Statuetka dla PGK

Na największych w Polsce targach branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Bydgoszczy Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Tarnobrzegu otrzymało jedną z trzech głównych statuetek konkursu „Czysta woda dla Polski”.

Doceniono wysiłek przedsiębiorstwa w kategorii „uzdatnianie wody”. Była to pierwsza edycja prestiżowego konkursu organizowanego przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”.

Przeciętnego mieszkańca Tarnobrzega może ta wiadomość dziwić. W powszechnej opinii woda w mieście nie należy do najlepszych. To, oczywiście, prawda. Jest wiele miast w Polsce, które mają i lepszą, i zdrowszą wodę. Ale w konkursie nie oceniano jakości wody. Gdyby tak było, wygrałoby zapewne któreś z uzdrowisk. Chodziło o coś zupełnie innego. Cel konkursu to propagowanie najlepszych rozwiązań technologicznych w uzdatnianiu wody i oczyszczaniu ścieków.

Każdy, kto zna parametry wody surowej pozyskiwanej z ujęć głębinowych dla Tarnobrzega, zdaje sobie sprawę, jakich cudów trzeba dokonać, by ją uzdatnić do picia – mówi przewodniczący Kapituły konkursu, szef Krajowej Rady Gospodarki Wodnej, prof. Marek Gromiec. – Eksperci w dziedzinie technologii obróbki wody, zatrudnieni przez Kapitułę, dokonali dla niej wyboru najlepszych firm spośród kilkudziesięciu zgłoszeń. My zdecydowaliśmy, że główna nagroda, statuetka „Czysta woda dla Polski”, należy się przedsiębiorstwu z Tarnobrzega. To wyraz uznania także dla władz miasta, które na modernizację Stacji Uzdatniania Wody pozyskało środki unijne z Funduszu Spójności.

Przypomnijmy, że w roku ubiegłym zakończyła się modernizacja SUW w Jeziórku, realizowana w ramach unijnego „Programu gospodarki wodo-ściekowej dla miasta Tarnobrzega”. Zmieniono systemy napowietrzania i filtrowania wody surowej. – Zastosowaliśmy najnowocześniejsze obecnie rozwiązania techniczne. Nie wdając się w szczegóły staraliśmy się podejrzeć i skopiować naturę. Wiemy, że pod dnem Wisły płynącej swoim głównym korytem, płynie druga Wisła – czysta, przefiltrowana przez piasek. My dodaliśmy jeszcze inne warstwy filtrujące i kaskadowe napowietrzanie, bo tarnobrzeska woda jest wyjątkowo „trudna” – ujawnia Tadeusz Krężelewski z firmy wykonawczej Europejskie Centrum Ekologiczne, która wcześniej modernizowała podobne obiekty m.in. w Moskwie i Petersburgu.

Efektem jest lepsza i zdrowsza woda dla mieszkańców. Dość powiedzieć, że tylko jeden z parametrów – barwa wody – z poprzednich 15 jednostek pomiarowych zszedł poniżej dziesięciu.

Bardzo cieszy nas ta nagroda – mówił podczas ceremonii wręczania statuetek w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy prezes PGK Antoni Sikoń. – Tym bardziej, że oceniali nasz wysiłek ludzie z branży, największe w Polsce autorytety w dziedzinie uzdatniania wody. Nasza woda surowa obfituje w nadmiar żelaza i manganu. Naprawdę niełatwo jest uczynić z niej produkt bezpieczny dla mieszkańców. Niczego byśmy jednak nie osiągnęli, gdyby nie pomoc władz miasta w pozyskanie środków z Unii Europejskiej. To nasz wspólny sukces.

Nagroda dla Tarnobrzega została wręczona podczas XVII Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji „Wod-Kan 2009”. W bydgoskim Centrum Targowym „Myślęcinek” swoje produkty i usługi oferowało ponad 360 wystawców z Polski i Europy.
Dwie pozostałe statuetki konkursu „Czysta woda dla Polski” w kategorii oczyszczania ścieków przemysłowych i komunalnych otrzymały Zakłady Chemiczne „Police” S.A. i „Energetyka” sp. z o.o. w Lubinie.
(wp)

Tekst ukazał się w ostatnim numerze Tygodnika Nadwiślańskiego.