Sukces małej Oli

wysminDziesięcioletnia warszawianka Aleksandra Betańska zdobyła w sobotę Grand Prix 14. Konkursu Piosenki „Wygraj sukces”. Koncert galowy odbył się w hali OSiR w Tarnobrzegu. Poprzedziły go dwudniowe przesłuchania finałowe, na które zjechało 126 młodych wokalistów z całego kraju. Z reprezentantów naszego regionu najlepiej spisał się 9-letni Karol Widuch z Tarnobrzega. W najmłodszej kategorii wiekowej zajął II miejsce.

„Wygraj sukces” to największy w Polsce festiwal piosenki dla dzieci i młodzieży. W tegorocznych eliminacjach wstępnych, które zorganizowano w 42 miastach kraju, wystąpiło 1840 wokalistów. Najlepsi spośród nich trafili na eliminacje regionalne w 14 ośrodkach, które wyłoniły, wspomnianych, 126 finalistów.

W miniony czwartek i piątek śpiewali na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Oceniała ich komisja konkursowa, w której składzie znalazły się dwie wokalistki jazzowe: Lora Szafran i Dorota Miśkiewicz, autorka tekstów Elżbieta Buczyńska, wydawca Katarzyna Wlaźlińska, muzykolog Mariusz Ryś i kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej w Warszawie dr Krzysztof Heering

Jurorka Dorota Miśkiewicz, której ostatnia płyta zrobiła furorę na rynku muzycznym, dała dla uczestników finału koncert, podczas którego towarzyszył jej Marek Napiórkowski. Atrakcją dla finalistów i ich opiekunów była także wycieczka do arboretum w Bolestraszycach i zamku w Krasiczynie.

Zmagania młodych wokalistów na scenie TDK (a także sobotni koncert galowy) można było, po raz pierwszy w historii konkursu, śledzić „na żywo” w internecie. Dzięki firmie Flash Net obraz i dźwięk ze sceny przekazywany był, dosłownie, na cały świat. Rodziny wykonawców oglądały ich popisy w Kanadzie, USA czy Anglii. Świadczyły o tym dziesiątki maili i SMS-ów do organizatorów imprezy.

Podczas sobotniego koncertu galowego, jak zwykle świetnie przygotowanego (reżyseria, scenografia, choreografia) przez Dariusza Chmielowca, poznaliśmy laureatów konkursu. Mimo kryzysu, organizatorom, czyli TDK i Agencji „ProMedia” Jarosława Piątkowskiego, udało się pozyskać wyjątkową liczbę nagród od sponsorów. Na scenie zobaczyliśmy zdobywców wszystkich z nich (lista poniżej).

Laureatka Grand Prix, mimo młodego wieku, nie jest debiutantką. Do Tarnobrzega przyjechała już po raz czwarty. Miała 6 lat, gdy po raz pierwszy zdobyła tu wyróżnienie. Przed rokiem była trzecia w swojej kategorii wiekowej. Teraz pojedzie z mamą w nagrodę do Eurodisneylandu pod Paryżem. Ola kończy właśnie II klasę Szkoły Podstawowej nr 69 w Warszawie. Jest jednocześnie uczennicą klasy skrzypiec w szkole muzycznej. To więc nie przypadek, że zwycięską piosenkę, którą, nota bene, napisał specjalnie dla niej Marek Sochacki z Sandomierza, wykonuje ze skrzypcami i śpiewa o nich. Aleksandra przyznaje jednak, że jej największą pasją jest śpiewanie. Przez cztery lata jeździła na lekcje wokalne aż do Suwałk. Teraz jej opiekunką jest znana w stolicy nauczycielka emisji głosu Agata Wrońska. I efekty widać. Przed rokiem Ola zdobyła Złoty Aplauz w Koninie. Teraz Grand Prix w Tarnobrzegu. Jest najmłodszą laureatką tej nagrody w 14-letniej historii konkursu. Aż strach pomyśleć, co będzie dalej… Trzymamy kciuki za dalszą karierę sympatycznego „aniołka” z Warszawy!

Naszą dumą jest natomiast tarnobrzeżanin Karol Widuch, młodszy o rok od Oli. Zajął II miejsce. On także chodzi do szkoły muzycznej. Przypomnijmy, że w kwietniu wygrał (w swojej kategorii wiekowej) XVII Międzynarodowe Spotkania Gitarowe w Sanoku. Śpiew ćwiczy pod kierunkiem Anny Pintal w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Dwie inne jej podopieczne – Dagmara Czechura i Magdalena Śmiałek – zdobyły w swoich kategoriach wyróżnienia. 
Sukces odniosła też Julia Surowaniec z „Prymki” Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Wśród najmłodszych zajęła III miejsce. Podobnie jak wśród gimnazjalistów Monika Wójcikowska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie. Wyróżnieniem w II kategorii wiekowej pochwalić się może natomiast Patryk Krajewski z Domu Kultury w Ćmielowie.
Wszystkim naszym laureatom serdecznie gratulujemy!
Tekst i fot. Wacław Pintal

wys4
1. W koncercie galowym wystąpił także zespół „Fram”

wys3

2. Piosenką „Zimny drań” KAROL WIDUCH z Tarnobrzega wyśpiewał II miejsce.

wys2

3. Wielu tarnobrzeżan obejrzało w sobotę dwugodzinne widowisko wokalno-taneczne.

wys5

4. Laureatka Grand Prix ALEKSANDRA BETAŃSKA i jej skrzypeczki.

wys1

5. Laureatka Grand Prix ALEKSANDRA BETAŃSKA (w środku) w otoczeniu finalistów konkursu „Wygraj sukces”.


Laureaci XIV Konkursu Piosenki „Wygraj sukces”
Grand Prix

Aleksandra Betańska – Warszawa

I kategoria wiekowa (klasy 0 – IV szkół podstawowych)
1. Julia Cieplak – Nowe Miasto Lubawskie
2. Karol Widuch – Tarnobrzeg
3. Karolina Kamińska – Suwałki
  Zuzanna Stolarek – Słubice
  Julia Surowaniec – Stalowa Wola
Wyróżnienia: Mateusz Krupa – Małogoszcz, Aleksandra Stawarz – Rzeszów

II kategoria wiekowa (kl. IV – VI)
1. Oliwia Mowińska – Nowe Miasto Lubawskie
2. Maria Maciewicz – Przemyśl
3. Gustaw Bzinkowski – Rypin
Anna Grochowska – Warszawa
  Wyróżnienia: Karolina Futro – Nowy Targ, Patryk Krajewski – Ćmielów, Piotr Milewski – Bielawa, Marta Żeleźna – Żary

III kategoria wiekowa (gimnazja)
1. Agata Rożankowska – Toruń
2. Martyna Strychalska – Turek
3. Mateusz Wiśniewski – Rypin
Monika Wójcikowska – Ożarów
Anna Buczkowska – Katowice
Wyróżnienia: Dagmara Czechura – Tarnobrzeg, Ewelina Kobylańska – Łambinowice, Jagoda Majtyka – Wieluń, Dagmara Staniek – Małogoszcz, Julia Szewczyk – Wrocław, Joanna Zarembska – Rzeszów

IV kategoria wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne)
1. Karolina Warchoł – Warszawa
2. Tomasz Balawender – Radymno
3. Agnieszka Brenzak – Bielawa
Aleksandra Kłos – Rypin
Wyróżnienia: Marek Bula – Tarnowskie Góry, Anna Czuchaj – Lubycza Królewska, Justyna Kunysz – Przemyśl, Magdalena Śmiałek – Tarnobrzeg

Nagroda specjalna ufundowana przez Stowarzyszenie „Esteka” – 10-dniowy pobyt na obozie artystycznym w Sielpii
Alicja Markiewicz – Ciechanów