Żywe wspomnienie

Za kilkanaście dni, 12 czerwca, obchodzić będziemy 10. rocznicę pobytu w Tarnobrzegu i Sandomierzu papieża Jana Pawła II.

Sandomierskie Biuro Wystaw Artystycznych uczciło tę okrągłą rocznicę wystawą fotografii przypominających tamten upalny dzień – lądowanie w Wielowsi i mszę papieską na Rybitwach odprawioną dla pół miliona wiernych.

„Żywe wspomnienie”, bo taki tytuł nosi wystawa, gromadzi ponad setkę zdjęć kilku autorów, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, którzy na apel BWA udostępnili swoje pamiątkowe zdjęcia.

Trzon ekspozycji stanowią wielkoformatowe zdjęcia fotoreportera i dziennikarza“Tygodnika Nadwiślańskiego” Wacława Pintala oraz Bogdana Myśliwca z „Super Nowości”. Pani komisarz wystawy Katarzynie Pisarczyk udało się też pozyskać zupełnie unikatowe fotografie papieskiego fotografa Arturo Mari. Mógł on fotografować tam, gdzie nikt inny nie mógł – tuż obok Ojca Świętego. Wystawę uzupełniają zdjęcia ze zbiorów Urszuli Chabel, Barbary Bryły, Janusza Sierokosza, Krzysztofa Sykutowskiego, Dionizego Drozdowskiego i Muzeum Diecezjalnego, które wraz z Urzędem Miasta jest współorganizatorem ekspozycji.

Nie szczędząc siebie, pomimo upału i trudu po porannym upadku, z plastrem na głębokiej ranie czoła, z wyrazem cierpienia na twarzy, ale i radości, trwał z nami na modlitwie jako dobry Ojciec i Pasterz niezapomniany – mówił podczas sobotniego wernisażu ks. kanonik Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. Rzeczywiście, na fotografiach zobaczyć można wszystkie aspekty historycznej wizyty – entuzjazm, ale i zmęczenie pielgrzymów, papieża z charakterystycznym tylko dla tego dnia plastrem na czole, pomoc harcerzy dla omdlałych od upału wiernych. Jakość zdjęć, z natury rzeczy, jest różna. Ale jednemu autorowi, z uwagi na ograniczenia w poruszaniu się po miejscu celebry, nigdy nie udałoby się przedstawić tak wszechstronnego obrazu wydarzeń. I to jest największa wartość tej wystawy.

Burmistrz Jerzy Borowski zwrócił też żartobliwie uwagę na inny, historyczny, walor ekspozycji. Na jednym ze zdjęć widać tłumy wysiadające z pociągu na czynnym – wtedy! – dworcu kolejowym w Sandomierzu.

Wystawę można oglądać w galerii BWA na sandomierskim rynku do 21 czerwca br.
(wp)

Tekst ukazał się w ostatnim numerze Tygodnika Nadwiślańskiego.