Bartosz 2009 relacja

19.09.2009 w Tarnobrzegu w Hali Widowiskowo – Sportowej OSiR odbyła się VIII Edycja Nadwiślańskiego Turnieju w Wyciskaniu Sztangi Leżąc „Bartosz 2009”. Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Tarnobrzeg Pan Jan Dziubiński. Gościem honorowym był Ryszard Fornalczyk – 4-krotny Mistrz Paraolimpijski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.

Organizatorem turnieju na zlecenie PZSN- START było Stowarzyszenie „Integracja”, natomiast współorganizatorami Fitness Authority, PZSN START, PZK, FiTS, OSiR „Wisła”.

Trochę historii

Bartosz jest przykładem turnieju o charakterze integracyjnym i zasięgu ogólnopolskim. Obejmuje jedną konkurencję – wyciskanie sztangi leżąc. Jako jedyny w Polsce wpisany jest do kalendarza imprez dwóch związków: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” i Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego. Celem turnieju jest popularyzacja sportów siłowych oraz propagowanie aktywnego uprawiania sportu wśród osób niepełnosprawnych, młodzieży i dorosłych. Od pierwszej edycji to jest od 2002 roku, Bartosz odbywa się w Tarnobrzegu w Hali Widowiskowo Sportowej „OSIR Wisła”. Nazwa natomiast nawiązuje do pomnika Bartosza Głowackiego, jednego z najbardziej charakterystycznych symboli naszego miasta. Gośćmi turnieju m.in. byli: Katarzyna Rogowiec – dwukrotna Mistrzyni paraolimpijska z Turynu w narciarstwie klasycznym, Dorota Galińska – Mistrzyni Polski w fitness gimnastycznym, Kamil Majek – dwukrotny srebrny medalista Mistrzostw Świata w kulturystyce, Arkadiusz Szyderski – vice – Mistrz Świata w kulturystyce, Łukasz Klejnberg – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w Wu Shu, Paweł Pachnik – najsilniejszy człowiek „Lata z Radiem” w konkurencji Strong Men, Mariusz Pudzianowski – pięciokrotny Mistrz Świata w konkurencji Strong Men.

Kategoria kobiet do 52 kg.

Kategoria kobiet do 67,5 kg.

Krystian Herba – pokaz trialu

Piotr Musiał – Koszalin

Zbigniew Merlak – Gdańsk

Zwycięzcy kategorii 56kg mężczyzn

Zwycięzcy kategorii 60 kg mężczyzn

Zwycięzcy kategorii 100kg mężczyzn

Rywalizacja 2009

W turnieju wzięła udział rekordowa liczna ponad 90 zawodników (w tym 17 kobiet) z przeszło 20 klubów w Polsce. Dzięki udziałowi reprezentacji Litwy, „Bartosz” po raz pierwszy przybrał charakter międzynarodowy. Rywalizacja przebiegała w 3 grupach kobiet i 11 kategoriach wagowych mężczyzn. Wśród startujących wyłonieni zostali zwycięzcy poszczególnych kategorii wagowych, a także najlepsi w kategoriach OPEN: juniorek do 18 lat, juniorów do 18 lat, weteranek, weteranów do 75kg, weteranów powyżej 75kg, OPEN mężczyzn do 67,5kg, OPEN mężczyzn powyżej 67,5kg.

 Wśród kobiet Justyna Kozdryk (Radom) podjęła próbę bicia rekordu życiowego i Polski, niestety tym razem nieudaną-atakowała 93kg przy wadze ciała 44kg. Mimo to Justyna była najlepsza w kat. wag. 52kg oraz w kat. OPEN kobiet (2 miejsce zajęła Marzena Łazarz – Tarnów , 3 miejsce Barbara Koczyba- Katowice). Wartościowe wyniki wśród mężczyzn uzyskali: Grzegorz Lanzer (Koszalin) – 152,5 kg w kat. 60kg , Krzysztof Wodecki (Koszalin) – 157,5kg w kat. 67,5kg , Vosylius Audrius (Litwa) – 225kg w kat. 110kg, Sławomir Rawiński (Sandomierz) – 235 kg w kat 125kg. Ciekawie przebiagała rywalizacja w kat. wag. do 110kg mężczyzn , którą zdominowali reprezentanci Litwy. Bezkonkurencyjnym w tej kategorii był Vosylius Audunus który z wynikiem 225kg wygrał zdecydowanie , natomiast o 2 miejsce toczyła się zacięta walka którą ostatecznie wygrał Dariusz Formelia – GKS Kartuzy który wycisnął 205kg wyprzedzając o 2,5kg Jakucionis Audrius’a. Ogromne brawa należą się Sławomirowi Rawińskiemu z Sandomierza który w 3 podejściu bez problemu zaliczył 235kg wówczas poprosił o 4 podejście na 240kg! (poza konkursem) – zawodnik atakował rekord życiowy. Chwila ciszy , oczekiwania w napięciu po czym Tarnobrzeska hala „wybuchła” ogromnymi brawami – Sławek czystko ( werdykt na 3 białe lampki) i lekko podniósł prawie ćwierć tony! Nagrody i medale wręczali: Jurand Lubas – Przewodniczący Rady Miasta, Ryszard Fornalczyk – Paraolimpijczyk, Grzegorz Leski – sędzia główny klasy międzynarodowej.

W kategorii OPEN Kobiet i Mężczyzn wśród osób niepełnosprawnych nagrody finansowe ufundował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nagrody otrzymali kolejno: Justyna Kozdryk, Marzena Łazarz, Barbara Koczyba, Grzegorz Lanzer, Krzysztof Wodecki, Rafał Gręźlikowski. W imieniu PFRON nagrody wręczał Sławomir Wiatrowski – prezes Stowarzyszenia „Integracja”.

W pokazach specjalnych dla publiczności podziwialiśmy: Studio Tańca i Ruchu FRAM – profesjonalne pokazy układów tanecznych oraz Krystiana Herbe – uczestnika drugiej edycji programu Mam Talent, medalistę Mistrzostw Polski w pokazie trialu rowerowego jakiego jeszcze w Tarnobrzegu nie było!

Cieszy fakt, że turniej „Bartosz” stale rozwija się i z roku na rok zdobywa co raz większe uznanie oraz zainteresowanie wśród zawodników i kibiców. Mamy nadzieję, że już na stałe przybierze charakter międzynarodowy.

Sponsorami turnieju byli:
Minister Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Urząd Miasta Tarnobrzeg
PEFRON – Warszawa
Fitness Authority z Gdańska – autoryzowany importer odżywek dla sportowców
P.H. – Iwona i Zbigniew Merlak z Gdańska
PW. Karabela
Bank Spółdzielczy od. Tarnobrzeg
Ergo Hestia
Drukarnia Attyla
TESCOM – Tarnobrzeg
Eden – Tarnobrzeg
Bratex

Patroni medialni:
Akademia Fitness i Kulturystyki
Echo Dnia
Tygodnik Sztafeta
Miejska Telewizja Tarnobrzeg
Radio Leliwa

Pomagali nam wolontariusze z LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu oraz harcerze z 11 TDH „Wrzosowisko”.