Zawody pożarnicze

190 strażaków ochotników z powiatu tarnobrzeskiego wzięło udział VI Powiatowych Zawodach Sportowo – Pożarniczych jednostek OSP i MDP, zorganizowanych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, Zarząd Oddziałów Powiatowego i Grodzkiego Związku OSP RP oraz Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski.

Takie zawody odbywają się, co dwa lata, gospodarzem tegorocznych była Gmina Baranów Sandomierski. „Zmagania strażackie zorganizowaliśmy w miejscowości Wola Baranowska, strażacy z jednostki stanęli na wysokości zadania, sprawdzili się nie tylko jako wspaniali zawodnicy, ale również jako organizatorzy, to na nich spoczął obowiązek wszelkich przygotowań” – mówi Mirosław Pluta, burmistrz Gminy Baranów Sandomierski.

Zanim rozpoczęły się konkurencje organizatorzy rozdali podziękowania strażakom za pomoc przy usuwaniu skutków powodzi w Ropczycach.

„Nasi ochotnicy dzielnie pracują nie tylko na naszym terenie, nie zamykają się na potrzeby innych, i dlatego takie działanie również należy podkreślić” – powiedział bryg. Andrzej Babiec Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu. W zawodach wzięło udział 19 drużyn. Baranów Sandomierski reprezentowały jednostki z miejscowości: Durdy, Skopanie i Wola Baranowska.

Konkurencje były rozgrywane w dwóch częściach, w pierwszej w sztafecie pożarniczej na 400 metrów z przeszkodami oraz w rozwinięciu bojowym wystartowały Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Natomiast w drugiej części, sztafecie 7×50 z przeszkodami oraz ćwiczeniu bojowym swoje umiejętności prezentowały jednostki Kobiecych Drużyn Pożarniczych oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Zawodnicy mogli liczyć na wspaniały doping publiczności, ale nie tylko, bowiem samorządowy, którzy również przyglądali się zmaganiom głośno oklaskiwali swoje drużyny.
„Dziś kibicuję wszystkim drużynom z naszej gminy” – śmieje się burmistrz Baranowa Sandomierskiego. „Moje serce jest przy jednostce ze Skopania, jestem członkiem tamtejszego OSP, ale mam nadzieję, że dziś wszystkie nasze drużyny staną na podium”– mówi zastępca burmistrza Jan Pelczar. Niewątpliwie zawody okazały się sukcesem dla jednostek z gminy Baranów Sandomierski.

W grupie „A” Ochotniczych Straży Pożarnych, oraz „C” Kobiecych Drużyn Pożarniczych zwyciężyła drużyna ze Skopania. W grupie Młodzieżowych Drużyn Dziewcząt pierwsze miejsce zajęła jednostka z Grębowa. W grupie MDP Chłopców zwyciężyła drużyna z miejscowości Durdy.

Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Specjalne upominki trafiły do Ochotniczych Straży Pożarnych, zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali prądownice „TURBOMACH” oraz ubrania bojowe. Nagrody ufundował starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, prezydent Miasta Tarnobrzeg oraz sponsorzy. Wartość wszystkich upominków to około 12 tysięcy złotych.

Na zakończenie uroczystości organizatorzy samorządowcom i gospodarzom rozdali pamiątkowe kryształy, „w ten sposób, chcemy podziękować wszystkim, którzy, na co dzień wspierają nasze działania” – mówi mł. bryg. Andrzej Babiec Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu.

Burmistrz Gminy, w podziękowaniu za przygotowanie organizacyjne zawodów, jednostce z Woli Baranowskiej ofiarował kaski.