Uroczyste przyrzeczenie strzeleckie

9 stycznia 2010 roku, w rocznicę śmierci Władysława Jasińskiego, ps. Jędruś – twórcy organizacji „Odwet” i Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” – patrona Oddziału Tarnobrzeg Związku Strzeleckiego, odbyło się uroczyste przyrzeczenie strzeleckie na historyczny sztandar „Jędrusiów”, przekazany tarnobrzeskim Strzelcom ponad 7 lat temu.

Miejskie uroczystości organizowane przez Związek Strzelecki Oddział Tarnobrzeg rozpoczęły się w samo południe pod pomnikiem „Jędrusiów”,przed którym wystawiono wartę honorową.

Po złożeniu meldunku Komendantowi Oddziału nastąpiła modlitwa w intencji poległych żołnierzy poprowadzona przez naszego kapelana – o.Pawła Barszczewskiego, przeora klasztoru o.o. Dominikanów. Głównym punktem uroczystości było przyrzeczenie strzeleckie kandydatów z jesiennego naboru. Kolejnym etapem był apel pamięci (poległych),podczas którego Strzelcy oddali hołd poległym partyzantom. Zgromadzeni pod pomnikiem „Jędrusia” tarnobrzeżanie byli pod wrażeniem uroczystości, które zakończyła przemowa Komendanta Oddziału. Wśród przybyłych nie zabrakło przedstawicieli prasy (4 tytułów), którym Komendant Oddziału udzielił wywiadu.

Kilka godzin później, o 17:00 w sali kameralnej Tarnobrzeskiego Domu Kultury odbyła się promocja książki pt. „Odwet – Jędrusie” autorstwa dr hab. Tadeusza Zycha – tarnobrzeskiego historyka, na której nie zabrakło przedstawicieli naszego Oddziału. Strzelcy mieli przyjemność wysłuchać kolęd i pieśni wojskowych w wykonaniu chóru z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. Szczególną uwagę przykuło bardzo ciekawe wystąpienie autora książki, który przybliżył zgromadzonym życiorys Władysława Jasińskiego i okoliczności powstania książki. Na koniec wygłosił przemowę syn jednego z przyjaciół „Jędrusia” – pan Kazimierz Wiszniowski.

Z tej samej okazji, członek tarnobrzeskiego Oddziału stworzył publikację poświęconą „Jędrusiom”, która została opublikowane na Strzeleckim Portalu Informacyjnym.

Władysław Jasiński urodził się 18 sierpnia 1909 roku w Sadkowej Górze k. Mielca. Pobierał naukę w mieleckim gimnazjum, gdzie w 1929 roku zdał egzamin maturalny. Rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, lecz wkrótce przeniósł się na wydział prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1938 roku otrzymał tytuł magistra. W kilka miesięcy później rozpoczął pracę nauczyciela w tarnobrzeskim gimnazjum. Po wybuchu II wojny światowej brał udział w obronie Tarnobrzega, następnie włączył się w działalność konspiracyjną. W październiku 1939 roku założył organizację „Odwet”, która w 1941 roku stała się Oddziałem Partyzanckim „Jędrusie”. Władysław Jasiński poległ w starciu z niemiecką żandarmerią w Trzciance 9 stycznia 1943 roku.