Strażackie święto

strazKilkudziesięciu strażaków wraz z orkiestrą dętą przemaszerowało w środę ulicami miasta. Zawodowi strażacy i ochotnicy świętowali z okazji przypadającego na 4 maja Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta. Później strażacy i zaproszeni goście przemaszerowali ulicami miasta do TDK, gdzie odznaczenia i awanse wręczał m.in. Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP w Rzeszowie.

– Na przestrzeni ostatnich lat z modelu strażaka gaszącego pożary, wykrystalizował się model strażaka ratownika – podkreślał młodszy brygadier Andrzej Babiec, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, który, złożył wszystkim koleżankom i kolegom życzenia i podziękowania za ofiarną służbę.

Podziękowania w imieniu tarnobrzeżan złożył także Wiktor Stasiak, wiceprezydent miasta, a także w specjalnym okolicznościowym liście, Jan Dziubiński, prezydent Tarnobrzega. – W imieniu mieszkańców miasta pragnę złożyć wyrazy najszczerszego podziękowania za ofiarną służbę strażaków na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa – napisał w liście do Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej Jan Dziubiński. – Trud i poświęcenie, jakie strażacy – zarówno zawodowi, jak i ochotnicy – wkładają w służbę w naszym mieście przynosi efekty nie tylko w postaci rosnącego stanu bezpieczeństwa, lecz także w sposób wymierny wyraża się wartością uratowanego mienia.

W tym roku strażacy z powiatu tarnobrzeskiego interweniowali 486 razy, z czego 351 w przypadku pożarów. Najbardziej pracowity był kwiecień, w którym odnotowano aż 309 interwencji, w tym 277 pożarów. Podczas uroczystości Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP w Rzeszowie, starszy brygadier Zbigniew Szablewski, wręczył odznaczenia i awanse.

Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”: młodszy ogniomistrz Józef Białek, aspirant sztabowy Ryszard Kusik, starszy ogniomistrz Zenon Kruk, starszy kapitan Bogusław Opala, starszy ogniomistrz Maciej Wielechowicz.

Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza: Ryszard Dudek.

Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa: Kazimierz Fietko, młodszy brygadier Teresa Gronek, Lesław Kantor, Jacek Motyka.

Srebrny Medal za zasługi dla pożarnictwa: Lesław Badawika, Tomasz Czyżyki, Janusz Nieradka, młodszy kapitan Grzegorz Partyka, Iwona Walczyk, ogniomistrz Wiesław Wit, starszy ogniomistrz Leszek Ślęzak.

Brązowy Medal za zasługi dla pożarnictwa: młodszy kapitan Tomasz Koper, Piotr Korczak, aspirant Marek Malinowski, Marzena Sudoł, aspirant Wojciech Żarów.

Awanse do stopni:
młodszego brygadiera – Adam Zygmunt;
kapitana – Artur Kowalewski, Szymon Rawski;
aspiranta sztabowego – Dawid Durda, Edward Kołek;
starszego aspiranta – Dariusz Jarosz, Tomasz Soból;
starszego ogniomistrza – Zbigniew Pluta, Krzysztof Rozmus;
ogniomistrza – Tadeusz Flis;
starszego sekcyjnego – Waldemar Chwieja, Marcin Dul;
starszego strażaka – Mirosław Bulikowski, Jarosław Sieprawski, Łukasz Wnuk.

Fot. Urząd Miasta