Via Rei wygrał Dębicką Potyczkę na Dźwięki

Znamy zwycięzców Przeglądu Młodych Zespołów Dębica-Dębicy – „Dębicka potyczka na dźwięki”, którego finał odbył się 20 sierpnia na scenie Domu Kultury Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

W stawce ośmiu zespołów, wyłonionych z eliminacji, które wzięły udział w konkursie bezkonkurencyjny okazał się Via Rei z Tarnobrzega. Drugie miejsce zajęła przemyska grupa Joke, a trzecie miejsce Pigs Like Pigeons. Jury konkursu doceniło także Jackknife z Stalowej Woli, przyznając mu wyróżnienie.

Główną nagroda dla wszystkich laureatów będzie koncert podczas XIII Festynu Dębica-Dębicy, 29 sierpnia 2009 r., którego gwiazdą będzie zespół De Mono. Trzy najlepsze zespoły otrzymały także nagrody pieniężne w kwocie 2500 zł, 1500 zł i 1000 zł. Dębicka potyczka na dźwięki zakończyła się koncertem miejscowego zespołu Illuminandi, który zapełnił niemal w całości salę kinową Domu Kultury przy ul. Ignacego Lisa.

Na „Dębickiej potyczce na dźwięki” dominowały mocne, gitarowe brzmienia, ale nie brakowało także instrumentów dętych, a nawet skrzypiec. Na profesjonalnie nagłośnionej i oświetlonej scenie, dębicka publiczność mogła posłuchać i obejrzeć wiele ciekawych koncertów. Zwycięski zespół Via Rei zaprezentował energetyczną mieszankę reggae z elementami rocka i jazzu, dodatkowo nawiązując znakomity kontakt z bawiącą się pod sceną publicznością. Ska-punkowy zespół Joke drugie miejsce wywalczył porywającą energią i sceniczną charyzmą. Z kolei rockowy Pigs Like Pigeons zaprezentował dojrzałą mieszankę charyzmy scenicznej i energii. Najmłodszy w stawce zespołów Jackknife zaskoczył profesjonalizmem wykonania i dojrzałością tekstów.

Wyboru zespołów dokonało profesjonalne jury, w skład którego wchodzili dziennikarze muzyczni: Leszek Gnoiński, Tomasz Buszewski, Tomasz Radziszewski – gitarzysta zespołu Świetliki oraz Marta Konopacka Dyrektor Public Relations Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

„Wszyscy występujący w konkursie wykonawcy zasłużyli na wyróżnienie, ponieważ każdy z nich dał z siebie wszystko na scenie, a dodatkowo każdy zaprezentował ciekawą muzyczną propozycję. Jednak tylko nieliczni potrafili porwać swoją muzyką i energią publiczność. Właśnie to przeważyło w naszym werdykcie. Czy był on słuszny, każdy będzie mógł ocenić sam już 29 sierpnia podczas festynu Dębica-Dębicy. Cieszy nas, że wielu młodych ;ludzi sięga po instrumenty i z powodzeniem próbuje tworzyć własną muzykę. Mamy nadzieję, że uda im się zaistnieć na rynku muzycznym i ten konkurs w tym pomógł” – powiedział Leszek Gnoiński, przewodniczący jury konkursu.