70 rocznica wybuchu II WŚ w MBP

W ramach obchodów 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu zaprasza na spotkanie z prof. dr hab. Januszem Ciskiem, program artystyczny, promocję książki Jerzego Fąfary i spotkanie z autorem oraz wystawę poświęconą generałowi brygady Witoldowi Urbanowiczowi.

Szczegóły w rozszerzeniu…

Miejska Biblioteka Publiczna im.dr.Michała Marczaka w Tarnobrzegu
zaprasza na

Spotkanie z prof. dr. hab. Januszem Ciskiem
oraz debatę wokół tematu „Kampania wrześniowa
w pamięci historycznej Rosjan i Polaków”
11.09.2009, godz.17

Program artystyczny „W obronie Ojczyzny”
w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 3
im. porucznika Józefa Sarny w Tarnobrzegu
22.09.2009, godz.17

Spotkanie autorskie z Jerzym Fąfarą
i promocję książki „18 znaczy życie”
30.09.2009, godz.17

Wystawę: „Generał brygady, pilot Witold Urbanowicz
– legenda Polskich Skrzydeł”
1.09- 16.10.2009

Często za najlepszego z polskich pilotów myśliwców z okresu II WojnyŚwiatowej uznaje się Stanisława Skalskiego na którego koncie figurujeoficjalnie 18 zestrzelonych niemieckich samolotów, 2 zestrzelonezespołowo (zaliczone jako 11/12) i 2 prawdopodobnie oraz 4 i 1/3uszkodzone.
Tymczasem w czasie walk z Niemcami Urbanowicz zestrzelił coprawda 17 samolotów, później jednak zgłosił się jako ochotnik do walk wChinach i tam zaliczył kolejne 6 zestrzeleń samolotów japońskich wpowietrzu i 5 w czasie ataku na lotniska.
Więcej o okresie ochotniczej walki w Chinach można przeczytać wniesamowitej książce Urbanowicza „Latające Tygrysy”. Poznamy z niej nietylko warunki i przebieg walk lotniczych, ale również znajdziemymnóstwo informacji o samych Chinach i Chińczykach w tamtym okresie.