001r. z Basią Stępniak-Wilk i Maćkiem Dancewiczem – „Grupę Apokryficzną”. Pracował jako asystent reżysera z Antonim Krauze (film dokumentalny o „Piwnicy po Baranami”) i Martą Meszaros (spektakl „Tramwaj zwany pożądaniem”). Współpracował z „Dziennikiem Polskim”, „Przekrojem” i „Zwierciadłem”.

Swoje rysunki pokazywał na wystawach w Krakowie, Sopocie, Częstochowie, Sandomierzu oraz Wiedniu i Ebenfurth (Austria). W 1997r. wybrany do Rady Artystycznej „Piwnicy pod Baranami”. Członek Rady programowej Centrum Twórczości Narodowej. W 2007r. otrzymał nagrodę im. Wiesława Dymnego, przyznawanej za wszechstronną działalność artystyczną przez Fundację im. W. Dymnego z siedzibą w Montrealu.
W Galerii prezentowane są rysunki ilustrujące dwa tomiki wierszy Ewy Lipskiej: “Lektura istnienia” i “Ludzie dla początkujących”. Jej poezja to jeden z najważniejszych głosów naszej literatury ostatnich dziesięcioleci i jedna z najprzenikliwszych diagnoz naszego zdumiewającego świata i ludzkiej kondycji.
Rysunki Sebastiana L. Kudasa to pełne humoru i swoistego nastroju surrealistyczne opowiadania. Jestem smakoszem jego wystaw (Ewa Lipska)

Komisarz wystawy Elżbieta Miśkiewicz- Zamojska
Wernisaż 23 stycznia /piątek/ godz. 17.30
zapraszamy