Cisza przedwyborcza

Wybory samorządowe coraz bliżej, w najbliższych miesiącach lokalni politycy znów będą czarować uśmiechem, wyciągać z kapelusza masę pomysłów, chwalić się sukcesami, a przede wszystkim spróbują, po dłuższej przerwie, nawiązać kontakt z wyborcami.

Już w poprzednich wyborach widać było rosnące nastawienie polityków na wykorzystanie Internetu, przyjrzyjmy się z jaką konsekwencją…

Zacznijmy od strony urzędującego Prezydenta Jana Dziubińskiego. W czasie poprzedniej kampanii wyborczej prężnie funkcjonowała witryna www.jandziubinski.pl. Na stronie były przydatne informacje, aktualności, zdjęcia, słowem wszystko czego mógł szukać przeciętny wyborca. Wchodząc na stronę obecnie, możemy się dowiedzieć, że domena z imieniem i nazwiskiem prezydenta w którymś momencie nie została przedłużona. Zaniedbanie skutkuje tym, że zamiast kilkadziesiąt złotych rocznie, trzeba by za nią obecnie zapłacić wielokrotnie więcej, a „spekulant” który przejął domenę dobrze zna jej wartość, bo wprost odwołuje się w niej do nadchodzących wyborów.
Ale co tam, domena – www.jan-dziubinski.pl ciągle jest wolna (jak ktoś jest zainteresowany, to trzeba się spieszyć! (może sam kupię za złotówkę?)) i jakaś płaszczyzna kontaktu z wyborcami, co prawda nie pod najprostszym i uprzednio promowanym, ale pod drugiego sortu adresem zawsze się znajdzie.

Ten sam domenowy handlarz przejął domenę wyborczą wymienianego czasem jako potencjalnego kandydata na prezydenta Tarnobrzega z ramienia Platformy Obywatelskiej, burmistrza Baranowa Sandomierskiego – Mirosława Pluty. Wystarczy sprawdzić na www.miroslawpluta.pl. Pod tym, łatwym do zapamiętania adresem mieściła się kiedyś witryna kandydata w wyborach. Również w tym przypadku zapomniano o przedłużeniu ważności domeny.

Ważności domeny (co prawda z wyborów do PE) nie przedłużył również wiceprezydent Andrzej Wójtowicz. A może adres: www.andrzejwojtowicz.eu jeszcze kiedyś by się przydał? Na pewno przydałby się dla utrzymania kontaktu internetowego z wyborcami.

Nie lepiej wygląda cała lokalna Platforma Obywatelska. Przydzielony przez centralę adres w domenie platforma.org, czyli www.tarnobrzeg.platforma.org od paru lat informuje, że konto hostingowe na lokalnym vel.pl zostało zablokowane… Z kontaktu lokalnej PO z wyborcami zostało tylko niebieskie, mogące się kojarzyć z kolorystyką Platformy, tło.
Jest jeszcze oficjalny dział dla miasta Tarnobrzega na stronie PO http://www.podkarpacki.platforma.org/tarnobrzeg_m_p/index.html , wygląda jednak, że nigdy nie pojawiła się tam żadna lokalna informacja.

Podobnie jak wyżej wymienieni, od dawna internetowy kontakt z wyborcami zerwał Norbert Mastalerz. Jego popularny i interesujący blog mieszczący się pod adresem www.mastalerz.org.pl zamilkł już mocno ponad rok temu.”Jeszcze się zobaczymy” grozi (?) radny. Oby również w Internecie, bo ten polityk zawsze najbardziej się do tej najprostszej obecnie platformy obywatelskiego kontaktu przykładał.

Innych kandydatów/komitetów nie opisuję z prostego względu – nie ma o czym pisać. Chyba że coś przegapiłem? Zapraszam zatem do wrzucania w komentarzach przykładów działających prężnie lub działających w ogóle witryn komitetów wyborczych,lokalnych kół i oddziałów partii politycznych i wszelkiego rodzaju polityków.

Już wkrótce czteroletnia cisza wyborcza zostanie złamana, w nowych domenach pojawią się nowoczesne witryny, wylewne blogi, galerie zdjęć z uśmiechniętymi rodzinami, profile na portalach społecznościowych, polityczne kanały na Youtube itp. Niestety przykład uczy, że nie należy mieć nadziei, że będą działać dłużej niż do złożenia podziękowań za oddanie głosu. Dobre i tyle.